Jump to content
m1dst1k

[Blog]Cum sa aleg costumul potrivit?

Recommended Posts

Probabil e ciudat ca postez asta si multi ma vor injura insa fiecare om are o imagine si multi dintre noi tinem la imaginea noastra. Faptul ca vrem sa tinem la imaginea noastra nu inseamna ca stim cum sa facem asta si tot timpul este loc de mai bine. Prin urmatorul articol eu vreau sa dau niste sfaturi in privinta purtarii costumului non formal, sa porti un costum chiar daca nu mergi la nunta.

24bnbc7.jpg

Daca va puneti timp de-oparte pentru a citi articolul va rog sa lasati si un review, aici sau direct pe blog iar daca considerati ca acest topic este o prostie va rog sa il stergeti.

Multumesc !

Link catre postare: Iulia-Andrei Blog

@MrGrj puteti da un review? Ce vi-a placut la acest articol ? (Scuzati insistentele, e primul articol si.. :)) )

Edited by m1dst1k
Link to comment
Share on other sites

Sunt cat se poate de serios, nu am purtat, avut niciodata un costum. Un pantalon cu camasa am purtat, dar costum complet niciodata, si niciodata dupa un anumit still/dupa anumite reguli.

Costumul e de 2 feluri, cum spuneam si in post, costum formal si costum non formal, care e de fapt cel casual: pantaloni,sacou,camasa. Asa ca singurul lucru pe care trebuie sa il faci e sa mai pui un sacou pe tine si ai un costum casual.

Link to comment
Share on other sites

Costumul e de 2 feluri, cum spuneam si in post, costum formal si costum non formal, care e de fapt cel casual: pantaloni,sacou,camasa. Asa ca singurul lucru pe care trebuie sa il faci e sa mai pui un sacou pe tine si ai un costum casual.

Costumul nu este pentru oricine credema, eu ma ocup cu vanzarea hainelor si stiu destul de multe despre asortare.

Daca te iei dupa acest articol credema ca la sfarsit cand te vezi imbracat nu o iti prea placa, un costum asa trebuie asortat dupa cum e si omul.

Ex: Daca vrei sa porti costum pantaloni + camasa + sacou + cravata si esti de culoare mai inchisa nu o sa iti stea prea bine daca nu iti iei o camasa de culoare inchisa.

Totul ce face la un costum este camasa, daca esti de culoare deschisa atunci iei o camasa alba daca nu una neagra

Sfat pentru cei slabi: Daca vreti sa arate bine un costum pe voi evitati sa va cumparati sacouri cu umeri

Edited by Terry.Crews
Link to comment
Share on other sites

Costumul nu este pentru oricine credema, eu ma ocup cu vanzarea hainelor si stiu destul de multe despre asortare.

Daca te iei dupa acest articol credema ca la sfarsit cand te vezi imbracat nu o iti prea placa, un costum asa trebuie asortat dupa cum e si omul.

Ex: Daca vrei sa porti costum pantaloni + camasa + sacou + cravata si esti de culoare mai inchisa nu o sa iti stea prea bine daca nu iti iei o camasa de culoare inchisa.

Totul ce face la un costum este camasa, daca esti de culoare deschisa atunci iei o camasa alba daca nu una neagra

Sfat pentru cei slabi: Daca vreti sa arate bine un costum pe voi evitati sa va cumparati sacouri cu umeri

WHAT ARE U TALKING ABOUT ?! Ce zici acolo nene ? Tu traiesti viata B&W ? GET OUT OF HERE, PLEASE !

1171766_1450210758534841_1939556892_n.jpg

10691850_1465581910372003_273821496_n.jpg

10576133_564363650342250_225222307_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Probabil e ciudat ca postez asta si multi ma vor injura insa fiecare om are o imagine si multi dintre noi tinem la imaginea noastra. ..........
@Terry.Crews costumul nu e pentru oricine adica sunt unele

persoane dezavantajate de costum sau pur si simplu nu se potriveste cu stilul acelei persoane

Link to comment
Share on other sites

@quadxenon - Tocmai am venit de la notar de vreo jumatate de ora,el era in costum slim si avea 1.90 , eu eram in trening si inca ma durea-n pula :))

Eu am 1.73 si nu prea sta bine costumul pe mine il port doar la nunti,cumetrii,taieri de mot si alte lucruri cu fanfara militara unde sunt intampinat si e un chin ( e facut la comanda pe trupul meu ) , din punctul meu de vedere costumele vin bine pe barbatii inalti si slabi,noi restul nu mai traiam daca era Hitler :))

Link to comment
Share on other sites

Aveti o parerea gresita, multi spuneti ca voua nu va vin bine costumele dar eu sunt tare curios cum arata costumele voastre. Doar fiind ca nu va place voua sa purtati costume si nu aveti experienta in alegerea unui costum asta nu inseamna ca nu ii vine bine oricui.

Link to comment
Share on other sites

:)) Am gramada de costume. Ma imbrac si eu cand merg pe undeva. Doar nu o sa iau costum cand merg la sala :))

Tine minte, un interlop adevarat ramane intelop si cand e pe WC... si se caca imbracat in costum ... ce naiba doar are valoare ... .

Kidding. Do not shit while you wear a suit.

Link to comment
Share on other sites

La liceu si la facultate, purtam in fiecare zi cosum. Aveam camasa alba, vesta, sacou, pantaloni si pantofi. Daca veneam altfel (blugi), aveam vreo 3 profesori care ne scoteau pe hol si ne puneau sa facem metanii. Unui profesor i se vedeau blugii pe sub reverenda.

Aveam si niste ore de sport, in care jucam fotbal. Am stricat multi pantofi si multe costume. Aratam destul de ciudat, dupa o ora de fotbal. Din clasa a X-a, am inceput sa vedem avantajele. Aratam prezentabili si lumea se uita frumos la noi pe strada. Am inceput sa cumparam costume de calitate si sa venim cu echipament sportiv. Il aduceam degeaba, pentru ca profesorii nu ne lasau sa ne schimbam.

Langa liceu, aveam si o cafenea(amfiteatru). Cand mergeam toata clasa (eram vreo 40), se bucura lumea pe acolo. Eram toti imbracati in costum si dupa 2-3 beri incepeam sa cantam. Erau cativa cu voce buna. Nu cantam muzica bisericeasca. Asta se intampla in timpul unei ore, la care puteam sa lipsim. Daca intarziam, venea un profesor si ne lua de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...