Jump to content
akadns

Viteza de rotatie a pamantului a incetinit pe 30 iunie se schimba ceasul

Recommended Posts

Vestea care NE VA AFECTA PE TO?I! Se va întâmpla pe 30 iunie. NIMENI nu va sc?pa de asta, iar lumea ar putea intra în HAOS

Deoarece viteza de rota?ie a P?mântului încetine?te, trebuie s? ad?ug?m câte o secund? în plus la anumite intervale de timp, pentru a resincroniza ceasurile atomice cu rota?ia planetei.

Exist?, îns?, o mare problem?: schimbarea afecteaz? calculatoarele ?i sistemele de operare, care nu fac fa?? modific?rii, conform gizmodo.com.

În 2012, atunci când a fost ad?ugat? o secund? în plus, pe Internet s-a iscat un adev?rat haos. Serverele Amazon au fost blocate ?i mai multe site-uri ?i browsere, printre care Mozilla, Reddit, Foursquare, Yelp ?i LinkedIn nu au func?ionat timp de câteva ore.

Pentru a se sincroniza cu ceasurile atomice, care sunt extrem de exacte, computerele folosesc Network Time Protocol. Problema apare atunci când computerele înregistreaz? de dou? ori aceea?i secund? ?i se blocheaz?, dup? ce interpreteaz? acest lucru ca pe o eroare.

Decizia pentru ad?ugarea secundei în plus este luat? de Serviciul Interna?ional pentru Rota?ia Terestr? ?i Sisteme de Referin?? (International Earth Rotation Service) cu sediul la Paris. Institu?ia a anun?at c? o nou? secund? va trebui ad?ugat? în noaptea de 30 iunie spre 1 iulie 2015.

Au existat ?i controverse cu privire la ad?ugarea unei secunde în plus la anumite intervale de timp. Unii speciali?ti spun c? tranzac?iile de la burs? ar avea de suferit, iar sistemele GPS vor da erori, trimitând ma?inile în alte direc?ii, cu erori de câteva zeci de metri.

http://www.evz.ro/vestea-care-ne-va-afecta-pe-toti-se-va-intampla-pe-30-iunie-si-nimeni-nu-va-scapa-de-asta-iar-lumea-ar-putea-intra-in-haos.html

USR6>O mica completare:

"2015 va fi al 26-lea an în care este ad?ugat? o secund? în plus, iar prima m?sur? similar? a fost luat? în anul 1972." Aceiasi sursa

Edited by Usr6
completare stire
Link to comment
Share on other sites

Pot sa fac doua mentiuni? Prima ar fi ca nu prea pusca stirea aici, dar nu mai conteaza; a doua ar fi reticenta mea sa cred Evenimentul Zilei precum si magnitudinea problemelor atunci cand se resincronizeaza ceasurile. Eu zic asa: daca am supravietuit la Y2K si la sfaristul calendarului mayas... 'Om supravietui si cand se mai pune o secunda la ceas.

Link to comment
Share on other sites

sincer nu stiu cum se calculeaza generarea semnalului de tact de 1 secunda in microcontrolere... dar stiu ca sunt folosite in aparatele ce ne taxeaza in fiecare zi.. poate cineva o sa ne lamureasca daca treburile raman "la fel" ca inainte... sau nu.. si de ce sa incetineasca rotatia pamantului...nu ii inteleg pe astia :)

nu e numai ziarul ala, e globala treaba si cred ca si cat de cat serioasa :

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2899070/Time-lords-France-declare-2015-one-second-longer-sparking-fears-internet-meltdown-midnight-30-June.html

http://edition.cnn.com/2015/01/06/intl_world/leap-second-2015/

http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/features/extra-second.html

o sa vedem daca pusca stirea aici sau nu dupa nr. de accesari :)

Edited by akadns
Link to comment
Share on other sites

Teoretic sunteti oameni inteligenti. Va rog frumos sa dati un google search inainte sa postati prostii!

Deoarece viteza de rota?ie a P?mântului încetine?te, trebuie s? ad?ug?m câte o secund? în plus la anumite intervale de timp, pentru a resincroniza ceasurile atomice cu rota?ia planetei.

Adevarat. Earth's rotation - Wikipedia, the free encyclopedia

Exist?, îns?, o mare problem?: schimbarea afecteaz? calculatoarele ?i sistemele de operare, care nu fac fa?? modific?rii, conform gizmodo.com.

În 2012, atunci când a fost ad?ugat? o secund? în plus, pe Internet s-a iscat un adev?rat haos. Serverele Amazon au fost blocate ?i mai multe site-uri ?i browsere, printre care Mozilla, Reddit, Foursquare, Yelp ?i LinkedIn nu au func?ionat timp de câteva ore.

:))Network Time Protocol - Wikipedia, the free encyclopedia

Keyword: leap second.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...