Jump to content
Terry.Crews

PhotoMath aplicatia care iti rezolva problemele matematice

Recommended Posts

Interesant. Stie sa rezolve si sisteme de ecuatii diferentiale de ordin n, unde n este un numar natural care poate varia. Oare cum se descurca cu calculul integral? Cum calculeaza o integrala nedefinita de ordin n unde din nou n poate varia.

Eu ma intreb cum rezolva o problema normala... adica cum functioneaza aplicatia

Link to comment
Share on other sites

Eu ma intreb cum rezolva o problema normala...

Simplu. Iti trebuie intai un mijloc de a map-a(a stabili o relatie) intre simbolurile grafice(poza) si simboluri logice(operanzi si operatori). Pentru aceasta poti folosi un detector de tip SIFT/SURF pentru a extrage punctele cheie din imagini. Acestea se compara intr-un mod euristic cu un set de simboluri existent in memoria aplicatiei. Este probabil ca aceasta etapa sa nu fie necesara intrucat font-ul folosit este unul de tip standard. Pentru latura matematica ne ajuta google:

http://en.wikipedia.org/wiki/Recursive_descent_parser

Link to comment
Share on other sites

Simplu. Iti trebuie intai un mijloc de a map-a(a stabili o relatie) intre simbolurile grafice(poza) si simboluri logice(operanzi si operatori). Pentru aceasta poti folosi un detector de tip SIFT/SURF pentru a extrage punctele cheie din imagini. Acestea se compara intr-un mod euristic cu un set de simboluri existent in memoria aplicatiei. Este probabil ca aceasta etapa sa nu fie necesara intrucat font-ul folosit este unul de tip standard. Pentru latura matematica ne ajuta google:

Recursive descent parser - Wikipedia, the free encyclopedia

Dar daca e scrisa problema pe un caiet sau o tabla mai poate rezolva problema? :-? Nu am telefon compatibil pentru aplicatii daca incerci anunta-ma si pe mine daca merge

Link to comment
Share on other sites

Simplu. Iti trebuie intai un mijloc de a map-a(a stabili o relatie) intre simbolurile grafice(poza) si simboluri logice(operanzi si operatori). Pentru aceasta poti folosi un detector de tip SIFT/SURF pentru a extrage punctele cheie din imagini. Acestea se compara intr-un mod euristic cu un set de simboluri existent in memoria aplicatiei. Este probabil ca aceasta etapa sa nu fie necesara intrucat font-ul folosit este unul de tip standard. Pentru latura matematica ne ajuta google:

Recursive descent parser - Wikipedia, the free encyclopedia

Aici cred c? face doar un OCR banal. Apoi tind s? cred ca se folose?te de API-ul de la WolframAlpha.

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place. Vin din urma copii tot mai prost pregatiti care in loc sa gandeasca rezolva problemele cu aplicatii, astfel eu si altii ca mine din generatia mea vom fi mai apreciati.

Peste 20 de ani vom avea un pre?edinte care va calcula cu iPhone-ul :)).

Android nu ave?i b?ie?i? Nu ne permitem iPhone 3/4/5 dar ne permitem Shaorma de la Dristor 2.

Link to comment
Share on other sites

Slab...nu ma impresioneaza deloc. Tot ce face diferit de alte programe/aplicatii similare este ca vede ecuatii matematice in loc de text...in ziua de azi nu mai e mare scofala. La ideea prezentata cel mai dificil lucru este rezolvarea matematica efectiva. "Can solve simple linear equations", pai pana scoti placinta sa prinzi infractoru in poza premiantii din a 5-a ti-au rezolvat-o 2 feluri. Mi se pare o aiureala. Ideea are potential, dar numai implementata in felul urmator: faci poza si dupa finalul prelucrarii imaginii obti ca output ecuatii intr-un format acceptat de Mathlab/Octave sau Mathematica(WolframAlpha). <- Astea sunt niste creatii impresionante care iti rezolva ce vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...