Jump to content
TheOne

eMAG devine „Moș Crăciun“: a vândut din greșeală produse la 1 leu.

Recommended Posts

eMAG a avut pre?uri gre?ite la produse resigilate ?i oamenii au comandat 730 de produse la pre? foarte mic. Acum, toate comenzile vor fi onorate. Eroarea la produsele resigilate a determinat pre?uri de vânzare cuprinse între 1 leu ?i 8 lei pentru o gam? larg? de produse.

Chiar astazi Emag a facut full disclosure la eroarea care a avut consecinte atat de grave in seara de 23 noiembrie.

Este vorba despre:


UPDATE products SET price = CEILING(RAND() * 8) - 0.01 WHERE resealed = 1;

:D

Oricum, foarte bine celor care au reusit sa prinda ceva, si asa toate sunt scumpe iar reduceri din astea nu vedem in fiecare zi.

Link to comment
Share on other sites

Pre?uri gre?ite la produse resigilate: eMAG va onora toate comenzile pentru 730 de produse resigilate listate cu pre? redus

Update 24 noiembrie 2014, ora 14.00:

“Este o eroare tehnic? ?i ne-o asum?m, respectul fa?? de client ne oblig?. Chiar dac? suntem mari, facem gre?eli. Sistemul din spatele platformei este complex, la viteza cu care vrem s? cre?tem apar ?i erori din care înv???m. Nu a fost nimic planificat. Este o sum? mare ?i pentru noi, dac? f?ceam planificat, am fi limitat “investi?ia” :)” declar? Iulian Stanciu, Directorul General eMAG.

–––––-

Bucure?ti, 24 noiembrie 2014 – eMAG, cel mai mare retailer online din regiune, a înregistrat duminic?, 23 noiembrie, în intervalul 20.30-22.59, o eroare la înc?rcarea pre?urilor pentru anumite produse resigilate. Eroarea a determinat pre?uri de vânzare cuprinse între 1 leu ?i 8 lei pentru o gam? larg? de produse.

De exemplu, un telefon Samsung Galaxy S4 a putut fi cump?rat la pre?ul de 1 leu, redus de la 1.449 lei, un televizor LED Smart TV 3D Philips, 117 cm, Full HD a fost redus de la 4.246 de lei la 3 lei, Ultrabook Dell Studio XPS Duo 12 a fost redus de la 4.796 de lei la 3 lei.

„Satisfac?ia clientului este foarte important? pentru noi ?i vom onora absolut toate comenzile, iar produsele vor fi expediate rapid”, declar? Iulian Stanciu, Directorul General eMAG.

Valoarea total? a reducerilor gre?ite este de 1.157.200 de lei. Cea mai mare reducere, de 11.190 lei, a fost aplicat? unui echipament de re?ea, un switch Cisco Catalyst 2960, care a putut fi cump?rat la pre?ul de 8 lei fa?? de pre?ul de list? de 11.190 lei. În intervalul în care produsele au fost listate cu pre?urile gre?ite, de la 20.30-22.59, au fost comandate, în total, 730 de produse.

Pre?uri gre?ite la produse resigilate: eMAG va onora toate comenzile pentru 730 de produse resigilate listate cu pre? redus | eMAG Blog

Link to comment
Share on other sites

ce ma bucur!!!!!!!! reduceri pe drq au fost!

Sunt obligati conform legilor comertului sa le livreze. Desi se poate incerca intelegere amiabila cu cumparatorii, actionarea in instanta va da castig de cauza intotdeauna,in acest caz, cumparatorului, emag in acest caz suportand si cheltuielile de judecata pentru ambele parti.

Nu are nici o treaba respectul fata de clienti cu obligatia vanzatorului conform legilor in vigoare.

:))) Nu mai pot de ras.

Semnatura mea de Ion Creanga reflecta realitatea Romaniei, trist dar adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Sunt obligati conform legilor comertului sa le livreze. Desi se poate incerca intelegere amiabila cu cumparatorii, actionarea in instanta va da castig de cauza intotdeauna,in acest caz, cumparatorului, emag in acest caz suportand si cheltuielile de judecata pentru ambele parti.

Cine stie ce scrie pe site-ul lor la termeni si conditii...

Plus ca mai exista si o lege a pretului derizoriu in codul civil, deci e mai greu cu "obligativitatea" de a onora comanda.

Art. 1665

(1) Vânzarea este anulabil? atunci când pre?ul este stabilit f?r? inten?ia de a fi pl?tit.

(2) De asemenea, dac? prin lege nu se prevede altfel, vânzarea este anulabil? când pre?ul este într-atât de dispropor?ionat fa?? de valoarea bunului, încât este evident c? p?r?ile nu au dorit s? consimt? la o vânzare.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am revenit cu poza promisa :). Au avut mici intarzieri cu S4-le, pentru ca nu mai aveau pe stoc resigilate. Am primit unul nou. Am blurat cateva chestii pe factura, dar sper sa nu fie cu suparare. In cazul in care mai exista necredinciosi, pot da team viewer unui moderator/admin sa va confirme dupa ce-mi vede factura din cont.

https://www.dropbox.com/s/iv7eser9ym4d3u8/IMG_3562.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am revenit cu poza promisa :). Au avut mici intarzieri cu S4-le, pentru ca nu mai aveau pe stoc resigilate. Am primit unul nou. Am blurat cateva chestii pe factura, dar sper sa nu fie cu suparare. In cazul in care mai exista necredinciosi, pot da team viewer unui moderator/admin sa va confirme dupa ce-mi vede factura din cont.

https://www.dropbox.com/s/iv7eser9ym4d3u8/IMG_3562.jpg?dl=0

Se pare ca s-au tinut de promisiune :)

Off:// sa-l te bucuri de el.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...