Jump to content
Che

Cum sa cumperi in siguranta de pe ebay ?

Recommended Posts

Vreau sa cumpar ceva de pe ebay. Eu credeam ca ebay si amazon sunt la fel dar acum am aflat ca amazon are doar chestii noi si oficiale in timp ce pe ebay e ca pe mercador (OLX) unde iti poti lua si tepe de zile mari si sa dai 200-300 de doalri si sa primesti niste cartofi.

Vreau sa cumpar ceva de pe ebay si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi, va rog:

1. Cum ma pot feri de tepe ?

2. Cum stiu ca produsul comandat e original si nu e copie ca poate e de fapt copie si ti-l vinde tie pe post de original ?

3. Care e faza cu acele "bids" ? Nu pur si simplu dai click pe "buy" si asta e tot ? Adica eu daca vreau sa cumpar ceva trebuie sa astept pana ii expira aluia anuntul/oferta ca sa mi-l poata trimite sau cum se procedeaza pe ebay ?

Multumesc mult de tot !

PS: Banuiesc ca pe ebay nu exista Black Friday, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat de pe ebay destule lucruri si nu am primit teapa niciodata.

In primul rand, te uiti la vanzator, cate voturi si ce tip de comentarii are.

Cauta mereu sa platesti cu Paypal, pt ca asa esti protejat (cel putin partial).

Cat despre produse, daca sunt originale sau nu..e greu de stiut. Pana si cele care sunt ambalate perfect, pot fi false. Un exemplu ar fi castile "Beats by Dre". De obicei, daca pretul e mic in comparatie cu ce vezi pe alte site-uri sau in magazine, atunci e fals.

Unele firme au magazin oficial pe ebay. Dai un search pe google inainte si asa te asiguri ca produsele sunt cele de la firma respectiva.

Cat despre "bids", e o simpla licitatie. Dar sa nu crezi ca ai prea multe sanse. Sunt programe sau chiar roboti care liciteaza in ultima secunda ca sa cumpere produsul. Si se ajunge aproximativ la pretul original al produsului, asa ca nu economisesti prea mult.

Nu exista oficial Black Friday, dar sunt oferte asemanatoare, gen: eBay Daily Deals: Best Deals of the Day - Plus Free Shipping!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...