Jump to content
Che

Tinydeal, banggood etc.

Recommended Posts

Am dat peste aceste situri:

China Wholesale Supplier - Online shopping for cheap electronics gadgets with free shipping - TinyDeal

si

Online Shopping for Cool Gadgets, RC helicopter & Quadcopter, Mobile phone, Fashion at Banggood.com

Ce ziceti, sunt de incredere ? Ati luat careva ceva de pe banggood sau de pe tinydeal ? E pe bune ?

Si inca ceva, produsul comandat corespunde cu cel din poze sau in poze ai o chestie super misto si in colet vei primi o chestie mediocra carer doar seamana cu cea din poze si plus de asta se mai si strica foarte repede ?

De tinydeal parca am mai auzit dar de banggood nu prea. Mai stiti si alte situri asemenea, dar de incredere ?

Si inca o intrebare va rog, daca un produs costa $10 cand iti vine acasa tu de fapt cat trebuie sa mai platesti: tot $10 cat scrie pe site (care cica ii platesti cu cardul) sau iti mai baga nu stiu ce taxe pe langa si te ajunge exact ca la noi in RO ca la magazin ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Am peste 50 de comenzi pe tinydeal. Produsele sunt ok in comparatie cu pretul. Electronicele zici ca au un ceas cu cronometru, mai mult de 3-4 luni nu rezista indiferent de cum sau cat le folosesti. Vezi ca marea majoritate a produselor au poze/clipuri reale puse de clienti.

Nu se platesc alte taxe de obicei, dar daca ai un colet foarte voluminos si cu foarte multe produse in el este posibil sa platesti vama + tva... depinde cum s-a trezit vamesul in ziua respectiva.

Link to comment
Share on other sites

De cateva zile am zis sa revin la android , inainte am avut un Samsung S Plus si de ceva vreme am un iphone 4.

Ce zici de produsul asta? DOOGEE TURBO DG2014 5 MTK6582 4-Core Android Phone P05-DG2014 - TinyDeal

Are cineva? Sau cunoaste pe cineva cu asa ceva? Si inca ceva as vrea sa il cumpar de pe un site din Europa sa evit plata taxelor vamale, poate ma indruma cineva la un alt magazin....

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Imi permit sa ma bag si eu. M-am ocupat o perioada cu lucruri de genul, cand tabletele sau netbookurile erau considerate inca un produs de lux.

1.Nu stiu daca acum mai este valabil, dar poti comanda si de 2500 de euro, daca il declari cadou la vama, nu platesti nimic.2

2.Sfatul meu: du-te personal sa ridici coletul. O sa "te imprietenesti" cu vamesii si nu mai ai treaba.

3.Nu cumpara electronice. De garantie nu se pune problema. Rezista maxim, maxim un an.

4.Nu cumparata lucruri ce pot fi considerate arme albe. Nu cumpara cutite, o sa regreti.

5.Huse de telefoane, casti, stick-uri, usb-uri, cumpara linistit.

6.La mine dura si 2 luni jumatate pana ajungea. Daca comanzi de acum, este foarte probabil sa-ti vina in 2015.

7.Cel mai valoros sfat: daca vrei sa faci bistnita, fa. Nu e problema noastra dar: nu-ti fa magazin online. Vinde-le pe sub mana in orasul tau. Mai bine mai greu si sigur decat sa stie tot internetul de tine.

Link to comment
Share on other sites

1)Dureaza cam o luna(prin posta lor)

2)Daca pe colet declara peste 10euro platesti TVA iar daca ai peste 150de euro platesti(tva+taxe vamale)[teoretic]

Depinde si de vames in mare parte... sunt unii care inteleg ca tu iti iei o tableta/telefon si te pun sa platesti ceva taxa simbolica.

Degeaba declara tableta la 10$ si bifata optiunea de "gift" daca vamesul vrea platesti taxe

Link to comment
Share on other sites

@SynTAX

Ok, nu cumpar electronice. Ma gandeam la asa:

1. Un ceas de mana. Ce parere aveti de ceasuri ? Ce stiti de ele ? Apropo, vad ca cele mecanice au cam toate acelasi mecanism, doar pretul difera si un pic designul.

2. O haine misto.

3. O geanta de umar barbateasca (men bag)

Ce parere aveti de astea ?

Link to comment
Share on other sites

@SynTAX

Ok, nu cumpar electronice. Ma gandeam la asa:

1. Un ceas de mana. Ce parere aveti de ceasuri ? Ce stiti de ele ? Apropo, vad ca cele mecanice au cam toate acelasi mecanism, doar pretul difera si un pic designul.

2. O haine misto.

3. O geanta de umar barbateasca (men bag)

Ce parere aveti de astea ?

Marea majoritate a produselor de pe tinydeal de acest gen le gasesti de obicei in piete, targuri, metrou si in online pe olx/tocmai. Nu stiu calitatea materialelor, dar cred ca este ok.

Acelasi model de ceas pe care am dat 9$ l-am gasit intr-un magazin destul de maricel la un pret modic de 360ron si nu cred ca se pune problema de fake si original ca nici google nu a auzit de marca respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat mai multe produse dupa tinydeal, printre care:

iCODIS Portable Mini WiFi HD Android Smart Projector OPJ-284878 - TinyDeal

DOOGEE DG550 5.5 IPS OGS HD MTK6592 8-Core Android 4.2 Phone P07-DG550 - TinyDeal

Am luat si mai multe "gadgeturi" (telefoane, periferice, jucarii) care costa destul de putin. A trecut ceva timp si inca functioneaza lucrurile. Sunt multumit de ele. Produsele ajung in 15-20 de zile lucratoare. Daca pachetul este mai voluminos, il opreste la posta vamala. La constanta e o domnisoara draguta. Trebuia sa platesc vreo 70 de lei, i-am dat ceva detalii despre niste produse si mi-a zis sa nu mai platesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...