Jump to content
meformyworld

Wirreles, stick internet intrebari !

Recommended Posts

Salut , ma numesc Claudiu si am o intrebare pentru voi .. sau mai bine o serie de intrebari.

Muncesc in Italia de aproximativ 4 luni si locuiesc la bloc , momentan am un internet prin stick de la win si platesc 15 euro pe luna pentru 6gb de trafic , problema este ca cei 6gb eu ii termin intr-o saptamana dupa ce ii termin incarc cartela cu inca 10 euro pentru a avea internet la viteza de 10kb/s .

in total ajung sa platesc 25-30 euro pe luna dar nu ma bucur de internet decat o saptamana , dupa ce se termina traficul imi merge oribil , pot accesa doar forumuri si site-urile cu putine imagini .

In blocul meu am 10 retele wirreles wpa2-psk , am incercat sa imi trag internet prin fix dar nu am documentele necesare .

Exista vre-o solutie sa aflu parola unei retele wirreles din blocul meu sau sa pot face internetul prin stick sa mearga cu mai mult de 10kb/s ?

M'am saturat ca dupa o saptamana cand vreau sa vad un film trebuie sa ma duc la sala si sa platesc 3 euro ora .. sa spunem ca platesc ca sa accesez internet sala + acasa in timpul liber circa 50-80 euro .

Daca exista vre-o solutie si este cineva amabil sa ma ajute dati un reply . Multumesc .

Link to comment
Share on other sites

o alternativa ar fi sa-ti faci un abonament la internet prin satelit, investesti la inceput in echipament in jur de 100 de lire si apoi platesti 10 lire / luna la un internet cu viteza de pana la 20mb/sec uite si adresa aici si nu o sa fie nevoie sa spargi wifi-ul nimanui, plus ca poti lua internetul cu tine oriunde :-) in caz ca te muti :D

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, la WIND mai este o oferta, cea cu 19 euro/luna si 12 gb de trafic..Nu e cine stie ce, dar ti-ar putea ajunge 2-3 saptamani. Cat despre internetul prin cablu, incearca sa vorbesti cu cineva care are documente si sa faci pe numele lui, sau cu proprietarul apartamentului in care stai, poti rezolva asta foarte usor.

Link to comment
Share on other sites

o alternativa ar fi sa-ti faci un abonament la internet prin satelit, investesti la inceput in echipament in jur de 100 de lire si apoi platesti 10 lire / luna la un internet cu viteza de pana la 20mb/sec uite si adresa aici si nu o sa fie nevoie sa spargi wifi-ul nimanui, plus ca poti lua internetul cu tine oriunde :-) in caz ca te muti :D

Ai vreo 9GB limita la europasat, dupa care esti limitat la 4mbps, iar dupa 18GB la sub 1-2mbps

Link to comment
Share on other sites

Ai vreo 9GB limita la europasat, dupa care esti limitat la 4mbps, iar dupa 18GB la sub 1-2mbps

era doar un exemplu ... stiu ca era o firma in transnistria de oferea servicii de internet si telefonie prin satelit .... am sa revin cu un post aici ca nu mai stiu exact numele companiei, oricum sa caute pe net ca sunt o gramada de firme care ofera servicii la un pret rezonabiil fata de ce zice el ca plateste :-)

Link to comment
Share on other sites

Ok deci sa inteleg ca cea mai rezonabila oferta este cea prin satelit , intrebarea mea este urmatoarea :

Ma axez pe maxim 40 euro pe luna sa platesc la satelit dar o sa am internet nelimitat?

Eu am nevoie de internet nelimitat si fara griji ca mi se v'a terminat traficul sau macar sa imi mearga rezonabil dupa ce termin traficul adica sa mearga cel putin cu 70-100 kb/s cand se termina traficul , deoarece la wind teoretic dupa ce se termina traficul se imparte viteza dar asta e o minciuna ( cand am trafic adica cei 6gb imi merge cu 500kb/s ajunge uneori si la 1mb/s dar dupa ce s-a terminat imi merge cu 4kb/s . )

Sper ca ati inteles ceea ce am scris , sunt agramat + nu mi-a placut scoala si nu imi este rusine sa recunosc . toate cele bune si sper ca voi gasi o solutie .

