Jump to content
hanlee97

Ce sistem de operare sa folosesc pt penetrare?

Recommended Posts

Buna, sunt nou.. si-mi doresc ft mult sa fac hacking.

Pentru inceput as vrea sa incerc penetrari in site-uri sau servere mai slabute..

Daca imi iau virtual machines si aplic in el un sistem de operare ce mi-l recomandati voi.. ceea ce fac eu acolo se aplica in real?Sau doar pentru obtinere de informatii si apoi folosirea lor de pe sistemul de operare principal?

Multumesc anticipat*

Link to comment
Share on other sites

Desi nu ar trebui sa iti raspund o fac.

Ceea ce vrei tu sa faci se numeste ,,Penetration Testing,, si

nu tine neaparat de OS ( de preferat Kali Linux ) dar trebuie sa ai si cunostiinte

degeaba folosesti tool-uri daca esti paralel.

Sfat: invata programare si apoi apucate de pentesting.

Edited by Aerosol
Link to comment
Share on other sites

9327.jpg

faci o penetrare cu asta calumea de tot dar ai grija sa dai cu ulei inainte sa intre usor

ON:Ia-ti backtrack/kali si cauta tutoriale pe youtube/torrente. Mie, personal, imi plac cei de la "cbt nuggets". Ii gasesti pe bitspyder.net daca ai cont.

Daca ai sa imi dai si mie o invitatie, as fi recunoscator.

EDIT: Am rezolvat

Edited by h2ojust
Link to comment
Share on other sites

nu iti place pe perna ta?

Auzi dar tu vrei sa faci postari si nu sti cum ?

Stai in banca ta si numai fa postari inutile !

EDIT: Foloseste Kali.. dar prima oara trebuie sa inveti programare ca sa te poti descurca in kali exact cum au spus si ceilalti.

Spor la invatat !

Edited by h2ojust
Link to comment
Share on other sites

degeaba folosesti tool-uri daca esti paralel.

(script kiddie daca folosesti tool-uri, asta desigur daca nu tu ti-ai scris tool-urile)

Poti sa incepi a invata python (cel mai usor limbaj de programare pe care eu il consider) si php.

art. 249 - Frauda informatica

Introducerea, modificarea sau ?tergerea de date informatice,

restric?ionarea accesului la aceste date ori împiedicarea în orice mod a func?ion?rii unui sistem informatic, în scopul de a ob?ine un beneficiu material pentru sine sau pentru altul, dac? s-a cauzat o pagub? unei persoane, se pedepse?te cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

Infractiunile informatice din Noul Cod Penal

oare chiar se merita? iti dau exemplu pe tinkode, banuiesc ca il stii si tu, daca el a fost prins, tu vei deveni mai bun ca el?

Mai bine inveti programare, dupa despre linux si o sa fii mult mai castigat, sau vrei sa fii hacker fara bani?

ontopic: foloseste centos pentru penetrare.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...