Jump to content
EdeRVisS

Cum trimit SMS-uri din PC? [Flash SMS]

Recommended Posts

Salut rst. Asa cum spune si titlul am sa va prezint cele doua metode cunoscute de mine pentru a trimite sms-uri din PC folosind un telefon android sau modem USB.

1. SMS-uri prin telefon cu android.

Necesare:

a. Telefon cu android (e musai ca telefonul sa beneficieze de conexiune wifi)

b. Aplicatia moca SMS Gateway disponibila in Google play. [Aplicatia nu mai este disponibila in Google Play. Link de download sub articol]

Dupa instalarea deschidem aplicatia si mergem in Settings, bifam "Listen for HTTP send SMS commands".

Mai jos, in tab-ul HTTP SETTINGS, completam campul "Require password in URL" cu parola dorita. Dupa completarea parolei dai BACK si apoi START (In acest moment aplicatia trebuie sa-ti indice Status: RUNNING)

1605906570_ss-sms-din-pc.jpg

Pentru a trimite sms va trebuii sa accesezi in browser urmatorul link:

 

 
http://192.168.1.4:9090/sendsms?phone=0729XXXXXX&text=mesajsms&password=parola-ta

 

Unde:

192.168.1.4 e IP-ul telefon-ului, asadar vezi ce ip are telefonul tau si inlocuieste-l.

0729XXXXXX numarul de telefon al destinatarului;

parola-ta parola completata in pasul de mai sus

De aici iti poti pune imaginatia la lucru` si poti implementa alte metode de a trimite sms-uri. Spre exemplu folosind PHP.

2. SMS-uri prin modem USB.

Doh, aici e ceva mai greu insa cireasa de pe tort e faptul ca prin aceasta metoda putem trimite SMS-uri FLASH, adica ceva de genu`: Exemplu1, Exemplu2, Exemplu3.

Necesare:

a. Modem USB + sim (in cazul de fata folosesc un modem Vodafone K3565)

1. Instalati modem-ul in PC (Asigurati-va ca driver-ele sunt corect instalate )

2. Descarcati GAMMU (recomand Gammu-1.33.0-Windows-64bit.zip)

3. Extrageti arhiva in 😄 si redenumeste-o in "gammu".

4. Dupa redenumire dute in: gammu/share/doc/gammu/examples/config/ si copiaza fisierele "gammurc" si "smsdrc" in C:\gammu\bin.

5. Dupa copierea fisierelor deschide "gammurc" din "C:\gammu\bin" (folosind notepad sau notepad++)

6. Aici o sa editam doar 2 linii:

1605910480_gammurc-web.png

6.a - device = com4 - Ei bine com4 va trebuii inlocuit cu COM-ul folosit de modemul tau. In cazul meu com3

6.b - connection = irdaphonet - Aici sterge irdaphonet si pune at115200.

6.c Dupa editare fisierul trebuie sa arate asa (mai putin com3, difera de la caz la caz):

Salveaza si inchide.

7. Pentru a ne asigura ca totul este in regula iar gammu comunica cu modeul USB, deschide CMD si scrie:

 

 
cd c:/gammu/bin

 

 

8. In aceasi fereastra scrie: gammu identify Daca COM-ul editat mai sus este cel corect, gammu identifica modem-ul.

1605910716_gammu-identify.jpg

 

9. Din acest moment poti trimite sms-uri folosind aceste comenzi:

SMS

 

 
gammu sendsms TEXT 0729XXXXXX -text "RST TEST."

 

 

FLASH SMS

In urma testelor am constatat ca acest tip de sms-uri adica CLASS 0 nu mai sunt permise de operator, in cazul meu Vodafone.

 
gammu sendsms TEXT 0729XXXXXX -flash -text "RST TEST."

 

DOWNLOAD SMSGATEWAY

 

PS: Nu exista o sursa exacta a tutorial-ului. Tot cea ce gasiti aici este cea ce am invatat eu din mai multe tutoriale atunci cand am vrut sa pun la punct "celebrul" site de trimis sms-uri. :) .

Am facut acest tutorial in urma cererii tot mai mare de SMS BOMBER si nu numai. Sper sa va ajute. Daca aveti nelamuriri nu ezitati sa-mi scrieti. ZbYe

PSS: DACA TOT COPIATI ARTICOLUL PUNETI SI VOI MACAR UN LINK CATRE RST! PENTRU SUPORT NU DE ALTA...

Edited by EdeRVisS
Images updated 2
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Descriere

Cu aplica?ia Viber, oricine de pe glob se poate conecta. Simplu ?i gratuit. Peste 400 de milioane de utilizatori Viber trimit mesaje text, apeleaz?, trimit mesaje foto ?i video în toat? lumea prin Wifi sau 3G - gratuit. Viber Out poate fi utilizat pentru a efectua apeluri spre numere de mobil sau de fix non-Viber cu tarife sc?zute. Viber este disponibil pentru numeroase telefoane ?i platforme.

