Jump to content
Eddie91

Idee magazin online buget mediu ?!

Recommended Posts

Salut,de cateva zile am tot cautat o nisa (micro-nisa) prin care iubitul meu var sa isi deschida o afacere online,insa am fost asa prins in magazinul meu incat nu mai vad altceva decat cum sa conving gagicile sa cumpere :D .

Bugetul alocat va fi intre 5 mii de euro + 1 mie reclama la inceput .

Eu m-am gandit la ceva pentru copii mici ( hainute,incaltaminte)

Daca aveti pareri sunt bine venite,dar cu bun simt va rog si daca se poate un argument,dau o sticla de vin prafuita la schimb !

Mersi frumos.

Link to comment
Share on other sites

Costumatii pentru diferite ocazii , adulti + copii (vanzare sau inchiriere).

Am disperat pana am gasit un costum de arici , de fapt nici nu am gasit , i l-am facut la comanda la cineva . Gradinitele si scolile organizeaza foarte des spectacole unde copiii au nevoie de costume.

Poate sa mearga si personal la gradinitele din orasul unde locuiti si lasa oferte .

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Salut,de cateva zile am tot cautat o nisa (micro-nisa) prin care iubitul meu var sa isi deschida o afacere online,insa am fost asa prins in magazinul meu incat nu mai vad altceva decat cum sa conving gagicile sa cumpere :D .

Bugetul alocat va fi intre 5 mii de euro + 1 mie reclama la inceput .

Eu m-am gandit la ceva pentru copii mici ( hainute,incaltaminte)

Daca aveti pareri sunt bine venite,dar cu bun simt va rog si daca se poate un argument,dau o sticla de vin prafuita la schimb !

Mersi frumos.

La ce anume iti va trebuie, mai exact, 5000 de euro ? Pentru ce anume ?

Link to comment
Share on other sites

Cei 5k sunt pentru investitie in bunuri ( ex de mai sus : haine,costumele lui @Aerosol ) iar 1k - 1.5k de reclama pentru o luna,doua .

Omul nu vrea sa investeasca 5k si sa faca profit lunar de 1k,el vrea sa castige peste un salariu minim pe economie lunar,astfel incat dupa ce pune aceasta mini-afacere pe picioare sa i-o plaseze sotiei sale care e casnica :) ( Gen sa o invete,uite asa pui articolul,asa se vorbeste cu clientul,asa trimiti produsul) iar el sa se ocupe doar de promovarea platita ( facebook and other shits ) pe care o va face zilnic 1-2 ore cand isi termina munca. ( Scuze de analfabetism primar,sunt treaz de la 6 :D )

Edited by Eddie91
Link to comment
Share on other sites

Costume pentru diferite ocazii nu o sa mearga asa bine probabil.O sa ai probabil o perioada de return in caz de nu i se potriveste sau mai stiu eu ce.Tocmai de aia o sa fie care profita de chestia asta.Acu nu demult am vazut eu la un magazin un afis´´ La produsele de fiesta nu se accepta return ´´.Mai ales in tara, o sa fie care comanda, se folosesc de el si iti fac return.

Link to comment
Share on other sites

Costume pentru diferite ocazii nu o sa mearga asa bine probabil.O sa ai probabil o perioada de return in caz de nu i se potriveste sau mai stiu eu ce.Tocmai de aia o sa fie care profita de chestia asta.Acu nu demult am vazut eu la un magazin un afis´´ La produsele de fiesta nu se accepta return ´´.Mai ales in tara, o sa fie care comanda, se folosesc de el si iti fac return.

Oare nu exista o metoda prin care cel care inchiriaza "se angajeaza bifand `aici` si `aici` " ca a luat la cunostinta masura si ca nu il poate returna ? ( Garantia de retur are si ea anumite conditii la orice site )

O fi el retur in 10-12 zile prin lege,dar asta nu inseamna ca eu acum imi comand un costum ma duc la nunta dau tuica pe el si il duc inapoi si ii zic : Ma cac in costumul tau,oricum ma strangea la fund !? :))

Acest tip de retur se confirma la electronice in peste 90% din cazuri,la imbracaminte doar se schimba numarul/marimea ; iti spun in cunostinta de cauza,nu am intampinat pana acum probleme,in cel mai rau caz la o ora dupa ce a primit coletul mi-a zis ca nu e ceea ce a crezut ca e si atunci da,am inteles si i-am dat banii doamnei inapoi,ea doar a suportat transport tur-retur.

Link to comment
Share on other sites

Produse care vor valora intre 30-150 de lei la cumparare

Toate modalitatile de plata posibile ( PayU +posta/curier rapid )

Daca ar avea 100 de modele de bunuri a minim 2 exemplare/marimi eu zic ca ar fi multumit punand o valoare medie de 10 euro per produs. ( Asta nu am de unde sa stiu pana nu se hotaraste la o nisa,dar astea`s problemele lui )

Iar platforma...my lovely wordpress+woo ( ca eu ii fac site-ul )

Link to comment
Share on other sites

Cu haine de copii e complicat daca nu aduci brand`uri consacrate ... Eu zic sa te axezi pe un magazin de haine de dama ;)

E saturata mult prea tare piata de haine pentru "oameni mari" (chiar eu am magazin pe aceasta nisa)

Eu ma gandesc si la promovare nu doar la nisa in sine ca puse in balanta,iar spre exemplu pe nisa de copii e target foarte frumos unde te poti "infiltra" :D

Mersi de parere,daca mai aveti pareri inca astept !

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, haine de dama aduse din dragonu rosu, cautat furnizori chinezi etc de chestii frumoase, mai ales daca o femeie se va ocupa de magazin, cu atat mai bine ...

Multa reclama pe facebook.

Am experiente bune cu niste mega-selleri asiatici care vand lucruri calititative la preturi la fel de bune nu asta e problema,singura mea problema e nisa... :)

Haine de dama am eu (rochii)

Ca sa formulez altfel,tu daca ai avea 6k ce magazin ti-ai deschide ? De ce ?

Excluzand cele discutate: haine de dama, haine pentru copii 0-7 ani.

Edited by Eddie91
Link to comment
Share on other sites

Unde ai vazut tu parinte care sa stea ore in sir sa faca un filtru sa cumpere o jucarie? Sa fim seriosi, asa ceva se cumpara doar daca i le bagi pe gat, iar daca n-au motiv sa intre la tine din start, nu ai cui sa i le bagi pe gat chiar daca ai vrea.

Frate daca ai produse ce se gasesc greu la noi pe piata faci vanzare ;)

Link to comment
Share on other sites

De?i pare greu de crezut, cea mai profitabil? afacere o constituie vânzarea accesoriilor GSM (lucru ce reiese din niste statistici pe care le-am citit acum ceva timp), deoarece adaosul poate fi si de 200% ori mai mult. Arunca o privire pe alibaba si vezi ce pre?uri au ei la carcase de iPhone si ce pre?uri sunt afi?ate în magazinele noastre online de ni??. În plus, telefoane ?i gadget-uri vor exista mereu, din ce în ce mai multe ?i mai performante, iar ca un atu, o colaborare cu 'asiaticii' î?i garanteaz? succesul în domeniul acesta, deoarece sunt inventivi ?i aduc mereu câte ceva nou pe pia??.

Un simplu exemplu î?i ofer, care m-a pus relativ pe gânduri: un capac de spate pentru iPhone 4 se vindea pe alibaba sau la dragon, cu un pre? de aproximativ 10-15 lei. Pe majoritatea site-urilor cu accesorii gsm nu g?seam respectivul capac sub 70 de lei.

Edited by LaurB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...