Jump to content
Twiff

Cursuri CCNA

Recommended Posts

Daca ai bani , du-te la o academie pentru ca trainerii au experienta in domeniu , iti pot spune despre problemele reale cu care te poti confrunta in domeniul asta , iti pot raspunde la orice fel de intrebari ( daca inveti singur probabil o sa ai nevoie de mai mult timp sa intelegi unele lucruri).Daca iti formezi o clasa impreuna cu colegi/prieteni poti sa vorbesti cu ei pe ce sa puna accent mai mult sau mai putin.In afara de asta , poti afla lucruri in plus fata de curicula oficiala sau poti cere detalii in plus.

Daca bugetul e mai limitat sau daca deja ai cat de cat o baza de cunostiinte si intelegi anumite fenomene respectiv protocoale , poti invata singur de pe net.Chiar si asa , daca adopti strategia asta iti recomand sa faci macar ultimul modul, nu pentru informatiile propriu-zise ci pentru ca poti sa pui intrebari , sa clarifici unele aspecte pe care le-ai inteles mai putin sau sa consolidezi alte cunostiinte.

N-am auzit pe nimeni sa se planga de telecad si la infoacademy ( din experienta proprie-pana acum) e ok , daca vrei sa inveti poti sa inveti oriunde.

Uite un site cu articole destul de bine structurate(nu sunt suficiente pentru un ccna dar poti sa gasesti lucruri interesante) si de actualitate dar putin mai avansate (fata de lucrurile de baza) : IPv6 Series Part 1: Introduction - Intense School .

Chiar daca diploma conteaza nu te baza doar pe asta pentru ca pe viitor poti sa ai probleme , in final , tot cunostiintele pe care le-ai acumulat o sa faca diferenta , nu kg de diplome...

N-am insistat pe descrierea academiilor pentru ca mi s-a parut mai putin relevanta partea asta si puteam devia repede de la ce te interesa pentru ca pot fi multe de zis.

Link to comment
Share on other sites

Sunt cursuri gratuite pe Udemy, pentru CCNA, explicate babeste. Nu va irositi banii.

E plin bittorent de lectii CCNA si emulators.

Poti te rog sa faci un share ?

Sunt carti foarte bune care iti explica mura in gura:

CCNA Routing and Switching 200-120 Official Cert Guide Library by Wendell Odom

CCNA Routing and Switching Study Guide: Exams 100-101, 200-101, and 200-120

Oct 7, 2013 by Todd Lammle

CCNA Routing and Switching 200-120 Official Cert Guide Library, Academic Edition Hardcover – July 15, 2013

Si bagati video training de la INE, CBT Nuggets si IPEXPERT.

Simulatoare : GNS3, packet tracer student version(mai nou a aparut VIRL de la cisco)

Ai cumva cartile mai sus mentionate ?

Link to comment
Share on other sites

Daca ai bani , du-te la o academie pentru ca trainerii au experienta in domeniu , iti pot spune despre problemele reale cu care te poti confrunta in domeniul asta , iti pot raspunde la orice fel de intrebari ( daca inveti singur probabil o sa ai nevoie de mai mult timp sa intelegi unele lucruri).Daca iti formezi o clasa impreuna cu colegi/prieteni poti sa vorbesti cu ei pe ce sa puna accent mai mult sau mai putin.In afara de asta , poti afla lucruri in plus fata de curicula oficiala sau poti cere detalii in plus.

Daca bugetul e mai limitat sau daca deja ai cat de cat o baza de cunostiinte si intelegi anumite fenomene respectiv protocoale , poti invata singur de pe net.Chiar si asa , daca adopti strategia asta iti recomand sa faci macar ultimul modul, nu pentru informatiile propriu-zise ci pentru ca poti sa pui intrebari , sa clarifici unele aspecte pe care le-ai inteles mai putin sau sa consolidezi alte cunostiinte.

N-am auzit pe nimeni sa se planga de telecad si la infoacademy ( din experienta proprie-pana acum) e ok , daca vrei sa inveti poti sa inveti oriunde.

Uite un site cu articole destul de bine structurate(nu sunt suficiente pentru un ccna dar poti sa gasesti lucruri interesante) si de actualitate dar putin mai avansate (fata de lucrurile de baza) : IPv6 Series Part 1: Introduction - Intense School .

Chiar daca diploma conteaza nu te baza doar pe asta pentru ca pe viitor poti sa ai probleme , in final , tot cunostiintele pe care le-ai acumulat o sa faca diferenta , nu kg de diplome...

N-am insistat pe descrierea academiilor pentru ca mi s-a parut mai putin relevanta partea asta si puteam devia repede de la ce te interesa pentru ca pot fi multe de zis.

Multumesc pentru sfaturi, teoretic ma duc la CrystalMind, se preda foarte bine, dar este doar o zi pe saptamana, acum 2 sapt nu a mai putut instructorul, pe urma a fost perioada cu zilele astea libere si deja m-am mai pus pe invatat si eu singur, sunt si cam multi studenti si doar preda, este si multa teorie la modulul ce-i drept, dar as vrea sa am si ceva alternativ dupa care sa mai studiez si eu noaptea, inainte de culcare, sau cand mai am ceva timp....cum am gasit cartea de care am zis eu mai devreme...

Link to comment
Share on other sites

Poti te rog sa faci un share ?

Cursurile de la Udemy Chris Bryant cred ca le-am vazut si pe thepiratebay.

Am cumparat cursurile Cisco de la Lazaro Diaz, dar inca nu am inceput nimic cu ele.

Ai cumva cartile mai sus mentionate ?

Trebuie sa caut daca am cartile alea downloadate in PDF. Am f mult material Cisco; marea majoritate de pe torenti.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg deloc subnetarile astea, cel putin transformarile :) am inteles despre ce este vorba, dar nu le dau de cap si pace. Vad ca sunt o gramada de calculatoare online ... voi cum le-ati inteles si dupa ce ati urmarit ? :)

Multa practica si trebuie sa retii doar urmatoarele :

128 192 224 240 248 252 254

Si cam asta e tot :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...