Jump to content
SynTAX

Legea securităţii cibernetice, votată de aleşi. SRI are acces la calculatoarele perso

Recommended Posts

Sa nu va inchipuiti ca asta inseamna ca SRI are un nod privat cu toate retelele si sta cu sniffing-ul pe porturi

Asa cum inainte de aceasta lege ,in telecom aveau acces DIRECT IN centralele zonale ale operatorilor, asa si de acum incolo(daca nu or fi avand deja) pot intra oriunde in rds, upc, etc. Nu ca am face ceva inegalitati, dar e urat sa fii incorsetat pe fata....

Link to comment
Share on other sites

pai si unde mai este internet freedom , in cur? ce solutii avem ca solutii ar fi ca tor,vpn care sterge loguri,firewalls cu autodetect ce plictiseala ma pis pe Sri sa ma suga de pula ce pula mea voi va lasati controlati si intimidati de astia , i lasati sa isi bage pula in gura voastra? eu nicioadata , solutii gasesti mereu cum ar fi Miting in strada , sau plecare in tarile care legiile de tip cybercrime nu exista.

si eu va spun ca un sfat sa va scoateti internetul asta de tip spy cum ar fi rds,romtele,ups ca voi o sa vo luati pe coaja chiar se poate intampla si maine cand ar putea sa vina colindatori pe la usa ta

nu ma cred zmeu nu ma vad zeu dar nici astia no sami fure dreptul la libertate

jos sri ,jos Acta,jos cenzura,jos c.n.a , jos in morti mati toti astia care vor sa i futa grija de noi

Edited by fritza
Link to comment
Share on other sites

Va impacientati degeaba. Asta v-o spun si ca utilizator de internet, dar si din postura de administrator al unei firme de infrastructura IT.

Cati ati citit articolul ?

Sa nu va inchipuiti ca asta inseamna ca SRI are un nod privat cu toate retelele si sta cu sniffing-ul pe porturi. N-o sa ne ceara nimeni informatii despre clientii care isi tin un site p-ici p-acolo, sau care au servicii de internet. Doar in cazuri de ilegalitati si frauda, ca sa nu mai fie nevoiti sa faca descinderi si cacaturi de gen, contacteaza responsabilul firmei respective si rezolva treaba mai rapid.

Fara sa astepte dupa mandat si fara sa vina in datacenter sa nu stie ce sa faca pe-acolo.

Din punctul meu de vedere e foarte ok asa.

Si fie vorba intre noi, nu va imaginati cate comenzi frauduloase are un provider de servicii de hosting. Cate plati se opresc in mobilpay cu status: FRAUDA.

Insa mai grav este ca unii reusesc si trec de filtrele de frauda si isi cumpara servere de pe care comit infractiuni. Iar asta ne afecteaza pe toti, indiferent de cat de mare e firma.

Plus ca legea asta se bate in cap cu: Legea Big Brother este anulata. P?strarea tuturor datele de trafic este interzis?. | Date personale si viata privata

ce traba are ce zici tu cu securitatea nationala si sri?

LEGEA ESTE FACUTA PENTRU ROMANI NU PENTRU STRAINI AICI E PROBLEMA!

Edited by akadns
Link to comment
Share on other sites

ce traba are ce zici tu cu securitatea nationala si sri?

LEGEA ESTE FACUTA PENTRU ROMANI NU PENTRU STRAINI AICI E PROBLEMA!

Inseamna ca tu postezi ca sa te aflii in in taina.

Daca pe link-ul ala apare "big brother" asta nu inseamna ca se refera la o emisiune din America, ci la o lege pentru operatorii de infrastructura IT din RO.

Link to comment
Share on other sites

repet inca o data:

LEGEA ESTE FACUTA PENTRU ROMANI NU PENTRU STRAINI AICI E PROBLEMA!

statul roman nu poate trage la raspundere conform acestei legi un furnizor de internet ( sau alt atacator din alta tara ) loveste in popor direct !

STAT SECURIST !

NU ESTE O LEGE NUMAI CONTRA OPERATORILOR DE INFRASTRUCTURA IT DIN RO ESTE CONTRA TUTUROR UTILIZATORILOR DE INTERNET DIN ROMANIA, INCALCA DREPTURILE OMULUI.

Asta este ultima discutie pe acest subiect din moment ce Romania a ajuns asa. O sa ramana doar facebook-ul default de la provider si lumea o sa fie fericita...

