Jump to content
MrGrj

Ce-ai face ?

Recommended Posts

  • Active Members

Mi-a venit in cap intrebarea asta si sincer, nu mi-au venit multe raspunsuri in cap.

Plecand de la ipoteza ca ati avea sansa de a pleca intr-o tara, pe care ati alege-o ? Si de ce ? Ipotetic vorbind, care credeti ca ar fi cea mai buna solutie daca ar incepe un alt razboi ? (raportandu-ne la mod de viata /siguranta/ etc ...)

Sper sa iasa un topic coerent cu idei pertinente si de bun simt. Chiar sunt curios :)

Link to comment
Share on other sites

Si dece nu Noua Zeelanda?

Noua Zeelanda este clasata pe locul trei in lume ca nivel de trai. Cu un climat temperat si variatii geografice spectaculoase, oamenii din Noua Zeelanda duc o viata activa si foarte sportiva. Neavand importanta unde traiesti in aceasta tara, esti in mai putin de o ora la ocean si in mai putin de 4 ore de o partie de ski. Ceea ce inseamna ca in aceeasi zi poti sa mergi cu bicicleta pe munte, sa te dai cu snowboardul si sa inoti in ocean!

Avand in vedere ca peste 4 milioane de persoane trainesc in Noua Zeelanda, este usor gasesti – ori sa fugi de- aglomeratie. Daca ai chef de shopping poti sa te duci in Auckland (cel mai mare oras, cu peste 1.5 milioane de rezidenti), Christchurch, Wellington (capitala) sau Dunedin. Dar unul dintre avantajele traiului in NZ este ca poti sa duci o viata in mediul rural, dar in acelasi timp sa locuiesti la o ora de centrul oricarui dintre aceste orase.

Un mix multicultural

Fiecare persoana pe care o intalnesti in Noua Zeelanda este fie un imigrant, fie un descendent al unuia, ceea ce ofera NZ un adevarat caracter multicultural. Primii locuitori au fost Maori care au ajuns acum 700 de ani, dupa care in cel de al XIX-lea secol a venit un flux urias de imigranti din Marea Britanie. Sfarsitul celui de al doilea Razboi Mondial a insemnat o crestere importanta a imigrantilor europeni care au venit in NZ pentru un nou inceput.

Din 1960, au venit persoane din insulele din Pacific care erau invecinate cu NZ. Chinezii si coreeni au urmat in anul 1980, multi stabilindu-se in Auckland. Mai recent, NZ a binevenit noi rezidenti din multe alte tari precum SUA, Africa de Sud, Zimbabwe si India.

noua-zeelanda2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Istoric vorbind cea mai sigura tara din lume este Elvetia. In timpul celui de-al doilea razboi mondial era o punte intre guvernul german si concernele din state; cu alte cuvinte Germania cumpara produse/resurse din SUA ceea ce explica faptul ca Elvetia nu a avut parte de conflict armat. Cartile de istorie larg acceptate nu fac referiri la acest aspect.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Si dece nu Noua Zeelanda?

Noua Zeelanda este clasata pe locul trei in lume ca nivel de trai. Cu un climat temperat si variatii geografice spectaculoase, oamenii din Noua Zeelanda duc o viata activa si foarte sportiva. Neavand importanta unde traiesti in aceasta tara, esti in mai putin de o ora la ocean si in mai putin de 4 ore de o partie de ski. Ceea ce inseamna ca in aceeasi zi poti sa mergi cu bicicleta pe munte, sa te dai cu snowboardul si sa inoti in ocean!

Avand in vedere ca peste 4 milioane de persoane trainesc in Noua Zeelanda, este usor gasesti – ori sa fugi de- aglomeratie. Daca ai chef de shopping poti sa te duci in Auckland (cel mai mare oras, cu peste 1.5 milioane de rezidenti), Christchurch, Wellington (capitala) sau Dunedin. Dar unul dintre avantajele traiului in NZ este ca poti sa duci o viata in mediul rural, dar in acelasi timp sa locuiesti la o ora de centrul oricarui dintre aceste orase.

Un mix multicultural

Fiecare persoana pe care o intalnesti in Noua Zeelanda este fie un imigrant, fie un descendent al unuia, ceea ce ofera NZ un adevarat caracter multicultural. Primii locuitori au fost Maori care au ajuns acum 700 de ani, dupa care in cel de al XIX-lea secol a venit un flux urias de imigranti din Marea Britanie. Sfarsitul celui de al doilea Razboi Mondial a insemnat o crestere importanta a imigrantilor europeni care au venit in NZ pentru un nou inceput.

Din 1960, au venit persoane din insulele din Pacific care erau invecinate cu NZ. Chinezii si coreeni au urmat in anul 1980, multi stabilindu-se in Auckland. Mai recent, NZ a binevenit noi rezidenti din multe alte tari precum SUA, Africa de Sud, Zimbabwe si India.

Un raspuns complet. Mi-ar placea sa vad astfel de raspunsuri cu argumente ca cel de mai sus :).

