Jump to content
Nytro

Discursuri SRI

Recommended Posts

"Legile 'Big Brother' ?i cea privind cartele prepay nu extind monitorizarea ?i nu permit accesul la con?inutul comunica?iilor telefonice sau electronice f?r? mandat de la judec?tor, d? asigur?ri directorul SRI, George Maior. Intr-un interviu acordat în exclusivitate Ziare.com, George Maior a explicat care sunt inten?iile în privin?a noii forme a legii reten?iei datelor ?i a cartelelor prepay ?i la ce date va permite accesul f?r? mandat de la judec?tor legea securit??ii cibernetice: 'Nu putem s? ac?ion?m în scop preventiv în aceast? er? cu mijloacele lui Sherlock Holmes'. Directorul SRI a r?spuns acuza?iilor potrivit c?rora serviciile secrete din România ar fi prea puternice ?i prea pu?in controlate ?i a f?cut clarific?ri în scandalul ofi?erilor acoperi?i: 'exist? un regim de incompatibilit??i la care ?inem foarte mult în operarea acestei arme excep?ionale'.

Articol complet: http://www.sri.ro/fisiere/discursuriinterviuri/Interviu_ianuarie_2015.pdf

Intrebare: Nici legea cartelelor prepay nu reprezint? o extindere a monitoriz?rii?

R?spuns: Nu se extinde monitorizarea asupra convorbirilor private. Pur ?i simplu trebuie s? existe o eviden?? a celor care cump?r? aceste cartele anonimizate, a?a cum exist? în foarte multe state europene. N-a? spune c? exist? un standard, dar o practic? exist?. Merge?i în Germania, în Marea Britanie ?i încerca?i s? lua?i o asemenea cartel?.

Doua persoane au confirmat ca au cumparat recent cartele din Germania si Marea Britanie fara buletin.

Deci astia MINT. Muie!

Daca o sa se aprobe astfel de legi, nu numai in Romania, dar si in alte state, inseamna ca "Charlie" a fost o inscenare, alte atacuri inventate, pentru un mai mare control asupra populatiei. Stiu ca e doar o teorie a conspiratiei, dar ganditi-va la asta.

// Muie garda

Link to comment
Share on other sites

Corect,astia mint ! In Germania si UK daca iti cartele prepay de la Lyca, Lebara si altele decat cele cunoscute nu iti cer nimic,poti sa iti cumperi de la orice magazin din coltul strazii .

In Romania,oricum poti cumpara cartele cu 1 lei cu tona. A fost ieri redactorul sef de la Catavencii la TVR si a explicat pe intelesul tuturor cum isi bat astia pula de noi.

Am mai postat in alt topic video-ul asta.

Plus de asta,in tarile "real" afectate nu s-au luat masuri de genul asta,ei vor doar petrol si teritorii ; pe cand romanii din conducere,boschetarii Europei,doar incearca sa aiba o portita pentru a avea control asupra noastra.

Personal,tind sa cred ca acest pachet de legi nu vor avea finalitate,iar daca le aproba vor iesi romanii in strada.

Edited by Eddie91
Link to comment
Share on other sites

Fireste ca se doreste o forma de control mai puternica asupra maselor. Asistam la caderea regimului "democratic" desi este greu de observat acest lucru. Un fenomen cu o rezonanta tot mai puternica in Europa este reprezentat de conflictele cu radacini etnice. Impunand forme mai stricte de control se doreste o prelungire a inevitabilului: prabusire economica si lovituri de stat in majoritatea statelor vestice.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa va dau ceva din arhiva personala https://www.dropbox.com/s/l818gtlhbmajbpt/rst.webm?dl=0 , noul trend in filmuletele isis unde fac propaganda cu un copil asiatic omorand 2 "spioni rusi" .

New ISIS Video Shows Child Soldier "Executing Russian Spies" - BuzzFeed News

Acum nu cred ca ar fi oameni intregi la cap care sa considere ca video ala e adevarat, in media videoclipul a fost lansat cenzurat la partea asasinarii.

off: traiasca tagurile !

Link to comment
Share on other sites

Din Italiana nu poti sa cumperi cartele telefonice fara acte !! @sandabot daca te uiti pe kanal d ..... la stiri ai impresia ca lumea se va sfarsi in cel mult 2 zile .

Auzi numai titluri care incep sau se termina cu :

SOC , SOCANT , TERIFIANT , INGROZITOR , INSPAIMANTATOR .

In ziua de azi trebuie sa sti sa alegi stirile adevarate de cele false !!

Link to comment
Share on other sites

daca te uiti pe kanal d ..... la stiri ai impresia ca lumea se va sfarsi in cel mult 2 zile .

Auzi numai titluri care incep sau se termina cu :

SOC , SOCANT , TERIFIANT , INGROZITOR , INSPAIMANTATOR .

