Jump to content
Nytro

Poll RST - Alegeri

Votez pe:  

183 members have voted

  1. 1. Votez pe:

    • VICTOR PONTA
      11
    • KLAUS IOHANNIS
      68
    • MONICA MACOVEI
      35
    • CORNELIU VADIM TUDOR
      17
    • CĂLIN POPESCU TĂRICEANU
      4
    • ELENA UDREA
      1
    • DAN DIACONESCU
      8
    • TEODOR MELEŞCANU
      1
    • KELEMEN HUNOR
      2
    • NU MERG LA VOT!
      37


Recommended Posts

Votez Ponta. Motive: [ 1 ] [ 2 ].

Chiar daca nu mai sunt atat de efervescent in ideile mele ca in topicurile anterioare pot sa spun ca se simte o tensiune sociala uriasa in ultimii ani. Dupa incercarea de a il da jos pe Basescu acum 2 ani (sau cand dracu a iesit lumea in strada), romanul vrea cu orice pret o viata mai buna. Au fost habarnistii care considerau ca vechiul USL e solutia. Unii dintre voi s-au numarat cu siguranta printre ei iar acum s-au convins ca era o cretinatate. Au fost fanii Badea care sareau de cur in sus ca le luam idolul la pula. O parte dintre ei au realizat ca erau la fel de idioti ca si el si s-au sucit in privinta lui.

Dar orice actiune are si o reactiune, chiar si dupa ani de zile. Au reusit cei din USL (mai ales PSD-ul), sa ajunga la carmuirea tarii? Datorita cui s-a intamplat asta? Datorita habarnistilor care ori sunt crescuti langa cocina de porci, ori s-au nascut in/dupa anii '90 si au o viziune asupra realitatii extrem de eronata. Acum trebuie sa isi primeasca lectia de viata si sa simta ce inseamna pe termen lung sa fii prost si sa iei decizii proaste.

Ce cred eu ca se va intampla? Frustrarea romanului care realizeaza ca a fost prostul familiei se va transforma in acte de violenta. Pentru ca asta stie tot prostovanul, daca esti luat de prost trebuie sa lovesti cu pumnul. Basescu a stiut sa opreasca elegant asemenea conflicte, dar Ponta si restul acolitilor provin dintr-un sistem ce se bazeaza doar pe influenta, bani si coruptie, nu si pe manipulare inteligenta. Or sa o dea in bara cu brio, iar urmatoarea "revolutie" care chiar va fi revolutie se va intampla in timpul mandatului lor. Asta va rezolva disparitia PSD-ului odata pentru totdeauna, asta va fi o lectie pe care o vor invata si tinerii sub 25 de ani care or sa afle ca opiniile lor sunt egale cu zero daca nu se informeaza corect in privinta alegerilor ce trebuiesc luate pentru a fi mai bine pentru toata lumea.

Iar prostimea, taranimea si fosilele care se bucura la o sticla de ulei vor urma multimea pentru ca sunt oi, iar oile sunt manate asa cum dicteaza cel care are ghioaga in mana. Ei nu au o sansa de a fi mai descuitati la minte, dar la cat de prosti sunt pot fi manipulati sa faca macar o data in viata un lucru bun pentru tara lor.

Asa ca voi vota Ponta, cu toate ca as alege-o pe Monica Macovei cu ochii inchisi pentru ca a reusit o reforma decenta in justitie ce trebuie continuata pana cand justitia va scapa de influenta politica extrem de puternica si in zilele noastre. Prefer sa risc viitorul unei tari aflate in colaps total, dar macar voi avea speranta ca foamea ii va scoate pe oameni din casa in urmatorii 2-3 ani si ca se va produce marea schimbare pe care o asteptam cu totii.

Votul meu catre Macovei nu ar avea scopul de o pune in functia de presedinte (nu ar avea vreo sansa sa ajunga presedinte in Romania actuala), ci ar insemna un simplu "am vazut ce ai facut in ultimii ani. Multumesc!"

Edited by Nemessis
Link to comment
Share on other sites

Hai neata, si bine v-am regasit!

Am citit parerile voastre iar acum e randul meu. Unii dintre voi cunoasteti multe lucruri la nivel politic, altii, ca si mine, paraleli cu acest domeniu.

(sunt parerile mele, asa cum vad eu lucrurile de acasa)

De ce nu l-as alege pe Victor Ponta?

