Jump to content
Worm64

Sfaturi pentru in tanar programator

Recommended Posts

Lucrez ca programator,eu pun mult accent pe calitatea proiectelor dar recent am fost "luat la pula" deoarece lucrez incet.Nu stiu ce sa fac,nu prea imi place sa lucrez de "mantuiala"

Ce crede-ti ca ar trebui sa fac?

P.S.Majoritatea proiectelor vin din Cehia/Germania iar unele functii si comentarii sunt scrise in limba lor materna si asta imi mananca mult timp.

Edited by Worm64
Link to comment
Share on other sites

@coffee:no bine ma,ce vrei sa fac,sa ma mut in Moldova? :))

Glumeam. Incearca sa te mobilizezi si sa te organizezi mai bine. Daca ti s-a spus ca lucrezi incet, incearca sa iti gestionezi altfel timpul. Am inteles ca nu vrei sa lucrezi "de mantuiala", vrei calitate si te respecti, atunci iti rupi din timpul liber si lucrezi suplimentar ca sa termini la timp si poate ar trebui sa si aprofundezi ce nu stapanesti.

Link to comment
Share on other sites

Ti-a spus-o un project manager? Fii atent cum gestionezi situatiile de genul acesta.

Apropo de cod, scrie comentariile in engleza, nu-ti bate capul cu limba lor materna, dar discuta cu ei despre asta.

Foarte important: daca sunt freak control discuta absolut orice cu ei si la urma le explici cum au trecut orele tale in care trebuia sa muncesti discutand cu ei. eventual notezi toti pasii prin care treci cand ai buguri, daca e cineva tehnic. Daca nu e tehnic, vezi prima intrebare si nu-ti bate capul, e doar pentru a face push push push sa lucrezi mai repede si mai bine pentru ei. Face parte din fisa postului. ;)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Î?i zic din proprie experien??, livrarea produsului la timp este cu mult mai important? decât puritatea codului.

Asta sigur c? va lovi în calitate. Încearc? s? explici acest aspect, ?i c? ar putea ap?rea buguri în timp. Dac? exist? echip? dedicat? de QA, nu ar trebui s? î?i faci prea multe probleme.

Link to comment
Share on other sites

Lasa ca tu esti programator ,tu iti faci treaba ta ,dar pe mine ca laborant (primu job ca sa strang niste bani pentru meditatii) m-a luat la pula directoarea scolii unde lucrez ca i-am facut pc-urile sa se miste mult mai bine plus ca am tinut niste ore pentru o profesoara de informatica si acum vor copii sa le predau doar eu ...ce sa mai zic ca profesoara in cauza crede ca eu am vrut sa ii fac maneva si a zis ca se duce la inspectorat...

Nu credeam ca o sa gasesc profesoare de informatica atat de incapabile incat nici macar header-ele de c++ sa nu le stie ,macar alea de le arati la toti copii de clasa a 9-a sau nici macar sa stii sa umbli cu office si unde mai pui ca primul job al dansei a fost in Atom la centrala nucleara de la cernavoda ca si informatician sau nu stiu ce dracu functie se lauda ca avea...

Deci fratele meu ,banuiesc ca iei un salariu bunicel ,asea ca ar merita sa suporti niste vorbe mai urate ,dar la mine pentru 1000 de ron .....ma fut la cap toti profesorii parca ei sunt nu stiu ce "einsteini " si eu prostul prostilor ,ca n-am intrat la faculatate....

Unde m-ai zic ca i-am "dezinfectat" calculatorul secretarei si i-am aratat ca in casuta aia a antivirusului scria ceva de mai multi troieni si un worm ,nu iti zic ca a intrat doamna in modul balistic ca a crezut ca i-am sters jocul worms 2 dupa calculator ,mai avea putin si inventa injuraturi noi pentru mine si familia mea ...

Link to comment
Share on other sites

Daca tu crezi ca o fata se cucereste cu salariul,te inseli amarnic.probabil esti vriun frustrat misogin care nu gandeste decat la bani.De fapt,vreau sa-mi raspunzi la ceva sincer:este vreo femeie in viata ta la care i-ai dat vreo floare de ziua ei sau sa se bucure de vriun cadou din partea ta?Pana atunci lasatima cu aerele voastre si invatati comportamentul cu o fata.

Link to comment
Share on other sites

Daca tu crezi ca o fata se cucereste cu salariul,te inseli amarnic.probabil esti vriun frustrat misogin care nu gandeste decat la bani.De fapt,vreau sa-mi raspunzi la ceva sincer:este vreo femeie in viata ta la care i-ai dat vreo floare de ziua ei sau sa se bucure de vriun cadou din partea ta?Pana atunci lasatima cu aerele voastre si invatati comportamentul cu o fata.

Comportamentul cu o fata nu sta in cadouri, in flori sau in bani cheltuiti in "moll". Atunci cand simti ceva pentru cineva o arati indiferent de situatie, indiferent de salariu, etc. Nu valoarea unui cadou il face special ci cum il oferi si cata valoare sentimentala are pentru acel cuplu.

Deaia umblati cu toti mosii cu bani doar pentru niste cadouri. Cand o sa imbatraniti ori o sa moara ala si o sa mosteniti ceva, ori o sa ajungeti sa fatati 10 copii cu toti "baietii" agatati prin cluburi si sa va vaitati la Maruta ce grea a fost viata cu voi pe cand noi o sa fim mosi si o sa avem 1000 ca voi chiar daca cand am fost tineri am fost niste prosti ca am stat si lucrat la unu si altu ca ei sa faca $$.

=>Worm, o sa vina si vremea noastra.

Regret ca am deviat subiectul dar din parerea unui om care nu a lucrat nicio zi in viata lui intr-o firma sau ceva cred ca ai face bine sa o lasi mai moale, sa iti traiesti varsta pentru ca aia buni mereu or sa fie luati de prosti si calcati in picioare.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Î?i zic din proprie experien??, livrarea produsului la timp este cu mult mai important? decât puritatea codului.

Asta sigur c? va lovi în calitate. Încearc? s? explici acest aspect, ?i c? ar putea ap?rea buguri în timp. Dac? exist? echip? dedicat? de QA, nu ar trebui s? î?i faci prea multe probleme.

Depinde foarte mult si de ce calitate vorbim aici. Luam exemplul ultimul meu client: 5 ore total, 2 ore de dezvoltare, 3 de supravietuire in cod. La sfarsit am rescris complet modulul. De ce?

Aveam asa, doua clase: InvokeAllLinux si InvokeAllLinuxWrapper. Ce fac alea? Well, cu toate ca erau in folderul Model, prima era tot modulul(de la a intreba in consola pana la afisari in view) iar a doua era o copie cu aceleasi functii ca PhpSecLib folosind extensia php ssh2.

Puteam salva cel putin 2 ore cu un codebase aranjat...

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eu m-as feri sa dau sfaturi in cazul de fata. De ce? Pentru ca poate pe programul care el il face scrie si numele lui si asta va cantari greu in viitor. Asa ca: daca numele tau apare pe undeva, continua sa faci treaba bine la cod, daca apare numele firmei, scrie cat de repede poti tu.

PS: Din 10 firme, 9 pun pret pe viteza. Din pacate, asta este.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...