Jump to content
Che

Sfat pentru cei cu siturile de filme online

Recommended Posts

Stiu ca se castiga bine din treaba asta si ca e mare concurenta. Nu am de gand sa-mi fc un astfel de site, dar folosesc astfel de situri cand vreau sa vad cate un film. Astea sunt motivele pentru care va dau gratis aceste sfaturi ca sa dominati concurenta si sa fiti in top.

1. Nu bagati videouri cu "Acces to members only." Sunt destule situri cu file gratis dar unde daca vrei sa vezi unele filme mai bune iti apare ca e interzis publicului si trebuie sa-ti faci cont. Pentru doar atata lucru pierdeti vizitatori in detrimentul celorlalti care nu au asa ceva. Nimeni nu are chef sa se inregistreze la tine pe site si de asta daca vede acest mesaj, cauta sa vada filmul pe alt site.

2. Sa poti selecta dintr-un meniu sa iti apara doar filmele dintr-un anumit an. E inutil sa pui doar categorii gen drama, comedie, thriller, cacat cu mac. Multi vor sa vada filme noi aparute sau unele filme pe care nu le-au vazut anul trecut. Nu intereseaza pe aproape nimeni sa vada o drama din anii '80 pe care o poate vedea si la TV.

3. Chestia asta nu am vazut pana acuma pe nici un site dar sa stiti ca e un MUST HAVE ! Adica multi vizitaori deja au vazut filmele cele mai noi si cele mai renumite si nu mai au ce altceva sa vada DAR au chef de un film. Cum credeti ca l-ar alege ? Simplu. Trebuie sa aveti inca doua (sau chiar trei) modalitati de sortare a filmelor:

- una e sa poti sorta filmele in functie de nota pe care o au pe IMDB. Nimeni nu crede like-urile tale false si se increde doar in cele de pe imdb, un film cotat bine pe imdb inseamna ca e bun si pe ala il va vedea;

- alta chestie e sa poti sorta filmele dupa numarul de comentarii la filmul respectiv. Nu dupa numarul de vizualizari ci dupa numarul de comentarii. Un film bun e adesea comentat. Vizualizarile nu prea te ajuta fiindca nu stii daca unii nu au vazut doar primele 5 minute din film si s-au lasat pagubasi de cat de "bun" era filmul.

- alta e sa poti sorta filmele dupa actorii principali. Adica dau click pe Nicolas Cage din meniu, sa-mi apara doar filmele cu Nicolas Cage. O alta varianta ar fi dupa regizori insa in afara de Scorsese si Spielberg se poate ca nimeni sa nu aiba idee de cat de buni sunt aia.

Stiu ca sunt aici destui cu situri de acest gen, va dau aceste sfaturi gratis fiindca eu nu am de gand sa-mi fac site de asta dar macar as vrea sa am o oarecare calitate ca utilizator.

Link to comment
Share on other sites

Utile sfaturi... Imi place ideea cu sortatu', aici ai mare dreptate.

Totusi.. E greu sa faci dupa bunul tau plac, cand te gandesti, ca un site de filme depinde mai mult de rahatii rusi de la vk.com.. Ar fi fost mult mai usor cu un webhost off-shore si sa tii filmele pe propriul host. Ideea ta e buna, dar costa ceva.. Mai ales, ca acea treaba cu sortarea filmelor nu e chiar atat de usoara (cel putin pt mine, dar poate daca caut un plugin wp se rezolva) Oricum.. e foarte greu cu concurenta (vorbesc din prorpia experienta.)

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa lucrez la o platforma custom pentru site-uri de filme, indeplineste cele spuse de tine mai sus, plus alte imbunatatiri.

O lucrez strict pentru profit, nu ma intereseaza sa-mi deschid un astfel de site deoarece mananca mult timp. Cei interesati de platforma imi pot scrie in privat, pentru pretul corect, se lucreaza custom pentru un singur client. :D

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa lucrez la o platforma custom pentru site-uri de filme, indeplineste cele spuse de tine mai sus, plus alte imbunatatiri.

O lucrez strict pentru profit, nu ma intereseaza sa-mi deschid un astfel de site deoarece mananca mult timp. Cei interesati de platforma imi pot scrie in privat, pentru pretul corect, se lucreaza custom pentru un singur client. :D

Cand e ceva "ready" un demo ar fi ideal.

Sugestie : poti adauga un grabber, ca sa nu mai fie "asa multa munca" ;) .

Link to comment
Share on other sites

Cel din semnatura nu e al meu, imi place mie mult de asta il tin in semnatura e cel mai tare nu am gasit ceva mai bun, + web-ul e super saturat de sit-uri cu filme online, facute special pentru a castiga propietarii cate un pet de bere la sfarsit de saptamana ori pt infectii de botnet, anyway apreciez interesul ;)

Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Nu stiu, ce am vazut in momentul de fata pe internet, in opinia mea sunt shit-uri, nimic mai mult decat un wordpress cu niste plugin-uri. (aici vorbim strict de site, platforma, structura, functii, s.a.m.d. Munca detinatorilor, tot respectul)

Vorba multa strica, o sa va prezint eu demo-ul platformei, cand va fi complet finalizata. Acum, nu va pot spune decat ca va fi dorita, de toti cei cu asemenea site-uri!

Edited by CarlCasper
Link to comment
Share on other sites

newmoviesdownload.net (sper sa nu se considere reclama...ori cum site-ul nu mai este al meu)

Asta a fost in acest format (Are tot ce ai spus tu mai sus) inca pe vremea cand mergea treaba bine cu filmele.Desi au fost altele poate cu un meniu,design si constructie mult mai proasta dar cu foarte multi vizitatori..Nu tine neaprat de site-ul in sine...sunt mai multe aspecte de luat in calcul..

Link to comment
Share on other sites

nu stiu exact cum sunt incasarile tale dar cam asta e locul tau:

xxx.png

e greu sa faci bani intr-un domeniu de genul cu atatia competitori...

rezultatele pe care le-ai avut pana acum in domeniul acesta poti sa le ai in 2 saptamani in alt domeniu

Edited by akadns
Link to comment
Share on other sites

nu stiu exact cum sunt incasarile tale dar cam asta e locul tau:

xxx.png

e greu sa faci bani intr-un domeniu de genul cu atatia competitori...

rezultatele pe care le-ai avut pana acum in domeniul acesta poti sa le ai in 2 saptamani in alt domeniu

Site-ul nu imi mai apartine de 3 ani si ceva ...

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2015 at 11:19 PM, Terry.Crews said:

@Che esti praf, faci topicuri in care nu ai nici un pic de dreptate. Daca tu nu ai vazut site-uri cu functiile mentionate de tine nu inseamna ca nu exista.

Topvideohd.com are tot ce ai zis tu mai sus ca nu ai vazut niciunde

Salut ! Am vazut aceste functii si pe filme-online.eu.com. Buna discutia ..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...