Jump to content
NeedForSpeed

Job Qatar

Recommended Posts

Salut,

E posibil sa imi iasa un job ca Senior System Administrator in Qatar. Inca nu am prea multe detalii, doar faptul ca m-au contactat telefonic pt un interviu in weekend.

Indeplinesc toate conditiile care le cer ei in oferta de munca dar in caz ca imi oferta job-ul, nu prea sunt convins daca sa merg (depinde de conditii, evident).

A fost cineva in Qatar la munca? Sau cunoastesti pe cineva?

Ma intereseaza nivelul de trai, discriminarea si rasismul, cam la ce salariu sa ma astept, taxe si impozite etc.

Am cautat pe google destule informatii, dar nu am gasit nimic sa ma ajute.

Astept parerile voastre.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Dac? e?ti be?iv, curvar, scandalagiu sau ho? r?mâi acas?. Sâmb?ta ?tiam c? nu se lucreaz? la ei (poate m? în?el). Condi?ii? Este o ?ar? ce va fi în urm?torii 2,3 ani una din top 3 destina?ii de vacan?? (dac? nu o fi deja).

Democra?ia la ei în caz c? ai furat ORICE, este s? î?i alegi mâna. Nu ai voie s? prive?ti în ochi sau s? te adresezi vreunei femei de origine arab? (decât prin intermediul unui b?rbat care o înso?e?te), s.a.m.d.

Preme cât încap atunci când au vreo s?rb?toare de a lor. Discriminare sau rasism, nu ai s? vezi în Qatar. Salariu o s? fie m?ri?or de la început având în vedere c? majoritatea de acolo sunt milionari. Când vine vorba de siguran?a ta, nu ai de ce s? î?i faci probleme, esti safe.

Lucrurile astea le ?tiu de la un prieten ce a lucrat acolo ani de zile.

Edited by Stealth
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Dac? e?ti be?iv, curvar, scandalagiu sau ho? r?mâi acas?. Sâmb?ta ?tiam c? nu se lucreaz? la ei (poate m? în?el). Condi?ii? Este o ?ar? ce va fi în urm?torii 2,3 ani una din top 3 destina?ii de vacan?? (dac? nu o fi deja).

Democra?ia la ei în caz c? ai furat ORICE, este s? î?i alegi mâna. Nu ai voie s? prive?ti în ochi sau s? te adresezi vreunei femei de origine arab? (decât prin intermediul unui b?rbat care o înso?e?te), s.a.m.d.

Preme cât încap atunci când au vreo s?rb?toare de a lor. Discriminare sau rasism, nu ai s? vezi în Qatar. Salariu o s? fie m?ri?or de la început având în vedere c? majoritatea de acolo sunt milionari. Când vine vorba de siguran?a ta, nu ai de ce s? î?i faci probleme, esti safe.

Lucrurile astea le ?tiu de la un prieten ce a lucrat acolo ani de zile.

Tot ce a scris el, plus:

1.Ai furat, iti taie mana.

2.Respecta si cacatul de pe strada.

3.Respecta-le traditiile.

4.Daca-ti iei femeia cu tine, are multe lucruri de respectat, invata dinainte.

5.Femeile nu au dreptul sa divorteze.

6.Daca te duci la restaurant, vezi numai barbati. Stau separat femeile si barbatii.

7.Daca esti homosexual, te omoara.(just in case)

8.Este locul perfect pentru care se aplica "respecta si vei fi respectat".

9.Incearca sa impresionezi. Daca un arab te vrea, crede-ma, te tine acolo.

10.Finul meu sta in Doha de 25 de ani si niciodata nu si-a incuiat usa la casa.

11.Lasa-mi un e-mail si o sa va pun in contact. El lucreaza in industria aeronautica, dar iti poate da sfaturi despre viata in general.