Pentru ca il vad doar cu un semn rau pe umar, il vad doar dand din gura. Doar acum s-a trezit sa mareasca urgent salariul medicilor cu 100 de lei mai mult. Dar in rest? A stiut sa trimita plase la curtile oamenilor. Da.. eu m-am trezit cu unu la poarta si mi-a dat nu una, ci chiar trei plase. (sapun lichid, solutie de gresie, si nu stiu ca nu m-am uitat bine... prea scarbit eram). Se vede dupa chipul lui cat este de prost si pupincurist, sa nu mai spun viclean.

De ce l-as alege pe Iohannis?

Ba... nici nu stiam cine este Iohannis in urma cu un an, pentru ca nu prea aparea pe la tv.. si nah, nu ma duc eu acasa la el sa facem cunostinta. Insa, am studiat putin profilul sau, ca un om curios sa stiu cine plm candideaza.

Klaus Iohannis, chiar daca are un nume strain, nu conteaza. Stiu doar ca:

- a fost (poate inca e) primarul Sibiului;

- a scos orasul din somaj;

- a stiut sa promoveze bunele valori ale tarii: traditia, locurile;

- este o persoana culta, si face totul cu cap;

- se gandeste la generatiile viitoare;

- alea 6 case prea putin conteaza. Mata si tactu nu au terenuri? Nu au mosteniri? Ete nah!

- are legaturi cu Germania.. si cine nu ar vrea sa se aibe bine cu aceasta tara? Ganditi-va ca el fiind de natie nemteasca la origini, va fi bine vazut :)

- nu stiu ce a facut rau, pentru ca nu am auzit pana acum de asa ceva

Personal, primul meu vot a fost sa-l dau jos pe Basescu la referendum, si nu s-a intamplat asta. Iohannis va fi al doilea vot, si il acord cu credinta in ceea ce va face. Daca ma voi insela, atunci Romania nu mai tine de mine, pentru ca nu mai pot avea incredere in nimeni. Va spun sincer, prefer o tara cu legi stricte, ca numai aa ma voi simti in siguranta si tratat cum trebuie, ca sa nu mai spun respectat. Ca asta ne dorim cu totii!

De ce as alege-o pe Macovei?

Nu stiam cine este dansa, dar m-am documentat pe Wiki, pe la ce am mai vazut pe la tv. Singurele lucruri care imi plac la ea, este ca reprezinta sexul feminin din aceasta tara, si ca este o persoana destul de dura, cu dosare grele pe guvernanti. Am auzit de la multi ca le este frica de ea, si au motive. JOS CORUPTIA!

Oricum, spun asa: Vreti o tara infloritoare, cu locuri de munca, cu promovare pozitiva o sa votati Iohannis. Daca doriti o tara unde coruptia va avea cateva picioare taiate, votati cu Macovei.

Link to comment
Share on other sites

E democratie...sau asa se spune.

Cei de mai sus au acoperit toate faptele pentru care cineva l-ar fi votat pe Iohannis...ei bine eu am fost la vot si am facut-o, l-am votat pe Iohannis fara sa ma gandesc.

A 2-a varianta ar fi fost Monica Macovei insa simt ca Iohannis are mai multe sanse ca ea.

Daca n-ai fost la vot, sa nu te puna dracu sa urlii peste ceva timp ca ce presedinte de cacat avem si alte alea...mergi la VOT, voteaza pe cine crezi tu, dar fa-o!

Numai Bine.

Link to comment
Share on other sites

Cine comenteaza aiurea pe net despre sistemul politic romanesc si nu se duce la vot sa-mi suga cucu in public ! Amin .

Sunt care comenteaza si nu merg la vot , dar au plecat definitiv din tara aia si nu se duc decat sa isi vada parintii sau in vacante.De restul tarii ii doare-n pula .Alora sa le sugi tu cucul daca tot ai inceput cu de´astea.

Link to comment
Share on other sites

@quadxenon - Ramai acolo daca nu sustii tara in care ai crescut,parintii tai sunt nevoiti sa suporte sistemul asta de cacat,dar oricum nu contezi dupa asa o gandire.

Cei care primesc o galeata sau ulei pentru a vota sunt la fel de josnici ca cei care comenteaza dar nu voteaza.

Uite am gasit ceva acum pe facebook : Video

Edit: Mai astept injuraturi,va pupa tata ! :))

97vibk.jpg

Edited by Eddie91
Link to comment
Share on other sites

Prima sec?ie de votare închis?. Iohannis câ?tig? deta?at

Alegerile pentru Pre?edin?ia României s-au încheiat deja la mii de kilometri de România. Procesul electoral s-a finalizat cu bine în Noua Zeeland?. Klaus Iohannis, candidatul ACL, a câ?tigat deta?at, potrivit rezultatelor ob?inute de stiripesurse.ro.

