Jump to content
sangurov

Noua Nokia N96

Recommended Posts

E interesant! Seamana cu PSP! Nokia de vreo cativa ani a inceput sa faca telefoane foarte bune, chiar da startul la unele brand-uri.

Dar ca si la N95, are unele lucruri care nu isi au rostul, de exemplu camera de 6 MP. Ce naiba sa faci cu asta? Ca imaginea sa iese de 6MP iti trebuie obiectiv mare, iar CCD-ul pe masura! Asta de cat de mare il are? Cat o unghie de la degetul mic? Si in plus, tot ce trece de 3-4 MP nu se mai distinge diferenta cu ochiul liber. Asa ca ... desi e brand-new stuff, are si lucruri bagate in prostie!

Sfatul si parerea mea: Nu merita!

P.S. Nu inteleg de ce folosesti "noua nokia n96"? Mi se pare ca e telefon, iar acest cuvant e la genul masculin.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand eu am observat ca are 5MP. MP inseamna rezolutia cu care telefonu face poze. O camera buna se distinge prin lentilele care le foloseste. Acolo trebuie calitate nu MP multi.

Cel mai bun exemplu este N95(5MP) vs iPhone(2MP): iPhone face pozele mult mai bine si mai clar decat N95. Daca aveti ocazia sa tineti aceste telefoane in mana comparati camera. Deci pe scurt nu conteaza cati MP are.

OnTopic: N96 imi place foarte mult ca model. Ca desing. Memorie de 16gb. Multe facilitati. Dar nu prea se merita. Daca faci baie in bani se merita sa ai unu. Da poate nici asa :)

Link to comment
Share on other sites

Dragosh da-mi voie sa-ti spun ca mananci cacat la ore de varf

Am sa-mi si argumentez opinia:

am avut iphone l-am vandut ca ma enerveaza touchscreenu la culme, am n95 ies pozele si la 1.5 mb ma rog nu asta conteaza ies la o claritate superba fata de iPhone. Are lentile Carl Zeiss N95.

abia astept nokia n96 sa mi`l iau :X

Link to comment
Share on other sites

megapixelii in plus de ajuta ca o completare la zoom-ul optic. cu cat o poza are mai multi mp, cu atat poti sa faci mai mult zoom cu software pe ea, fara sa iasa pixelata, deci te ajuta daca vrei sa prinzi obiecte la distanta.

chestia cu lentilele e relativa, pentru ca o lentila buna iti ofera un zoom optic bun, chiar daca aparatul nu are un astfel de zoom de o calitate exceptionala. Nokia au preferat sa foloseasca o rezolutie mare pentru a compensa marimea lentilei, deci e util sa ai 6MP in camera. f destept din partea lor! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...