Jump to content
Nytro

„Micul Fum“ şi marele noroc. Cum a reuşit Guccifer să spargă ...

Recommended Posts

„Micul Fum“ ?i marele noroc. Cum a reu?it Guccifer s? sparg? contul Corinei Cre?u ?i s? bage spaima în familia Bush

11 noiembrie 2014, 16:12 de Octavian Palade

646x404.jpg

Hackerul român Guccifer a devenit cunoscut dup? ce b?gat spaima în mai multe vedete ?i nume din politica româneasc? ?i interna?ional?. Acum, el se afl? în spatele gratiilor, unde a fost intervievat de reporterii „New York Times“.

Într-un articol intitulat „Pentru Guccifer, s? fie hacker a fost u?or. S? fie pu?c?ria? este greu.”, Marcel-Lehel Laz?r, omul din spatele pseudonimului Guccifer, ?i-a spus povestea. Acesta a fost prins pe 22 ianuarie, anul acesta, dup? ce, timp de doi ani, a reu?it s? îi p?c?leasc? pe agen?ii FBI. „Îi a?teptam, dar ?ocul a fost foarte mare pentru mine. E greu s? fii hacker, dar e ?i mai greu s?-?i acoperi toate urmele“, a declarat Guccifer, pentru „New York Times“, din penintenciarul Arad.

Acesta trebuie s? isp??easc? o sentin?? de ?apte ani. Înainte s? devin? Guccifer, nume care vine de la „stilul lui Gucci ?i lumina lui Lucifer“, Marcel a fost taximetrist. B?rbatul de 47 de ani era ?omer de câ?iva ani ?i nu avea cuno?tin?e tehnice ?i nici echipamente sofisticate. Din spatele unui computer obosit, Marcel a înv??at rapid o îndeletnicire nou?. În multe feluri, acesta a ar?tat tuturor cât de u?or po?i fi infractor pe Internet ?i cum po?i sta cu un pas în fa?a oamenilor legii dac? ai ni?te cuno?tin?e rudimentare. „Nu era cu adev?rat un hacker, ci doar un tip foarte de?tept, foarte r?bd?tor ?i foarte persistent“, a declarat Viorel Badea, procurorul care s-a ocupat de caz.

Guccifer este cunoscut pentru faptul c? a f?cut publice o serie de auto-portrete realizate de fostul pre?edinte american George W. Bush, c? a ar?tat tuturor „flirturile“ dintre Corina Cre?u, membr? a Parlamentului European, ?i Colin Powel, dar ?i c? a ob?inut numeroase fotografii ?i mesaje private ale unor vedete na?ionale ?i interna?ionale. „Este vorba doar despre un român s?rac care voia s? fie faimos“, a mai declarat Badea. Laz?r a reu?it s? sparg? toate conturile ghicind parolele fiec?rei persoane vizate. În loc s? foloseasc? viru?i sofistica?i sau alte unelte specifice infractorilor cibernetici, el c?uta pe Internet cât mai multe informa?ii despre ?intele lui, informa?ii pe care le folosea pentru a r?spunde întreb?rilor de securitate necesare ob?inerii unei parole.

Pentru a sparge parola Corinei Cre?u, el s-a chinuit ?ase luni de zile. „Trucul“ nu era unul nou pentru ar?dean. Laz?r a mai f?cut pu?c?rie în 2011, dup? ce, sub pseudonimul „Micul Fum“, a accesat, în acela?i fel, conturile personale ale unor vedete autohtone precum Bianca Dr?gu?anu, Laura Cosoi, Corina Caragea sau Drago? Mo?tenescu. În ciuda condamn?rii din 2011, Guccifer a dat dovad? de arogan?? ?i credea c? nu va fi niciodat? prins. Pe 6 iunie 2013, el a început s? se laude pe site-ul publica?iei americane „The Smoking Gun“, l?sând un comentariu stâlcit în limba englez?. „Nu sunt îngrijorat. Cred c? voi schimba proxiurile, voi juca table pe Yahoo, m? voi uita la televizor ?i m? voi juca cu fiica ?i cu restul familiei mele“, scria acesta. O zi mai târziu, totu?i, un anun? al ?efului SRI George Maior l-a pus pe jar. Acesta a declarat c? în curând îl va captura pe „Micul Guccifer“.

Laz?r a crezut c? autorit??ile române f?cuser? leg?tura dintre „Micul Fum“ ?i „Guccifer“, a?a c? a început s?-?i fac? buc??i componentele de computer, într-o încercare disperat? de a-?i acoperi urmele. Maior a spus, mai târziu, c? în momentul în care a f?cut anun?ul, nu ?tia c? hackerul mai fusese prins în trecut ?i a recunoscut c? doar încerca s? îi minimizeze importan?a. Care a fost, totu?i, motivul pentru care Guccifer a ac?ionat cum a ac?ionat? El nu a furat niciun ban ?i nici nu a încercat s? ?antajeze pe nimeni. Se pare c? este vorba de o doz? mare de paranoia. „Lumea este condus? de un grup de conspiratori, numit Consiliul Illuminati, format din oameni foarte boga?i, familii nobile, bancheri”, s-a ap?rat acesta, într-un manifest scris de mân? pe care l-a citit reporterilor.

El a spus c? nu avea niciun interes s? sparg? conturile vedetelor, ci doar s-a întâmplat s? dea peste ele încercând s? p?trund? în vie?ile private ale altor persoane. Acum, Guccifer împarte celula cu înc? patru persoane ?i nu are acces la un computer. Toate gândurile ?i teoriile conspira?ioniste le scrie de mân? într-un carne?el. „Am înc?lcat legea, dar s? execut ?apte ani într-o închisoare de maxim? securitate? Nu sunt un criminal sau un ho?. Ce am f?cut a fost drept“, a mai declarat el.

Sursa: „Micul Fum“ ?i marele noroc. Cum a reu?it Guccifer s? sparg? contul Corinei Cre?u ?i s? bage spaima în familia Bush | adevarul.ro

Link to comment
Share on other sites

Micul fum si marele mincinos, nu cred ca ghicit parolele. Poti obtine cate informatii vrei despre vedeta, daca are parola "muguridepin213", nu cred ca exista vreun indiciu care sa-l duca la parola.

de obicei iti pui ca raspuns la intrebari chestii care se stiu despre tine de ex cum o cheama pe mama ta sau alte deastea

si i-a fost destul de usor sa caute pe google date despre acea persoana si asa a schimbat parola :)

oricum tipul e mult spus hacker....

Link to comment
Share on other sites

Mult respect, totusi un om foarte destept.

Mai ales ca il stiu de pe vremea de cand era taximetrist, e de la mine din Arad el era genul de persoana atunci cand era taximetrist iti povestea despre cum stam zilele urmatoare cu vremea, legile noi impuse si alte chesti de genul nici nu iti putea trece prin minte ca el in spatele unui taximetrist defapt el era un hacker.

Edited by CocolinoRST
Link to comment
Share on other sites

Mult respect, totusi un om foarte destept.

Mai ales ca il stiu de pe vremea de cand era taximetrist, e de la mine din Arad el era genul de persoana atunci cand era taximetrist iti povestea despre cum sta zilele urmatoare cu vremea, legile noi impuse si alte chesti de genul nici nu iti putea trece prin minte ca el in spatele unui taximetrist defapt el era un hacker.

mult respect ? serios omule? :|

hacker, destept? :))) frate omu asta a avut mult timp+multa rabdare, asta tine de social engineering nu e nevoie

sa fi un geniu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...