Jump to content
MrGrj

Cel mai puternic

Recommended Posts

In situatia din zilele noastre, cred ca ar fi mai bine daca s-ar pune mai mult accent pe "cine este cel mai matur/intelept/inteligent om din lume. Topicul se refera probabil la liderii politici.

Jocul asta intre marile puteri e doar un duel al orgoliilor din care pierdem cam toti din punct de vedere economic si daca se supara rusii, s-ar putea sa vrea sa-si testeze rachetele pt ca si asa, daca ajung sa moara de foame, macar sa moara si ailalti impreuna cu ei.

In final, reamintesc doar un slogan celebru " power is nothing without control" Degeaba esti puternic daca iti fuge pamantul de sub picioare la modul figurat, vezi exemplul lui Eddie

La nivelul de tehnologizare de azi, puterea nu iti mai asigura si o suprematie sau o garantie ca ajungi sa fi un lider incontestabil. Ce e sigur, ca daca unul din cei care se cred puternici, incearca sa o si demonstreze, o sa iasa o paruiala generala in care fiecare va dori sa-si arate muschii si in final toti vor sfarsi lati la podea afectati de loviturile celorlalti si implicit de loviturile lui (ma refer la armele de distrugere in masa)

Asa ca, dupa parerea mea, cel mai inteligent ar fi, ca liderii nostrii politici sa nu mai gandeasca cu cohones si sa-si foloseasca cacapu de sus ca s-o rezolve amiabil.

Edited by Graphik
Link to comment
Share on other sites

Da, o generaliare asa este greu de facut. Insa daca as fi obligat sa dau un nume, cred ca Vladimir Putin.

Argumentare:

Din 100 de oameni adunati de pe tot globul, sunt sigur ca minim 51% as trece de partea lui Putin dupa un discurs de convingere bun, versus Barack Obama.

Dupa el, si tot odata, un exemplu practic, este Xi Jinping, presedintele chinei, pur si simplu pentru ca "conduce" peste 1.4 miliarde de oameni, cel putin oficial.

Link to comment
Share on other sites

Chestia e ca cei care zic ca Bill Gates e cel mai puternic om din lume ar trebui sa-si puna urmatoarea intrebare:

Sa zicem ca China se aliaza cu Rusia si cuceresc SUA. Credeti ca mai valoreaza averea lui Gates ceva ? Daca vor rusii sau chinezii pot sa i-o confiste pe toata si pe el sa-l puna la ingrijire batrani sau la spalat pe jos. Gates, dar si restul bogatasilor exista fiindca aia de sus din conducere vor asta. Pana ca si guvernului propriei lui tari daca i se pare ca e ceva in neregula poate sa-i insceneze o chestie lui Gates si sa-l scoata vinovat de spalare de bani sau de vreun omor si sa-l bage la zdup foarte frumos. Prin urmare, ce putere are el in propria lui tara ? Nici una.

Iar legat de Putin sau de presedintele Chinei. Dupa ce li se termina mandatul ce se intampla ?

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e ambigua, la fel si definitia puterii. By default puterea =W/t.

Puterea militara e in mainile SUA, puterea economica, in mana unor oameni ca George Soros.

Militar poti avea toata planeta la degetul mic, dar daca apare o minte luminata, inspirata si iti saboteaza intreaga economie interna, nu mai ai putere sa sustii armata si conflictele.

Asadar, puterea e in mana celor ce impart banii, sau a celor care manipuleaza pietele de capital. Pana la urma rubla nu a ajuns la valoarea de 3 suluri de hartie igienica = 1 rubla, doar din cauza embargourilor europene, cineva a presat pretul barilului de petrol la 60 $.

In opinia mea, astia sunt cei mai puternici oameni din lume : 50 Most Influential (Bloomberg Markets ranking) - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e ambigua, la fel si definitia puterii. By default puterea =W/t.

Puterea militara e in mainile SUA, puterea economica, in mana unor oameni ca George Soros.

Militar poti avea toata planeta la degetul mic, dar daca apare o minte luminata, inspirata si iti saboteaza intreaga economie interna, nu mai ai putere sa sustii armata si conflictele.

Asadar, puterea e in mana celor ce impart banii, sau a celor care manipuleaza pietele de capital. Pana la urma rubla nu a ajuns la valoarea de 3 suluri de hartie igienica = 1 rubla, doar din cauza embargourilor europene, cineva a presat pretul barilului de petrol la 60 $.

In opinia mea, astia sunt cei mai puternici oameni din lume : 50 Most Influential (Bloomberg Markets ranking) - Wikipedia, the free encyclopedia

Trebuie sa fie un subiect tare interesant de te-a facut dupa 9 ani sa faci primul post. :))

Link to comment
Share on other sites

Asa cum afirma si kiranom, o sa dezvolt un pic. Dupa cum stiti, dominarea si influenta 'cu forta' nu se poate. EX: Hitler, Mussolini, Stalin, poate chiar si Ceausescu; posibil sa functioneze o perioada, dar dupa...se prabusesc inevitabil. Asadar, O SINGURA persoana nu poate detine monopolul, am evoluat atat de mult in atat de multe ramuri incat e imposibil..cel putin asa tind sa cred...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...