Jump to content
Che

Ce-ati face in situatia asta ?

Recommended Posts

5b98a51d844cf083418c7193dcee292b_L.jpg

Da` ce-am f?cut ?efu` ? Un artist ie?ean ?i-a ilustrat b?taia primit? de la poli?i?ti

Mai mul?i agen?i ai Sec?iei 2 Poli?ie sunt acuza?i de incompeten?? ?l abuzuri. Un artist ie?ean ce se deplasa pe biciclet? la primele ore ale dimine?ii sus?ine c? a fost agresat ?i umilit de un grup de golani în uniform?.

Un cet??ean umilit e un cet??ean fericit. Acesta pare a fi sloganul dup? care s-au ghidat agen?ii Sec?iei 2 Poli?ie din Ia?i, oamenii legii fiind acuza?i c? au transportat un suspect de furt întro pozi?ie nefireasc?. Conform proprilor declara?ii, Drago? G se deplasa pe biciclet? în zona Billa, moment în care din v?zduh contrasens s-a pogorât un Logan de Poli?ie prev?zut cu un airbag ?i mult, mult bun sim?. P?trun?i de curtoazie, matinalii oameni ai legii l-au invitat pe Drago? s? ia loc pe noroiul proasp?t, moment în care i-a fost aplicat un tratament de înfrumuse?are cu pulane ?i bile de jad, dup? cum o cer datinile poli?iene?ti. Amabili, agen?ii i-au aplicat ?i o masc? cu noroi terapeutic, apoi l-au invitat pe ie?ean s? se relaxeze cu un masaj viguros pe drumul spre sec?ia de poli?ie. Odat? ajuns la destina?ie, biciclistul a fost supus unei noi sesiuni de remodelare corporal?, ulterior acesta fiind eliberat, dar nu înainte de-a achita nota de plat? în valoare de 300 lei. Impresionat pân? la lacrimi, biciclistul î?i poveste?te experien?a cu propriile-i imagini ?i cuvinte:

De?i scris într-un mod amuzant, acest articol trateaz? umilin?ele la care a fost supus Drago? G, biciclist ?i artist local.

„În diminea?a zilei de 11 ianuarie 2015, pe la orele 5 jum?tate diminea?a, m? întorceam acas? de la un prieten. Eram în zona g?rii, aproape de intersec?ia dintre strada Silvestru ?i strada Bacinschi (cea care duce spre Billa). M? afl?m pe biciclet?, în cap aveam o glug?, iar în urechi c??tile la care ascult?m muzic?. Mergeam pe trotuar, mai exact pe pista de biciclete, ?i nu aveam vitez?. Dintr-odat?, în dreapta mea (pe contrasens!) a ap?rut o ma?in? de poli?ie care m-a somat sa opresc, sub amenintarea faptului ca trage cu arma în mine.

Cu c??tile în urechi, speriat de ceea ce se întâmpl?, nu am reac?ionat potrivit, deoarece am continuat s? merg, (vorbim de câ?iva metri) c? imediat dup? ma?ina poli?iei s? îmi blocheze calea.

M-am oprit, iar apoi din ma?in? au coborât câ?iva poli?i?ti, care m-au pus la p?mânt (de re?inut faptul c? afar? începuse s? se topeasc? z?pad?) m-au înc?tu?at ?i mi-au luat actele ?i telefonul. Au început s? m? loveasc?, m-au aruncat în ma?in? (nu pe banchet?, ci în locul unde în mod normal se ?in picioarele!) ?i m-au dus la sec?ie, unde ulterior au adus ?i bicicleta (nu am idee cum au adus-o). Am cerut respectivilor agen?i s? se legitimizeze, ace?tia luându-mi de fiecare dat? în râs cererea, r?spunzând în glum? cu diferite nume. În drum spre sec?ie i-am rugat în repetate rânduri pe acei domni poli?i?ti s? m? ajute s? m? ridic, deoarece m? afl?m într-o pozi?ie inconfortabil?. În schimb am fost lovit de mai multe ori cu pumnul în zona spatelui de c?tre ofi?erul care era cu mine în spatele ma?inii, în timp ce, repet, m? afl?m cu capul pe podeaua masinei, cu mâinile legate la spate.

Odat? ajun?i la sec?ie, am fost supus unui soi de interogatoriu în leg?tur? cu provenien?? bicicletei (biciclet? este cump?rat? de pe internet, deci singur? dovad? pe care o de?in sunt datele de contact ale vânz?torului).

