Jump to content
RoKH

[Sugestie] Scoala de programare!

Recommended Posts

Crezi ca scolile online de programare precum codeacademy fac asta gratis ? O fac cu un scop anume ... da, la inceput ar fi greu si multa munca ar trebui depusa de cei care s-ar ocupa de asta ... dar iti garantez ca intr-un an doi si-ar castiga notorietatea acest loc si cred ca ai fi uimit in timp cat de mult s-ar putea sa evolueze chestia asta ... acum nah nu stiu prea multe despre cum anume ar putea fi facuta chestia asta, dar consider in continuare ca e posibil acest lucru :-)
@BIOHAZARD nu se merita timpul / efortul depus :) asa ca...
Link to comment
Share on other sites

N-are rost. Niciodat? nu vei învat? ceva dac? e?ti constrâns de anumite circumstante. Sau înve?i dar ui?i a doua zi. Dac? e?ti pasionat de ceva, n-ai nevoie nici de scoal? nici de profesori, vei înv??a individual.

Exact!

Asta cu scoala de programare mi se pare ideea unui n00b lenes care vrea doar sa vina si sa puna intrebari, iar altii, "profesorii" sa-i dea mura-n gura. Pentru asta este Google, frate, cu toate tutorialele posibile. Numai sa vrei sa cauti si sa inveti.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eu lucrez ca programator dar eu am invatat total diferit, nu cu scoli de programare. Vreau sa-mi aratati si mie un programator: spuneti-mi numele lui, dati-mi link-ul daca este de pe forum, orice. Un programator care a ajuns programator datorita unui curs: linkacademy, alte academii, facultate si chestii. Bai baieti, daca vreti sa lucrati in domeniul asta, nu neaparat programare, trebuie sa fiti inaintea tuturor. De ce te-as invata eu programare pe gratis? Sa-mi furi painea? Meseria se fura. Lasati tampeniile cu scoli de programare ca o sa ajungeti muritori de foame daca pierdeti timpul cu academiile lui peste prajit.

BTW: o informatie corecta se aduna de pe 10 forumuri/blog-uri. Asa ca nu va faceti sperante in academii. Zici ca sunt la fotbal.

BTW2: un programator bun are intotdeauna de munca, nu are timp sa va predea voua programare cand voi va jucati Metin.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Eu lucrez ca programator dar eu am invatat total diferit, nu cu scoli de programare. Vreau sa-mi aratati si mie un programator: spuneti-mi numele lui, dati-mi link-ul daca este de pe forum, orice. Un programator care a ajuns programator datorita unui curs: linkacademy, alte academii, facultate si chestii. Bai baieti, daca vreti sa lucrati in domeniul asta, nu neaparat programare, trebuie sa fiti inaintea tuturor. De ce te-as invata eu programare pe gratis? Sa-mi furi painea? Meseria se fura. Lasati tampeniile cu scoli de programare ca o sa ajungeti muritori de foame daca pierdeti timpul cu academiile lui peste prajit.

BTW: o informatie corecta se aduna de pe 10 forumuri/blog-uri. Asa ca nu va faceti sperante in academii. Zici ca sunt la fotbal.

BTW2: un programator bun are intotdeauna de munca, nu are timp sa va predea voua programare cand voi va jucati Metin.

Eu ma joc WoW si Dota 2 ca idiotu in ultima vreme, asta nu inseamna ca nu is programator. Cand ma joc deobicei imi desenez "planul", "flowul" pe hartie, pentru ca nu poti face intotdeauna orice direct, si ai nevoie de planning, mai ales cand e vorba de +8 ore de lucru

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Eu ma joc WoW si Dota 2 ca idiotu in ultima vreme, asta nu inseamna ca nu is programator. Cand ma joc deobicei imi desenez "planul", "flowul" pe hartie, pentru ca nu poti face intotdeauna orice direct, si ai nevoie de planning, mai ales cand e vorba de +8 ore de lucru

Nu ma intelege gresit. Si eu am zile in care stau ma duc la servici si stau degeaba, sau scriu 10 linii pentru ca nu am chef, nu am trimitere in ziua aceea. Alte zile in care ma pun pe scaun si ma uimesc singur de cat programez. Asta-i alta treaba. Nu ne compara pe noi, cu altii si stii la ce ma refer. Altii care nu stiu sa caute pe google si vin aici sa intrebe, care nu au deschis niciodata o carte de programare, un pdf, dar vor sa scrie programe complete.

BTW: nu ma consider programator, doar asa imi place sa ma numesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...