Jump to content
Kalashnikov.

Windows 10 Tehnical Preview are un keylogger incorporat

Recommended Posts

Da, ati citit bine. Se pare ca noua versiune a sistemului de operare american are incorporat in cod un keylogger care inregistreaza tot ce fac utilizatorii. Pentru cei care nu stiu, un keylogger este un program care realizeaza o actiune de urmarire a activitatii pe care utilizatorul o efectueaza la nivelul PC-ului acestuia.

Toata saptamana am discutat aici, la ArenaIT despre noua lansare a celor de la Microsoft in materie de sistem de operare, Windows 10. Am vazut care sunt principalele probleme/bug-uri/impresii formate de la doua zile de folosire a acestui OS. Dar astazi am primit o veste, care, cel putin pe mine, m-a cam pus la indoiala asupra securitatii datelor mele.

Windows-10-Preview-Allegedly-Acting-as-a-Keylogger-Keeping-Track-of-Every-Click-461018-2-550x277.jpg

Cati dintre noi am citit Terms of Service sau Privacy Policy inainte sa descarcam preview-ul pentru Windows 10. Probabil nimeni dintre noi, pentru ca majoritatea utilizatorilor (tind sa cred ca peste 95% dintre ei) au bifat casuta prin care-si exprima acordul si au mers la un pas urmator. Cine stie ce drepturi a dat Microsoftului prin bifarea acelei casute? Ei bine, probabil nimeni.

If you open a file, we may collect information about the file, the application used to open the file, and how long it takes any use [of] it for purposes such as improving performance, or [if you] enter text, we may collect typed characters, we may collect typed characters and use them for purposes such as improving autocomplete and spell check features,” the privacy policy states.

Ce zice extrasul asta? Ca tu accepti ca prin Windows 10, ii dai acordul Microsoftului sa acceseze fisierele tale si sa-ti memoreze (ATENTIE): tastale pe care le apesi. Asta inseamna ca daca accesezi un fisier si scrii in el, Microsoft va avea acees la ceea ce scrii, dar si la datele despre document.

Dar asta nu e tot. Microsoft si-a rezervat si dreptul de a avea acces la microfonul tau, adresele tale de mail, istoricul apelurilor si al SMS-urilor tale si tot asa…

When you acquire, install and use the Program, Microsoft collects information about you, your devices, applications and networks, and your use of those devices, applications and networks,” the privacy policy states. “Examples of data we collect include your name, email address, preferences and interests; browsing, search and file history; phone call and SMS data; device configuration and sensor data; and application usage.

sursa: Windows 10 Tehnical Preview are un keylogger incorporat | Arena IT

Link to comment
Share on other sites

Daca stau sa ma gandesc, avand in vedere ca este un technical preview, are oarece sens sa aiba acele metode de a colecta date despre felul in care este utilizat sistemul de operare. Problema e daca in versiunea de lucru, cea platita, o sa existe aceste "optiuni".

Link to comment
Share on other sites

daca o sa existe asemenea optiuni in Win 10 nu o sa il cumpere nimeni, nu cred ca exista cineva care sa fie okay cu cacaturile astea... cu atat mai putin conpaniile care folosesc Windows... Eu personal nu cred ca o sa poata sa introduca asemenea rahaturi in varianta finala...

Link to comment
Share on other sites

Ok, nu vine nimeni cu o captura de Wireshark? Cu un screenshot in care sa se vada un apel SetWindowHookEx sau GetAsyncKeyState? Adica o demonstratie.

Dar ce zice acolo e mult mai mult decat un keylogger. Nu folositi asa ceva, dupa cum spun si ei, folositi doar pentru teste.

Link to comment
Share on other sites

In varianta finala cu mare siguranta nu va mai exista acest "keylogger"

Eu cred ca e normal ca intr-o versiune preview ca ei sa poata colecta date despre utilizator pentru a imbunatati experienta utilizatorului . Nu-i asa ?:-/

-Am o intrebare :

Se poate reveni la ecranul de start (interfa?a Metro UI) ca la w8 , cu bara din stanga ?

Edited by Goke
Link to comment
Share on other sites

Acum vin si eu si spun Windows Shit! _|_ e o prostie sa bagi keylogger in aplicatie (chiar daca e versiune "technical preview" asta imi aduce aminte de experimentul social efectuat de facebook...) era mai ok daca instiintau utilizatori ca vor fi urmariti :)

I-a instiintat dumb dumb, se numeste ToS si teoretic trebuie citit. Ai bifat, ai fost de acord

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...