La un moment dat, am încercat înc? o dat? s? aflu identitatea agentului care m-a lovit, crezând c? dac? se afl? în prezen?a altor poli?i?ti îmi va r?spunde. Respectivul agent de poli?ie în momentul în care a v?zut c? insist s? îi cer s? se legitimeze de fa?? cu colegii de breasl?, m-a lovit în zona fe?ei. Am fost f?cut drogat, be?iv ?i vagabond, sau suspect ho? de biciclete. Într-un final am fost l?sat s? plec, numai dup? ce am primit amend? de 300 RON pentru faptul c? nu am oprit imediat la soma?ia poli?i?tilor. Am refuzat s? semnez respectivul proces verbal ?i pentru asta nici nu l-am primit. Am plecat din sec?ia de poli?ie murdar de noroi, vânat, cu dureri din cauza loviturilor aplicate de c?tre organele poli?iene?ti, dar tot odat? ?i umilit de c?tre cei ce se presupune c? ar trebui s? ne apere. Consider c? trebuie s? fac cunoscut? fapta ce mi s-a petrecut, deoarece ace?ti presupu?i ap?r?tori ai justi?iei s?vârsesc asemenea abuzuri poate zi de zi, sc?pând nepedepsi?i.”

SURSA:

Da` ce-am f?cut ?efu` ? Un artist ie?ean ?i-a ilustrat b?taia primit? de la poli?i?ti

Unul din comentarii:

Am patit ceva foarte foarte asemanator acum cativa ani, tot in Iasi.

Alergam noaptea prin cartier si am fost fugarit de niste cocalari. Dupa ce am zis ca am scapat de cocalari, mi-am dat seama ca sunt urmarit si de o masina de politie si cativa pedestri in unfiroma. Mai exact, masina de politie ma astepta fix in fata scarii unde locuiam, iar pedestrii veneau din spate. Din masina de politie a iesit un agent cu pistolul din dotare strigand "stai ca trag!!!", in repetate randuri.

Am alergat mai departe pana la epuizare, urmand a fi prins intr-o scara de bloc, unde, sub amenintarea armei mi s-au pus catusile la maini. Dupa care am primit mai mult sau mai putin acelasi tratament plus o amenda de 100 RON.

Am facut plangere impotriva amenzii, iar amenda a fost anulata. Insa cand am incercat sa merg mai departe si sa dau in judecata agentii care m-au amenintat/arestat/amendat/batut pe nedrept am fost amenintat din nou, cat se poate de pe fata, cat se poate de oficial, ca daca nu am DOVEZI totul se va intoarce impotriva mea.

Si de unde mai exact sa culeg dovezile astea? Nu mergi cu martorii dupa tine de regula. Ai impresia naiva ca traiesti intr-un stat de drept in care politia te apara de criminali.... Mare naivitate. Mare greseala. Mare minciuna.

Asa ca, frate, imi pare rau pentru tine... Am sa te dezamagesc spunandu-ti ca n-ai ce sa faci. Tu macar esti erou acum, ai aparut intr-un articol care e share-uit pe facebook si lumea aude, dar pe mine nu m-au crezut nici macar prietenii, nici macar familia.

Nu mai zic de restul lumii, care se uita la mine de parca vorbeam de universuri paralele cand povesteam ce mi s-a intamplat.

Si ei, gaborii, abuza de faptul ca lumea in general tinde sa creada ca daca te bate politia, atunci trebuie sa fi facut tu ceva.... Si multi imbecili au incredere in politie in continuare, chiar si cand afla din astea.

Te lovesti de "da bineinteles ca sunt si unii politisti care is marlani si analfabeti, dar, totusi, ai nevoie de politie, ei au de a face cu atatia infractori si atatia criminali ca sa poti tu dormi linistit noaptea si normal ca se mai poarta si asa uneori..." Ce sa le spui inteligentilor care iti vin cu d'astea?

Romania e o tara de oi. Asta-i clar. Asta nu se va schimba niciodata, din pacate.

Plus ca, e de-a dreptul ridicol sa iti iei bataie de la politie, si dupa aia ce sa faci.... sa te duci la sectia de la care ai luat bataie si sa le spui ca vrei sa faci o plangere? :)))))) Impotriva colegilor care te-au batut... Cum sa nu. Succes cu asta!

Lumea nu intelege ca astia pot face orice, ca ei pot scapa chiar si cu o crima!

Daca vrei sa ii dai in judecata si sa-ti speli umilinta du-te si scoate certificat medico legal si fa o plangere penala. Eventual poti apela si la mass media. Acum depinde de tine ce vrei. Multa sanatate!!

Vad ca majoritatea dau sfaturi cum ca cel mai bine e sa-ti scoti certificat medico-legal.

Va vine sa credeti ca in aproape de 100% din cazuri nu-ti ramane nici macar o vanataie si ca acel certificat medico-legal practic nici nu are ce sa constate si cu alte cuvinte nu-ti foloseste la nimic ?