12. Cel mai important semn de respect pentru ei este a folosesti limba lor, nu engleza.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Nu te imbata, si nu-l lua in ras pe alah, mahomed si coranu, aia nu glumesc cu chestia asta. Daca mergi singur, e complicat cu femeile. Atentie unde te cazezi, in cartierele cu europeni mai "socializezi" cu femeile lor. Infractionalitatea este foarte scazuta, si mancarea destul de naspa. Multa oaie, vita, peste, pasare. Porcu lipseste cu desavarsire.

Mare atentie la semnarea contractului de munca, durata/timp, etc daca angajatorul este firma quatareza... daca este in araba cauta un traducator caci..."P?r?sirea ??rii de c?tre angajatul str?in sau schimbarea locului de munca în Qatar se pot face numai cu acordul scris al angajatorului.".

Mai multe vezi aici.

LE: se vorbeste franceza destul de mult, sunt hoteluri cu bar-uri unde sunt straini si straine, se consuma alcool (doar necredinciosii de ghiauri :)) ), nivelul de trai este foarte ridicat, si salariu vei avea peste 60.000 $ anual (echivalent in moneda locala).

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pt sfaturi/pareri/idei. :D

M-am informat putin, si salariul ar fi cam 2000€/luna si e posibil sa am bonusuri pt calatorii si/sau chirie. Asta ramane sa negociez cu ei, daca or sa imi ofere postul.

Norocul meu e ca sunt destul de linistit :)) Nu sunt genul care sa faca scandal, sa se imbete ca porcu` sau sa se ia de cineva pe strada. In privinta asta nu o sa am probleme.

Munca o sa fie pe engleza, dar o sa invat si araba, vad eu cum.

Ma ingrijoreaza putin partea cu contractul. Cel mai probabil o sa il duc la un avocat, sa-mi spuna daca este in regula, inainte sa il semnez.

Link to comment
Share on other sites

nu prea are legatura cu jobul tau, dar poate te ajuta sa-ti faci o idee in general The truth about the luxury of Qatar Airways | Nyheter | Expressen

Din cate stiu, odata ajuns acolo, nu prea conteaza ce functie, job, responsabilitate ai, atat timp cat nu esti din rasa lor, te vor trata ceva asemanator cu un obiect, adica le vei apartine, parerea ta nu va conta, sa intrebi din start daca iti vor opri actele la aeroport cand ajungi acolo, majoritatea angajatorilor de acolo fac asta, nu mai stiu daca e legal sau nu, insa cei care au influenta nu le face nici dracu nimic, depinde f mult de noroc, insa oricat ai fi de increzator, un risc exista, de a fi exploatat, batut de patron, etc, chiar daca vei fi platit regeste, cauta pe google, e netu plin de chestii dastea ciudate

good luck si sa ne spui cum merge treaba

Link to comment
Share on other sites

Cu caldura nu vei avea prea multe probleme. Este aer mult mai uscat decat in Romania (asta depinde cumva si de zona) si 43-45 de grade le suporti lejer. Oricum mare parte din timp vei lucra sau vei calatori cu masina deci vei sta mai mult la AC.

Cu nasul vei avea ceva probleme la inceput daca aerul este prea uscat (se usuca rapid mucoasa si vei sangera) dar asta pana cand te vei invata sa te hidratezi corect.

// @NeedForSpeed

Nu trebuie sa te sperie nimic. Trebuie sa faci bine socoteala. Ca veni vorba de socoteala.

Edited by fusername
Link to comment
Share on other sites

Asta cu hotelurile o auzisem si eu si mi se pare foarte dubioasa. Dar stiam ca e pt cei din tarile asiatice, aia se ocupa de "munca de jos".

O sa pun in calcul totul si o sa studiez contractul bine (daca o sa mi se ofere). Momentan lucrez tot ca System Administrator, dar in Spania si nu pot sa ma plang decat de faptul ca e part-time job. E criza mare aici si nimeni nu-mi ofera o munca mai buna ca sa raman. Asa ca am nevoie de o schimbare. Vroiam tot in Europa, dar e destul de greu de gasit sau nu am avut noroc pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...