Edited by akadns
Link to comment
Share on other sites

Martalogi habarnisti , habar nu au ce au votat .

Am vazut cateva declaratii ieri care m-au ingrozit .

Habar nu au de capul lor .

Unu cica el a votat pentru siguranta utilizatorilor de internet , ca atacurile nu se mai fac cu cutitul , se fac pe firul de la internet .

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Linux instalat si securizat cat mai bine.Si nu cred ca mai pot face ceva.Pot decat incerca dar fara reusita.:)

Daca vor acces la calculatorul tau , vin la tine la usa si ti-l ia oricum , degeaba ai securitatea lui peste.Legea asta e facuta sa ii scape de niste proceduri de tot cacatu impuse de un guvern prost.

Link to comment
Share on other sites

@ICEBREAKER101010 asta sa crezi tu, ca daca ai linux nu au ce faca bla,bla,bla, nu-s asa de prostii.

Mai omule, cum sa poata face ceva cand ai toate porturile blocate si e cu toate updateurile la zi.De exemplu imi pun kali linux.Tu chiar crezi in SF-uri ?:)

Omule se vede ca nu ai citit/inteles aceasta stire, mai citeste-o o data, de doua, de zece ori pana o sa o intelegi, hai sa nu facem offtopic inceteaza cu aberatiile...

Edited by Aerosol
Link to comment
Share on other sites

@ICEBREAKER101010 asta sa crezi tu, ca daca ai linux nu au ce faca bla,bla,bla, nu-s asa de prostii.

Omule se vede ca nu ai citit/inteles aceasta stire, mai citeste-o o data, de doua, de zece ori pana o sa o intelegi, hai sa nu facem offtopic inceteaza cu aberatiile...

Fara suparare dar tu esti singurul care abereaza aici.Se vede ca te uiti la prea multe filme de tip SF.Viata bate filmul.Sunt prea multi hackers wanna be din cauza filmelor pe care le vad la tv.

Edited by TheTime
Link to comment
Share on other sites

Mai omule, cum sa poata face ceva cand ai toate porturile blocate si e cu toate updateurile la zi.De exemplu imi pun kali linux.Tu chiar crezi in SF-uri ?:) Ca li se da acces de la isp-ul tau si iti pot snifa tot traficul, asta e alta mancare de peste.Dar nu iti pot intra pe pc si sa vada ei ce ai tu pe el.:)

Tu vorbesti aici tranga-langa ca si babele alea de la tara.

Legea e facuta pentru provideri, nu pentru end-useri.

Link to comment
Share on other sites

Tu vorbesti aici tranga-langa ca si babele alea de la tara.

Legea e facuta pentru provideri, nu pentru end-useri.

Du-te mai copile si citeste o carte.Te bagi aiurea sa jignesti.Fugi ca te cheama mami sa iti papi grisuletul.:)

LE: eu unul renunt sa mai imi bat capul cu voi.Vorba aia: "cel mai destept cedeaza primul"

Edited by ICEBREAKER101010
Link to comment
Share on other sites

Incepand cu protestele pentru Rosia Montana, mediul on-line din Romania a devenit o sursa importanta pentru distribuirea de informatii relevante si organizarea diverselor miscari de activism civic. Daca la inceput credeau ca poate fi ignorat pentru ca nu are un impact prea mare (probabil ca principalul motiv este adultism - "adultism is prejudice and accompanying systematic discrimination against young people"), dupa alegerile prezidentiale si-au dat seama ca este total opusul. Primii vizati vor fi activistii, apoi "hackerii" cu care vor iesi la inaintare ca sa-si justifice legea aberanta. Desigur ca nu trebuie sa-i supravegheze pe toti pentru ca legea sa aiba efect. Va recomand sa cititi articolele despre Panopticon si, evident, Panopticism.

Bonus pentru idiotii care cred ca n-au nimic de ascuns: DOSARUL poli?i?tilor corup?i. Oltean i-a cerut ?efului IPJ...

Link to comment
Share on other sites

Adev?raat dar se ?tie c? întodeauna va fi promovata prostia la tv ,?i vor exista bunaciuni ?i cocalari, mi?tocari care vor b?taie,omoruri ,accidente c?cat , cine a spus asta cine are carte are parte dar noi nam ascultat v? d ??rani suficient de pro?ti care nu ?tie care e numele ??rii noastre

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...