Altceva ? Ai putea, cum stai in spate, daca nu ai catusele puse, sa te ridici si sa le futi pumni in muie si sa le sucesti gatul ca-n filme. Apoi iesi din masina si ai plecat. Cum nu ai tu martori, nu au nici ei martori. Ar fi o idee. Bineinteles ca nu indemn pe nimeni sa faca asta, discut doar pur teoretic, desi cred ca as fi in stare daca ma vad nedreptatit in halul asta. Pai daca nu e lege, atunci ti-o faci singur. Sau o sugi ! Bineinteles insa ca asta e o chestie demna de filmele de Oscar si in aproape toate situatiile ori ai catusele puse si esti aruncat ca pe un por in masina, ori esti slab si nu te poti pune cu ei fiindca sunt de aia cu cefe groase sau pur si simplu fiindca esti prea firav sa poti face fata unui atac, ori pur si simplu ai un morcov in cur de tremura si chilotii pe tine. Pile n-ai, cunostinte in politie n-ai, prieteni interlopi n-ai. Ce e de facut ?

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa opresti daca politia te someaza. Daca nu reactionezi cum trebuie, e vina ta, deja cauza si efect ulterior. Ei au dreptul sa te opreasca/legitimeze.

Poti sa faci plangere la sefii lor, sefii sefiilor lor etc. Poate ti-o mai incasezi o data, poate iti fura cineva bicicleta ulterior ca efect.... :)

In rest in instanta fara dovezi, pierzi timpul aiurea.

Eu totusi nu cred ca daca esti pirpiriu si iti da cineva un pumn nu raman urme:)

Ca solutie ce recomand la toti, mereu sa ai ca instinct sa inregistrezi cu telefonul indiferent ce scandal/problema incepe. Multe le poti rezolva astfel ulterior:) Nu trebuie sa isi dea seama ca ii filmezi, doar ambiental si e destul, poate mai apare intr-un cadru etc. Si daca ti-l sterge de pe sdcard ulterior, il recuperezi:) Deci o aplicatie pe ecranul principal, sa iti faca ecranul negru ca si cum ar fi telefonul oprit si sa inregistreze la nesfarsit pe card.

Link to comment
Share on other sites

Ce poti sa mai zici in cazuri de genul...

Cea mai buna solutie e sa il notezi pe carnetel, il astepti sa iasa la pensie, si dupa incepi selectiv, azi o mana franta, peste 1 luna un picior. Daca te intreaba "ce-am facut shefu", ii aduci aminte ca te-a prins intr-o pozitie nefireasca cu multi ani in urma.

E trist ca nu prea ai ce sa le faci, intr-adevar. Dar multi dintre ei au si eu familie, au copii. Ce mai conteaza onoarea cand te-au umilit in halul asta. Nu poti sa dai in el, dai in fiu-so, o tunzi pe fie-sa. Razbunarea e arma prostului, dar cand esti luat de prost de niste cacati gradati, ce mai ai de pierdut?

Baiatul in discutie a scapat ieftin, cunosc cazuri personal unde au pierdut luni de zile prin spitale sa isi repare maxilare, coaste, etc.

Poate ai noroc si sta omul la casa, sau la parter intr-un bloc. 5 ani ai sansa sa faci record la spart geamuri cu piatra. El e barbat, nu o sa fie prea impresionat, dar poate are nevasta, familie.

Nu mai traim in jungla, cu un pic de efort ii aflii si numarul de acasa. Ce surprinsa o sa ii fie nevasta cand la telefon il cauta o fetita de 17 anisori ca are un plod cu barbatul ei.

In realitate, nimeni nu prea o sa faca asta ca drept razbunare. Poate de frica, poate nu, dar cert este ca un ratat gradat care face fapte de genul merita sa fie terorizat, atat el, cat si toata familia lui pana cand se pune in genunchi si isi cere iertare ca un muribund amenintat de 3 musulmani ca o sa ii ia beregata.

Link to comment
Share on other sites

probabil era un ratat un emo un drogat si betiv care nu a putut comunica cu agentii, clar se poate inchide topicul :) terminati cu visele si cu fanteziile, antrenati-va cu alte poezii pentru bac poate il luati data asta... si daca nu va convine caterinca mea banati-ma ca si asa sunteti jumate sifonari platiti cu DOUA FETZE

daca se intampla la mine mancau deja din palme si din pl da frate prefer masina nu bike-ul ::))) si sunt "atent" in trafic cu ei :D va recomand sa face-ti la fel ca doar nu suntem in alte tari...

Nota*: cunosc in Iasi o grupare de bike-ri cam 3 din ei fac sala sunt masivi si prosti de dau prin gropi restul generatia facebook prosti gramada nu stiu o regula de circulatie ce sa le ceri... mai cunosteam 2 motociclisti in iasi am fost la inmormantarea la amandoi din pacate unul si-a imprastiat creierii pe un copac in dealul copou si altul a intrat intr-o vaca cu motorul fara glume...

