Jump to content
odo

Fisiere criptate CryptoWall

Recommended Posts

Salutare! O nepoata de a mea s-a pricopsit cu un CryptoWall. Sigur ati auzit depre acest virus, acesta criptand toate (sau aproape) documente, poze etc. Virusul l-am eliminat, doar ca mi-au ramas acele fisiere criptate. Aveti idee cum le pot recupera?

Am atasat si niste mostre pentru cei ce vor sa le studieze.

Zippyshare.com

Link to comment
Share on other sites

uite-te aici : How to recover files from Cryptowall (ransomeware) infection - Spiceworks

se pare ca virusul iti copiaza fisierele, le encripteaza apoi sterge originalul, asa ca poti incerca recuperarea fisierelor sterse cu asta de ex ??????? ???? Ontrack.EasyRecovery.Enterprise.v11.1.0.0.zip. ??????? ????????? ? ??? ??????????? ? TurboBit.net

din ce zic astia, daca a luat Cryptowall 2.0 nu mai e nimic de facut, nepoata ta poate incepe sa-si faca deja alte selfie'uri ;p

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca este o inversare/realocare de caractere, nu cred sa aiba o cheie... ce era un proiect de studiu?


endstream
endobj
14 0 obj
<< /Length 15 0 R >>
stream
' in perioada anarizatd, int'eprinderea a rea\zat la produsur oler piitratD800
1(460 o cifrd de afrceri zilnica de 5 tone gi a inLegistrat un stoc mediu de r00tone.4'5'
Pe baza docume'tele fi'anciare de si'tezd are s.c. upRor",i s.A,intocmite la 3r'r2.2000 (anexa II) calculafi gi expricali evolufia ratelor de rotafiea stocurilor (pe categorii de stocuri).4'6'
Dispunefi de urmdtoarele informalii privind volulrul de actrvrtare,rotalia stocurilor gi sursele de finar,1are a acestora;
Noie: Rata cheltuierilor de depozitare 9i pistrare la 1000 lei/stoc a fost i':- 1999 de tl%os,- 2000 de 9Vo6;Procentul mediu de dobAndd a ibsr in:- 1999 de 49Vo;- 2000 de 57Vo;Po'derea creditelor in totalur surselor de fina'fare a expioatiirii a fost in:- 1999 de 45Vo;- 2000 de357o.. a) Explicali situaJia globald a gestiunii stocurilor pe bazu rirmuriror(indicilor) de cregtere a fluxului de activiiate gi a stocurilor; Analizafi durata de rotafie a rto.ui'ilo, pe ba:la rnodelelor pentru carerdispunefi de informalii;, calculali gi explica{i conseci.lele eco.omico-financiare are modificiriiduratei de rotalie a stocurilor asupra principalilor rndicatori economico *financiari
ai S.C. LIpROM S.A.,.^^ ^-1'1' Analizali comparativ po'cre'ea stocurilor i' actilul econonric ar S.c,UPROI\{ S,A. qi S,C. LUMRO.TA S.R,, p. U*o an,.to,. din anexele i gi III.
q3,.fi- tr"reri .e li..tG--%4'8' pe baza datelor din arexelc I gi III, ,analizafi compararv srtuafiarotafiei activeior circulante totare, expri'rat[ i' numdr. de rota]ii 9i rlurata in zile auner rotalii. Explicagi diferenfele "onrt,,tut.. uv rv!4trr er uulot4.9. consunrur anual ar prod'surur E14 LUMANARE esre de r00 000 debucdli' costul fix de lansare a unei come.zi este de 200.000 rei, iar costul ciestocare unltar reprezint'i r0% din prejul de vanzare. s.c. LUMRorui s.e. p .opul.re lurmdtoarele condifii de prel:a) 4.100 lei,/buc. pentru colnerzrle rnai mici de 9.000 bucdfi; 4.000 lei/bucc) 3 8 00 f .i[;; i::,il :;il:ff I i:,.J,lffi Tj,i Jr.r"r;'"'#0 bucd 1 i ;sd se carculeze costul compret lransare a comenziror, aprovizionare gistocare) in cele 3 variante gi sd se areagr varia'ia optimd pentru societate.4'10' s'c' LUMROM S,A. trebuie s5 cornande de la fumizo.rl sirrr::]::T 9: sticld tip rum^nare sub fon'd l;o";;n. de cutii. Avand i' vedere ca ,;c;::Jfr;lXlrele infomralii, compretafi tabcrul r6 ei derermin.li-.r"ri,.iJ. optinri
Cererea anuald:Cost r.uritar larrsare pe comand6Cost de stocare:Prel pe dr zind
Caiet de lucrdri aplicative
12.000 duzine5.000 lei10 Vo12.000 lei
Tabelul lir
Duraia Oe,r'otofiela stoduriloi" (zile) ,
Ydnzdri cu arnenunili
1,042.013
5.3'.t2.349
184.852.280
191.266,642
Vdnziri cu ridicata
ie vdndutd
Tabeiul t6

endstream
endobj
15 0 obj
2700
endobj
16 0 obj
<< /Length 27 >>
stream

vad ca pastreaza niste particularitati in criptare..:

part.png

Edited by akadns
Link to comment
Share on other sites

Cred ca se poate incerca un bruteforce dar nu am nici cea mai vaga idee cat ar dura si daca se poate ,

am si eu unele la un amic si deja le-am pus cruce

Stie cineva o metoda de bruteforce pentru ele , poate ceva distribuit ?

Dar probabil ca va dura o vesnicie sa le decriptezi

Edited by slack21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...