In ziua de azi trebuie sa sti sa alegi stirile adevarate de cele false !!

asta e si scopul,vor sa bage frica in prostime,sa traiasca cu teama tot timpul..Iar despre ISIS,Statul islamic si multe alte retele teroriste,se stie ca in spatele lor e C.I.A care le sprijina cu arme si bani.

Link to comment
Share on other sites

In afara de retelele specificate mai sus, tin sa precizez ca am avut /am prepay-uri pe toate retelele din UK. Absolut NIMENI nu iti cere vreun id ceva.

Ti se cere id cand iti un dongle 3G , dar asta daca iei de la O2 sau de la Three direct. Daca iei de la magazinul normal de la bloc, nu mi-a cerut niciodata acolo vreun id, nimic.

In Germania, cred ca de 4 ori am luat sim-uri de la peco. Da, mi-au cerut id, dar mi-au dat si fara. Belgia la fel, merge fara, franta la fel , merge fara.

Singura tara unde nu au vrut sa imi dea fara id a fost in Spania, dar depinde de loc in loc. Din ce am inteles de la niste amici, in zone turistice nici nu te mai intreaba.

Ca o idee oarecum offtopic, de tinut cont ca, desi nu cumparati acum in ro cartele cu buletinul, numerele de telefon care se vand, sunt impartite pe orase. Astfel, se stie ca numarul cu prefixul 0761**** a fost vandut in judetul X, orasul Y.

L.E. Daca chiar se aproba, va duceti in orice camin de pe langa facultate, le dati la baieti 10-20 RON si va iau ei cate sim-uri vreti.

Am zis de la studenti ca sa evitati sa faceti afaceri cu ciorile, cine stie cui mai vinde cartele si dupa va cauta pe voi )

Studentele dragute, venite din mediul rural sunt perfecte pt asta )

Edited by Elohim
Link to comment
Share on other sites

“There are three employers out there: the police, the tech companies and the bad guys. They are all after the same style of graduates,” says Mr Wainwright. ““We do pretty well because we can pay very well. We have some Romanian cyber analysts here who are fantastic at what they do. But some of the guys that arrived with them at university took a left turn coming out of the building instead of a right turn.”

The Director of the European police agency Europol, Rob Wainwright

Cybercrime, a dangerous and attractive lifestyle | Security Affairs

Link to comment
Share on other sites

Un agent special al FBI, care a fost dat afara in anul 2008, a povestit cum au reusit teroristii din spatele catastrofei din septembrie 2001 sa comita atentatele, marturisind ca CIA l-a impiedicat sa faca ceva pentru a le impiedica.

Mark Rossini a declarat, intr-un interviu acordat Newsweek, ca, acum mai bine de un deceniu, aflase o informatie esentiala: ca doi teroristi cunoscuti, cei care mai tarziu au comis atacurile asupra World Trade Center, au intrat pe teritoriul Statelor Unite, potrivit Business Insider. Atunci, CIA l-a impiedicat sa mearga la conducerea centrala a FBI cu aceasta informatie.

Povestea unui fost agent FBI, impiedicat sa opreasca atentatele de la 11 septembrie

Link to comment
Share on other sites

O vrajeala ieftina, cybersecurity :))) 90% din atacurile cibernetice in Romania vin din afara tarii,

Pentru ce trebuie un control intern?

Daca ei au un registru cu cartelele sim si stiu cui ce apartine aveti impresia ca vor stopa terorismul?

(teroristii este prosti si merili ie bune)

In baza unui mandat judecatoresc vor avea access la echipamentele ISP-ului, asta inseama ca vor avea access la routerul tau rds/upc/etc. din casa.

Link to comment
Share on other sites

1. Cand l-am impuscat pe Ceauescu poponarimea a avut impresiul ca schimba un sistem comunist cu unul democratic. Asa era normal, insa comunismul a cazut, comunistii au ramas cei din esalonul 2 - 3, iar securitatea si-a schimbat doar tentaculele, la fel ca si politicul, plus orientarea externa de la rasarit la yankei (lucru care nu e de condamnat, toti vrem sa ne conservam puterea).

2. Pe vremea lui Nea Nicu nu erau decat cateva ore de televizor zilnic. Acum sunt stiri 24 / 24, stiri care nu se bazeaza decat pe cele mai simple metode de comunicare / manipulare, campanii mediatice si politice care la randul lor is facute pe baza mitologiei politice si in general pe mituri si idei care in lumea occidentala se foloseau in anii 70.

3. Spre ghinionul nostru, democratia a cam apus, iar noi nici nu am apucat sa traim cu adevarat.

Problema nu e ca serviciile vor putere, problema e ca societatea civila, mass-media, presa, elitele intelectuale vor morman de gologan si cenzura. Iar mass-media ramasa cat o putulica de furnica nu mai prinde decat pe publicul semi-analfabet. Iar analfabeti scoate scoala romaneasca an de an, astfel incat nu se mai creeaza o masa critica sa faca razbel

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...