SF. PETRU cu dragoste :)

Edited by akadns
Link to comment
Share on other sites

probabil era un ratat un emo un drogat si betiv care nu a putut comunica cu agentii, clar se poate inchide topicul :) terminati cu visele si cu fanteziile, antrenati-va cu alte poezii pentru bac poate il luati data asta... si daca nu va convine caterinca mea banati-ma ca si asa sunteti jumate sifonari platiti cu DOUA FETZE

daca se intampla la mine mancau deja din palme si din pl da frate prefer masina nu bike-ul ::))) si sunt "atent" in trafic cu ei :D va recomand sa face-ti la fel ca doar nu suntem in alte tari...

Nota*: cunosc in Iasi o grupare de bike-ri cam 3 din ei fac sala sunt masivi si prosti de dau prin gropi restul generatia facebook prosti gramada nu stiu o regula de circulatie ce sa le ceri... mai cunosteam 2 motociclisti in iasi am fost la inmormantarea la amandoi din pacate unul si-a imprastiat creierii pe un copac in dealul copou si altul a intrat intr-o vaca cu motorul fara glume...

SF. PETRU cu dragoste :)

Sincer eu nu as recomanda sa il bati pe fi-su sau sa o tunzi pe fie-sa. Sa iti spun si de ce, e doar o parere, dar daca acel militian are un pic de gandire si isi cam da seama de ce a patit fi-su ce a patit, primul suspect ai fi "tu". Sa presupunem ca apoi militianul te cauta, iti mai da o mama de bataie si poate iti face si probleme mai grave, ca mna, nu te poti pune cu ei, sunt uniti si au relatii. Printr-o fapta de asta poate te rezolvi de 3 luni de "vacanta", ca mna dovezi iti baga ei pe gat, poti afla multe alte fapte pe care nici nu stii ca le-ai facut. In schimb ii poti face chestii mult mai inteligente.

PS: Imi place faza cu fetita de 17 anisori :))

Link to comment
Share on other sites

Sincer eu nu as recomanda sa il bati pe fi-su sau sa o tunzi pe fie-sa. Sa iti spun si de ce, e doar o parere, dar daca acel militian are un pic de gandire si isi cam da seama de ce a patit fi-su ce a patit, primul suspect ai fi "tu". Sa presupunem ca apoi militianul te cauta, iti mai da o mama de bataie si poate iti face si probleme mai grave, ca mna, nu te poti pune cu ei, sunt uniti si au relatii. Printr-o fapta de asta poate te rezolvi de 3 luni de "vacanta", ca mna dovezi iti baga ei pe gat, poti afla multe alte fapte pe care nu le-ai facut. In schimb ii poti face chestii mult mai inteligente.

PS: Imi place faza cu fetita de 17 anisori :))

frate eu nu am zis nimic de copii militianului sau de familie ei nu au nici o treaba....m-ai citat pe mine din greseala:D, sunt uniti si au relatii ce vrei sa spui explica daca ai deschis subiectul daca esti pe felie, sau am sa iti zic eu inca o data :D alege zici tu ce vroiai sa zici sau zic eu...

fiecare plateste pentru fapta lui el insasi. (restul au de suferit :P)

Edited by akadns
Link to comment
Share on other sites

Am gresit eu, am vrut sa ii zic lui Elohim, scuze, sunt inca adormit.

Vroiam sa zic ca se ajuta intre ei, intr-o sectie de politie, si in cazul il care ii spargi geamurile, il bati pe fi-su sau stiu eu ce minuni de genul asta, pentru bataia aia aplicata lu' fi-su, poate iei 3-12 luni sau amenda, ca asa e legea (sau cel putin era, nu am mai fost la politie pentru prostii de astea). In cazul acesta mai mult ca sigur nu scapi cu amenda. Sa presupunem ca acel militian mai are prin familie un procuror, atunci esti bagat clar. Sau si daca nu e din familia lui, poate e tovarasul lui de bere dupa munca. Se fac multe invarteli.

Edited by z4rk
Link to comment
Share on other sites

Sincer eu nu as recomanda sa il bati pe fi-su sau sa o tunzi pe fie-sa. Sa iti spun si de ce, e doar o parere, dar daca acel militian are un pic de gandire si isi cam da seama de ce a patit fi-su ce a patit, primul suspect ai fi "tu". Sa presupunem ca apoi militianul te cauta, iti mai da o mama de bataie si poate iti face si probleme mai grave, ca mna, nu te poti pune cu ei, sunt uniti si au relatii. Printr-o fapta de asta poate te rezolvi de 3 luni de "vacanta", ca mna dovezi iti baga ei pe gat, poti afla multe alte fapte pe care nici nu stii ca le-ai facut. In schimb ii poti face chestii mult mai inteligente.

PS: Imi place faza cu fetita de 17 anisori :))

Ca de exemplu ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...