Viber este compatibil ?i optimizat pentru tabletele Android! Utilizeaz? Viber simultan pe tablet? ?i pe telefon.

Pe Viber, num?rul t?u de telefon este ID-ul t?u. Aplica?ia se sincronizeaz? cu agenda de pe telefonul mobil, detectând automat persoanele care utilizeaz? Viber.

• Trimite mesaje text prietenilor

• Efectueaz? apeluri gratuite cu sunet de calitate HD

• Distribuire de fotografii, mesaje video, mesaje vocale, loca?ii, etichete ?i emotigrame

• Grupuri cu pân? la 100 de participan?i

• Descarc? etichete din Magazin de etichete ?i trimite mesaje mai distractive!

• Posibilitate de a sorta ?i reordona etichetele

• Cu ajutorul notific?rilor automate nu vei pierde niciodat? mesaje sau apeluri, chiar dac? Viber este închis

• Integrare cu lista de contacte nativ? pentru apeluri ?i mesaje

• Compatibilitate cu aplica?ia Viber Desktop pentru Windows ?i Mac

Localizat în: arab?, catalan?, chinez? (simplificat?), chinez? (tradi?ional?), croat?, ceh?, danez?, olandez?, finlandez?, francez?, german?, greac?, ebraic?, hindi, maghiar?, indonezian?, italian?, japonez?, coreean?, malaiez?, norvegian?, polonez?, portughez? (Brazilia), portughez? (Portugalia), român?, rus?, slovac?, spaniol?, suedez?, tagalog, thailandez?, turc?, ucrainean? ?i vietnamez?

Viber este o aplica?ie absolut gratuit? ?i f?r? reclame.

Trat?m confiden?ialitatea cu maxim? seriozitate.

Urm?ri?i-ne pentru nout??i ?i actualiz?ri:

Facebook - http://facebook.com/viber

Twitter - http://twitter.com/viber

(*) Este posibil s? se aplice taxe pentru traficul de date

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am cautat un program de trimitere a mesajelor (minim 1,000) si am gasit DRPU Bulk SMS. Am connectat telefonul la program si am trimis cateva SMS-uri prieteniilor pentru a vedea daca functioneaza (evident ca am fost taxat pentru ca eu sunt in Digi Mobil si orice SMS il platesc cu 0,01 eurocenti). Am de gand sa cumpar un SIM de Vodafone si sa activez o extraoptiune ce imi permite sa trimit 1,500 de SMS-uri in orice retea nationala. Problema insa este ca am citit termenii si conditiile Vodafone-ului privind astfel de activitati de tip "SPAM" unde mentioneaza:

Clientul se oblig? s? nu expedieze mesaje scrise, s? nu ini?ieze apeluri sau s? utilizeze date mobile cu

ajutorul unor sisteme automate în orice alte scopuri care sunt contrare utiliz?rii pentru nevoi proprii a

serviciilor furnizate de c?tre Vodafone România. Orice utilizare a serviciilor Vodafone România în alte

scopuri decât efectuarea ?i primirea de apeluri/SMS/MMS/apeluri video directe între utilizatorii finali

este strict interzis?.

Totodat?, este interzis? utilizarea serviciilor Vodafone pentru transmiterea de mesaje sau apeluri de

tip “spam, care con?in promisiuni de câ?tiguri false, participari la concursuri false sau transmiterea de

mesaje comerciale nesolicitate. Aceste ac?iuni pot avea ca ?i consecin?? restric?ionarea ?i/sau blocarea

serviciilor Vodafone.

Înc?lcarea de c?tre tine a obliga?iilor prev?zute în paragrafele anterioare constituie o fraud?, o înc?lcare

a “bunelor practici” în domeniu ?i atrage r?spunderea ta pentru înc?lcarea acestor obliga?ii.

De la data constat?rii fraudei, Vodafone are dreptul de a:

(1) retrage unilateral orice form? de discount ?i/sau

(2) suspenda/restric?iona toate serviciile Vodafone.

Vodafone are dreptul s? deconecteze definitiv Cartela Vodafone prin care a fost efectuat? ac?iunea ?i s?

re?in? cu titlu de penalit??i creditul r?mas pe Cartela Vodafone.

Vodafone este îndrept??it, de asemenea, la plata unor desp?gubiri în suma de 3.500 €/lun? de utilizare/SIM .

În cazul ofertelor cu beneficii nelimitate, Vodafone România î?i rezerv? dreptul de a întrerupe unilateral

serviciile în cazul convorbirilor care dep??esc 10.000 minute / lun? cu un raport al minutelor ini?iate/

minutelor primite mai mare de 3 la 1 în luna respectiv?.

Cam acelasi lucru spun si cei de la Telekom respectiv Orange, doar ca nu zic nimic de despagubiri.

Sunt curios daca cineva stie la cate SMS-uri se blocheaza numarul de catre operator (intentia mea este de a trimite mesaje comerciale de informare) si ce probleme ar putea aparea exceptand blocarea numarului de telefon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...