Link to comment
Share on other sites

deoarece la wind teoretic dupa ce se termina traficul se imparte viteza dar asta e o minciuna ( cand am trafic adica cei 6gb imi merge cu 500kb/s ajunge uneori si la 1mb/s dar dupa ce s-a terminat imi merge cu 4kb/s . )

Nu este minciuna. Cand termini cei 6 GB, iti scad viteza la maxim 32 Kbytes/sec. Imparte-i la 8.

Alege "Linea 3". Ai 100 ore pentru 15 euro luna. Dar nu este fara limita. Daca depasesti 2GB in 96h, iti vor reduce viteza de la 24 la 96h. Astia sunt mai de treaba, in loc de maxim 32 Kbytes/sec, iti "ofera" maxim 64 Kbytes/sec.

Poti totusi sa faci o inginerie. Au o slabiciune. Vei dubla orele, insa traficul cosumat nu.

Iti cumperi un modem cu tot cu cartela, si inca o cartela separata. Specifici ca vrei abonamentul cu 100 ore incluse. Pe una o incarci, pe cealalta nu. Cartela pe care ai incarcat-o, se va activa dupa orele 24:00. Nu te grabi sa te conectezi, uneori "nu le merge ceasul bine" si iti iau maruntisul de pe cartela. Asteapta ziua urmatoare. Asta trebuie facut OBLIGATORIU la jumatatea lunii. Adica in zilele de 14, 15, 16. Vei avea 100 ore pana la finalul lunii. In prima zi a lunii urmatoare, vei avea din oficiu inca 100 ore. Lupta-te cu ele si consuma-le pana in data de 13, 14, 15, adica exact o zi inainte de data cand ai activat cartela. Ai avut 200 ore in 30 zile. Luna urmatoare nu mai incarci cartela respectiva. O scoti din modem si o pui bine. Introduci cea de-a doua cartela si o incarci. Astepti din nou ziua urmatoare. Faci exact parcursul din luna precedenta. Astfel, cu 15 euro, vei avea 200 ore lunar.

Atentie, dupa instalarea modemului, te duci in setari si bifezi "solo 3G" (numai 3G), altfel intra in roaming si iti papa eurasii.

Link to comment
Share on other sites

salut, nu inteleg de ce proprietarii nu te lasa sa tragi prin cablu, poti incerca balenowireless daca au prin zona ta, pe balcon iti pun o antena care prinde semnalul de la antenele principale, cablu iti pune de la antena la modem, iti cumperi un modem ruter cu 2-3 antene sa prinda raza buna si il pui langa antena sa nu iti mai faca gauri in casa, intra pe steul lor sa vezi ofertele si daca sunt si in zona ta. eu platesc 20 euro luna fix fara alte taxe, 4 mb/s download banda, si 1 cred upload

Link to comment
Share on other sites

Pentru a incerca cu Wifislax ai nevoie de o placa Wireless compatibila. Laptop-urile, in general, vin cu Broadcom, dar si daca dispui de un Atheros, Realtek, Ralink, nu vei face mare branza. Poate oi avvea vreun vecin improbabil de aprape, altfel nu vei reusi. O sa trebuiasca sa-ti cumperi un adaptor Wireless de mare putere, dotat cu unul din chipset-urile de mai sus (primele doua, al treilea nu rupe gura targului cand vine vorba de "injectie", o face insa cand te limitezi la navigare, pe distante scurte).

Am spus ca vei avea nevoie de o placa Wireless de mare putere? N-ajunge. Iti mai trebuie si muuulta rabdare (pazienza), si bineinteles... indemanare.

Tu alegi.

Edited by vargas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...