Jump to content

Recommended Posts

Salut tuturor.

De curand am vorbit cu Nytro despre cel mai mare si mai complex proiect marca RST.

Este vorba despre un OS pt pentesting. Stiu ca exista kali,backtrack dar ar fi frumos..greu dar frumos. Implementam tool-uri clasice dar si originale rst. Ar fi ceva extraordinar + ca il personalizam asa cum dorim si implica toate cunostintele noastre.

Avem nevoie de programatori..oameni pt grafica,colectare si implementare tool-uri etc.

Nu am nevoie de comentarii ironice, ne trebuie cam 8-9 membrii.

Vrea cineva sa se implice??

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Salut tuturor.

De curand am vorbit cu Nytro despre cel mai mare si mai complex proiect marca RST.

Este vorba despre un OS pt pentesting. Stiu ca exista kali,backtrack dar ar fi frumos..greu dar frumos. Implementam tool-uri clasice dar si originale rst. Ar fi ceva extraordinar + ca il personalizam asa cum dorim si implica toate cunostintele noastre.

Avem nevoie de programatori..oameni pt grafica,colectare si implementare tool-uri etc.

Nu am nevoie de comentarii ironice, ne trebuie cam 8-9 membrii.

Vrea cineva sa se implice??

Greu? Nu stiu daca realizezi cat de complex este sa duci la final un astfel de proiect. Ar fi frumos intr-adevar, insa totusi, gandeste-te ca .. impreuna cu cei 8-9 oameni pe care i aduni, poate dura ani.

Avem nevoie de programatori..oameni pt grafica,colectare si implementare tool-uri etc.

E mai degraba nevoie de "roboti". Persoane care sa se dedice cu totul acestui proiect ( bine, asta ca sa fie facut intr-un timp relativ mai mic).

Link to comment
Share on other sites

Linux. stiu ca e greu dar si frumos...

MrGrj sunt perfect constient dar cu un total de 10-11 membrii si cum zicea Nytro cu vreo 4 ore/zi de lucru ar trebui sa mearga treaba.

Este relativ usor, se poate face de 1-2 persoane fara probleme.

Iei una bucata VMware/Virtualbox (sau un PC fizic, mai bine ar fi), instalezi pe el Ubuntu 14.04 LTS si incepi sa-l customizezi.

Instalezi programe, tool-uri .. schimbi background-ul ... etc.

Iar apoi, convertesti sistemul deja instalat, intr-un DVD installer cu Ubuntu-Builder.

Eventual poti creea un mirror al repo-urilor Ubuntu ca sa nu depinzi de ele si incluzi diverse package-uri acolo.

As simple as that.

Link to comment
Share on other sites

Acum ceva timp la scoala se intamplau cateva chestii ciudate pana cand profa de franceza mi-a zis asa:

"Adrian, inceteaza sa faci proiectele pentru 10 in care sa mai adaugi la "credite" si cativa colegi doar pentru nota, ca nu vei ajunge nicaieri".

Cu asta ai spus tot : customizare,implementare tool-uri.

Nu sunt rau, dar nu o sa fi luat in seama niciodata aici atat timp cat vi cu chestii mai low decat basic si te astepti sa vina grosul sa iti faca treaba.

Stii, in viata nu merge cu eu vin cu ideea voi munciti pentru mine pe gratis. Sau mna, in Romania in general, desi mentalitatea ne impune chestia asta.

ON: Nu incerca sa (re)inventezi roata.

Link to comment
Share on other sites

.Breacker nu am obligat pe nimeni,am zis doar cine vrea sa se implice,cu ce poate si cat poate ;)

?i tu cum crezi c? pot lucra 10 la un singur sistem de operare?

Avem un datacenter ceva ?i eu nu ?tiu de el? Are Nytro acas? camere libere?

Po?i lucra singur la el chiar dac? dureaz? 2 ani, când va ie?i, iese ceva frumos ?i bun.

Link to comment
Share on other sites

Ati plecat cu stangul din start. Adica se vrea o distributie based on lubuntu care e based on ubuntu care e based on debian si la sfarsit cel mai probabil o sa iese o sorcova.

Daca tot vreti ceva "for security professionals", plecati de la o distributie veche si stabila fara prea multe rahaturi. Sau, de ce nu, folositi FreeBSD si aruncati o privire si peste lucrururile ce tin de licentiere. Diferenta intre un linux si FreeBSD este enorma.

offtopic: @.Breacker, scoate te rog semnatura aia .... Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...