Jump to content
andrei98M

Unde să lucrez? La stat sau la privat?

Recommended Posts

Vreau sa precizez ca aici nu ma laud ,dar vreau sa-mi fie inteleasa situatia in detaliu.

Am ajuns la ideea ca nu stiu unde sa ma indrept.Imi place python si c++ ,am inceput sa iubesc linux si ma adaptez repede.Voiam sa dau la SRI pentru ca sunt salarii bune ( 20 milioane si cu sporuri ajungi la 50-60 din cate am auzit) si nu stiu ce sa aleg , ori sa merg la o firma si sa lucrez , ori sa dau la SRI(asta inseamna sa dau la academie).Cat am fost in liceu (si inca sunt) am avut rezultate bune (olimpiada ,concursuri de info, am fost presedinte la consiliu elevilor etc) .Si da...nu stiu unde sa merg , ce sa fac pe viitor , planul meu era cu sri-ul , dar prietenii imi spun una ,parintii alta samd....

Link to comment
Share on other sites

"planul meu era cu sri-ul". Daca esti sigur ca asta vrei sa faci atunci de ce mai eziti? #NoRagrets

Deacord cu tine ! Daca ti-ai dorit atat de mult de ce sa incetezi acum un drum pana la capat , nu te uita numai dupa bani ...mai uitate si dupa placere ! :) Muncind din placere poti crea capodopere ! :)

Link to comment
Share on other sites

La SRI se intra foarte greu, chiar acum cateva saptamani profa de istorie ne zicea ceva de SRI si sunt multe avantaje daca ajungi sa lucrezi acolo, in schimb conceptia romanului despre SRI e ceva la modul niste oameni cu cateva waki-talky-uri si cam atat.Domeniul IT e unul foarte vast si daca esti bun in ceea ce faci ai putea sa o duci bine in Romania lucrand la o firma cu un salariu decent si avand cateva proiecte proprii in timpul liber.Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

De ce sa te limitezi la SRI sau vreo Firma ... impune-ti ceva mult mai maret pe cont propriu .... trage tare la inceput si o sa culegi roadele succesului mai tarziu pe cont propriu, iar satisfactia o sa fie infinit mai mare :-) Daca te pasioneaza rutina angajeaza-te la o firma sau la o institutie de stat.

Link to comment
Share on other sites

La SRI se intra foarte greu, chiar acum cateva saptamani profa de istorie ne zicea ceva de SRI si sunt multe avantaje daca ajungi sa lucrezi acolo, in schimb conceptia romanului despre SRI e ceva la modul niste oameni cu cateva waki-talky-uri si cam atat.Domeniul IT e unul foarte vast si daca esti bun in ceea ce faci ai putea sa o duci bine in Romania lucrand la o firma cu un salariu decent si avand cateva proiecte proprii in timpul liber.Parerea mea :)

Greu , dar nu imposibil , pe asta merg in viata (exclud castigatu la loto :)) )

Imi place la SRI si am cateva cunostiinte pe acolo , au acces la multe date ( nu mi-au putut da detalii) , dar tot sunt indecis ..cred ca merg pe SRI , am vorbit cu niste domni de acolo si le-au placut de mine ( mi-au dat 100 de carti si pliante) si au tras de mine ca sa optez acolo .

Link to comment
Share on other sites

mi se pare mie sau ai o mentalitate de bugetar, care vrea sa isi primeasca banu la timp, sporuri, concedii etc? d'asta merge prost tara asta. uite tanara generatie, vrea sa renunta la libertate pentru un ban la timp si post caldut. bravo ba!

E nevoie si de agenti SRI , crezi ca daca eram toti programatori la microsoft se ajungea undeva ?Mie chiar imi place cyberu.Te rog sa respecti meseriile altora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...