Link to comment
Share on other sites

frate eu n-as alege o tara anume..m-as duce in padure,as construi un buncar foarte incapator,3 lini de aparare,mine anti-personal si capcane gen Rambo..iar din buncar un tunel prin pamant pana la o cazemata foarte fortificata.(va fi nevoie in caz de evacuare de urgenta a buncarului) Cazemata sa fie dotata cu un radar ultra-performant (si cel mai mic paianjen sa fie detectat)..plus multe arme,nu-mi vin in minte acum

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

frate eu n-as alege o tara anume..m-as duce in padure,as construi un buncar foarte incapator,3 lini de aparare,mine anti-personal si capcane gen Rambo..iar din buncar un tunel prin pamant pana la o cazemata foarte fortificata.(va fi nevoie in caz de evacuare de urgenta a buncarului) Cazemata sa fie dotata cu un radar ultra-performant (si cel mai mic paianjen sa fie detectat)..plus multe arme,nu-mi vin in minte acum

Frate ceea ce povestesti tu aici e SF :| inceteaza sa te mai uiti la Rambo...

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
frate eu n-as alege o tara anume..m-as duce in padure,as construi un buncar foarte incapator,3 lini de aparare,mine anti-personal si capcane gen Rambo..iar din buncar un tunel prin pamant pana la o cazemata foarte fortificata.(va fi nevoie in caz de evacuare de urgenta a buncarului) Cazemata sa fie dotata cu un radar ultra-performant (si cel mai mic paianjen sa fie detectat)..plus multe arme,nu-mi vin in minte acum

Da, e adevarat ca fiecare are dreptul la o parere, dar OMG, man ! Topicul trateaza o tema usor diferita fata de raspunsul tau fantasmagoric. Sincer, sa nu deviem de la subiect.

Ca raspuns la ce ai scris tu, pana ti-ai construi toata chestia, probabil ca ai muri. De ciuda ca nu poti realiza ce ai zis sau de-un glont primit in ceafa.

Ce parere aveti de Australia ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Titlu: Ce-ai face ? Raspuns: M-as caca pe mine

!!!CONTINUT!!!: Plecand de la ipoteza ca ati avea sansa de a pleca intr-o tara, pe care ati alege-o ? Si de ce ? Ipotetic vorbind, care credeti ca ar fi cea mai buna solutie daca ar incepe un alt razboi ? (raportandu-ne la mod de viata /siguranta/ etc ...)

Sper sa iasa un topic coerent cu idei pertinente si de bun simt. Chiar sunt curios

Deci demostreaza ca citesti doar ce iti place

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bomba de la Hiroshima a fos echivalenta a 20 000 tone TNT.Au fost ucisi 80 000de oameni instantaneu.Asta in conditiile in care numai 900 grame de material fisionabil au intrat in reactie din cele cateva kg.In 1953 rusii au reusit fabricarea bombei H de o mie de ori mai puternica decat cea de la Hiroshima echivalenta a 20 milioane tone TNT.La scurt timp o fac si americanii.O asemenea bomba distruge complet orice oras sau buncar de sobolani.Ganditi-va ca au trecut 70 de ani si tritiul se obtine mult mai usor plus ce tehnica nucleara e acum...Unde vreau sa traiesc?Intr-o tara fara coruptie,fara incultura,fara anumite specii de homo sapiens mai proaste decat animalele,fara sa mi se interzica dreptul la o arma sau la un salariu decent.Pana o sa se inventeze tara aia,imi bag pula in ele de reguli sociale si m-as duce oriunde sunt la distanta de mii de km de Romania.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am auzit de Germania f bune lucruri de la mama mea; dansa lucreaza acolo.

Daca ar fi razboi in Europa, as ramane in SUA, si as petitiona sa-mi vina restul familiei aici. Cunosc viata de aici, sistemul, limba, stiu oameni care sa ii puna la lucru' macar sa isi faca bani de mancare.

Dupa spusele unora, Australia sau Noua Zeelanda, arata foarte bine, dar nu cunosc stilul de viata de acolo, dar nu mi se pare o tara in care sa traiesti rau deloc. Oricum ii o tara dezvoltata, cu f multi emigranti, desi ii destul de departe de casa si restul neamurilor din Romania, dar asta e. Nu ma prea pot pronunta la Australia si Noua Zeelanda.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Plec in Africa unde sunt femei adevarate si care au pizda in care sa dai.

Plus ai si iarba la greu... futi prin copaci.

Black women ba <3

Inainte du-te pe la un psihiatru' o sa iti gaseasca leac pentru problema ta...

Eu as alege Olanda.

Cautati pe youtube sa vedeti ce misto e acolo. Stau curvele in vitrina ceva de speriat. Si de astea misto de-ti pica fata. Pret: 50 de euro. Cu 50 de euro futi niste gagici la care aici nici nu visezi. Just 50 Euros !!! :D

@Che nu e chiar asa cum ai citit/vazut am fost de 2 ori in Olanda si tara nu e compusa doar din curve... :|

tu asta vezi la o tara prostituatele? ftw?...

Curve sunt peste tot dar gandeste-te la peisaj, la vreme, atractii turistice incercati sa ganditi si voi matur nu ca niste copii

mai da-le-n pula mea de curve...

Aici intervine problema daca esti urat... plm daca esti urat si in romania nu se uita nimeni la tine, Olanda e locul perfect =))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...