Klaus Iohannis - 66 de voturi

Monica Macovei - 28 de voturi

Elena Udrea - 13 voturi

Victor Ponta - 7 voturi

C?lin Popescu T?riceanu - 6 voturi

Corneliu Vadim Tudor - 6 voturi

Gheorghe Funar - 4 voturi

Teodor Mele?canu - 2 voturi

Dan Diaconescu - 2 voturi

Kelemen Hunor - 1 vot

Surs?

Link to comment
Share on other sites

Anii trecuti n-am lipsit niciodata de la vot, ba chiar am fost in comisia de votare la ultimele doua alegeri.

Si de fiecare data am votat opus marii majoritati, am votat cu ce am considerat eu.

In afara faptului ca n-a fost ales cel pentru care eu am optat am mai fost si tepuit pentru serviciile oferite ca supraveghetor.

Azi n-am fost la vot, nici nu voi merge si sunt impacat cu ideea, ca pe oricine as fi votat eu, tot cine vor ei ar iesi.

Mi-e indiferent cine iese presedinte, romanii sunt o natie de hoti si indiferent cine iese va urma trendul de hot.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca aici sunt multi oameni care au treaba cu calculatoarele,oameni destepti care stiu ce e bine pentru Romania.De aceea va invit pe toti sa va duceti sa votati Elena Udrea Presedinte.Ea e singura femeie capabila sa-ti ridice si tie,cetatean simplu la cele mai inalte standarde nivelul de trai.Arata-ti-mi alta femeie mai buna decat doamna Elena Udrea o adevarata patrioata care va face o imagine frumoasa atat peste hotare cat si aici,in tara pentru fiecare roman.Ea e singura care va dizolva parlamentul si va pune alti parlamentari in locul lor din echipa ei,oameni seriosi cinstiti si competenti.E timpul pentru o schimbare cu adevarat,e timpul pentru Elena Udrea.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma duc la 20:55 sa votez,adica atunci cand o sa conteze votul,ei numara si fraierii intra in prelungiri iar la penalty'uri,hop top dereglez eu egalitatea,oricum cred ca Geoana a dat telefoane pe la astia de candideaza si i-a avertizat:

"-Eu unu va sfatuiesc sa nu va bucurati pana nu rasare soarele,ca ramaneti cu datorii de la sampanie...mi-a spus mie Miaela Iubirea Mea!";))

Bobonete Mihai

Link to comment
Share on other sites

Votul din Diaspora ia vitez?. M?sur? de urgen?? - FOTO & VIDEO

Mii de oameni a?teapt? la cozile formate la sec?iile de votare din str?in?tate. La Paris ?i Londra situa?ia este grav?, existând riscul ca oamenii s? nu ajung? s? voteze pân? la închiderea urnelor. Una dintre persoanele care a?teapt? s? voteze la Londra a f?cut o declara?ie pentru stiripesurse.ro.

"În Londra sunt trei sec?ii de votare, dintre care dou? în acela?i loc. Am ales s? mergem unde erau cele dou?, în speran?a c? vom sta mai pu?in la rând... când am ajuns la 10 minute de sec?ia de votare deja toat? lumea de pe strad? vorbea române?te. În fa?? Institutului Cultural Român erau câteva sute de oameni nemul?umi?i, con?tien?i de faptul c? ?i dac? ar vrea s? voteze nu au cum... pentru c? erau deja la coad? aproximativ 1000 de persoane. Cl?direa era efectiv înconjurat? de oameni care st?teau la rând s? voteze. Noi, cei care am ajuns dup? ora 13.00, nu aveam nicio ?ans? s? ajungem la urne. Oamenii care a?teapt? la cozi sunt în mare parte studen?i", a declarat Andreea Hnyatek, românc? din Londra.

Pentru a gr?bi procesul, la propunerea PMP, Biroul Electoral pentru Sec?iile de Votare din Str?in?tate a luat o m?sur? de urgen??. Astfel, declara?ie pe propria r?spundere au fost distribuite persoanelor care stau la coad?, pentru a fi competate în exteriorul sec?iei de votare. Documentul va fi doar semnat în fa?a membrilor comisiei, f?cându-se astfel o important? economie de timp.

content-image

content-image

content-image

Între timp, din mul?ime se aud huiduieli ?i scand?ri cum ar fi "Vrem s? vot?m!" ?i "Jos comuni?tii!".

Pentru con?inutul întreg,vizita?i Sursa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...