Jump to content
z4rk

Cum sa faci rost de admin pe jocuri online.

Recommended Posts

In primul rand nu stiu daca am postat unde trebuie. Daca am postat intr-o categorie gresita, sorry.

Fie ca e vorba de Counter-Strike, SA:MP sau alte jocuri online, mi-a trecut prin cap o metoda prin care puteti face rost de admin pe 90% din servere sa zicem (pe o perioada scurta de timp, pana sunteti prinsi, bineinteles).

Cu totii stim ca inainte multe servere de jocuri (in principal Counter-Strike) erau tinute pe PC-uri personale. Pe vremea cand inca se mai folosea oDC /dc++ multi (printre care si detinatorii de servere) isi lasau spre download tot din PC. Atunci se putea cu un simplu search "HLDS" sa gasesti servere de Counter-Strike, prin urmare si lista de admini. Desigur, acum nu mai merge metoda asta si m-am gandit la una care sa funcioneze si acum.

Multi poate v-ati gandit ca mine la aceasta metoda. Treaba sta in felul urmator:

Majoritatea serverelor de jocuri online folosesc gametracker pentru monitorizarea orelor jucate, scor, etc. Sa zicem ca "X" vrea admin pe un server de Counter-Strike din o anumita comunitate. Pe acel server, adminele se dau pe ore jucate (luam ca exemplu 20+ ore). "X" intra pe gametrackerul acelui server si cauta un anumit Player cu peste 20 de ore jucate. Apoi merge pe forumul acelui server si face, dupa model, o cerere de admin dandu-se acel Player. Odata adminul primit, isi poate face de cap pe acel server pana cand va fi prins. Cand va fi prins, normal ca va ramane fara admin.

Nu am copiat metoda de undeva, mi-a venit mie in minte azi-noapte cand nu aveam somn. Poate ajuta pe cineva. :)

Edited by z4rk
Link to comment
Share on other sites

@z4rk ai uitat cateva aspecte foarte importante:

-acel jucator are un cont pe forum

-a aplicat deja pentru admin

-probabil il cunosc majoritatea

-last one: ideea ta este un mare FAIL!

Nu e fail, e chiar smart din punctul meu de vedere. EU cel putin mai joc counter-strike pe steam, si nu imi fac jdemii de conturi de forum pe jdemii de servere sa cer admin, dar ma joc. 20 de ore se acumuleaza, e usor sa se dea drept eu cineva, si sa ia admin pe un server pe care probabil nu am mai jucat de mult.

Poate vede un admin de la vre-un server de cs si poate preveni asta.

Edited by awnly3jhc2g
Link to comment
Share on other sites

Wow esti genial tipule, asta faceam si eu pe la 8 ani cand vroiam sa iau admin .

Gandesti matur imi place.

Alin Preda inteleg ca te pricepi in calculatoare cat de cat si esti admin pe un server sau mai multe de counter-strike si ca ai forum si te crezi mai destept, dar tind sa cred ca si tu ai pus botul la o astfel de situatie. Dintre toti de aici, tocmai tu ar trebui spui multumesc, pentru ca acum ai aflat ca unii fac treaba asta si data viitoare cand mai dai admin, te gandesti de doua ori.

Foarte mult offtopic in thread. Mai degraba nu mai scrieti doar de dragul de a-l injura pe om. Aveti buton de report daca va deranjeaza asa mult.

Edited by awnly3jhc2g
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai zis ceva despre sa-mp , explica-mi si mie cum faci tu rost de admin pe sa-mp daca nu faci cumva (cel mai putin probabil) rost de rcon-ul serverul-ui sau iei acces la baza de date (in caz ca serveru foloseste baza de date, legata si la un user panel gen blue.bugged.ro) .

Link to comment
Share on other sites

Sunt surprins cat de civilizate sunt post-urile raportate la cel initial. Daca chiar doresti sa incerci o metoda de inginerie sociala poti incerca urmatoarele:

  • inceci sa observi cand este online
  • cand nu este(atunci trebuie sa lansezi efectiv atacul)
  • sa creezi un scenariu plauzibil prin care acesta nu mai poate accesa forumul deoarece contul de mail e-a fost compromis
  • acum iti faci un cont asemanator ca si nume cu cel al admin-ului dupa care ceri o noua parola pe o noua adresa de mail(a ta de aceasta data)
  • daca pari credibil vei obtine admin pana cand se va intoarce cel pe care il inlocuiesti

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...