Jump to content
wirtz

O femeie PACALITA DE HOTI ne cere sfatul. Tu ce ii recomanzi?

Recommended Posts

Am primit urmatorul mesaj la posta redactiei:

"Dl.Nicu, asa cum s-a recomandat,mi-a spus ca duce putin calc. meu DAEWOO DC acasa ca sa-l curete ca acasa are tot ce-i trebuie si s-a intors cu carcasa si un calc. vechi in care a spus ca a pus toate piesele. Cand am vrut sa folosesc celalalt calculator, am constatat ca s-au furat toate piesele.

Nu am mai gasit articolul in care spuneati ca infractorii se dau drept angajati de la gaze, electricitate sa comentez ce am patit acolo.

Eu am avut de-a face numai cu infractori si Politia PLOIESTI nu a facut nimic ca si acum. Cum pot sa procedez sa oblig acest infractor sa aduca si sa asambleze cele 2 calculatoare?

Politia dezinteresata si comoda nu vrea sa se implice si cred ca stie si ....hotul.

Daca aveti vre-un sfat si pentru mine scrieti-mi pe gmail, ca aici pe acest blog, nu ma prea descurc.

Daca ati stii cate patesc eu de la tigani, un rezervist comunisto-securist,diversionist profesionist si terorist (a fost comandant de unitate militara) care a tras in zilele asazisei revolutii? Am scris despre asta si pot face un roman de 1000 de pagini!

De pe bloguri nu sterg nici un cuvant si nu-mi este frica de tot ce patesc INCATT DACA V-ASI SPUNE, ATI ZICE CA SUNT DE BALACEANCA.

VA IMBRATISEZ, ODORICA ION" Contact: odorica.ion@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Ca sfat nu pot decat sa fiu de acord cu ce a zis @alecseu.

Offtopic: Avand in vedere ca detii un blog, iti recomand sa incerci sa-ti imbunatatesti skill-urile de comunicare pentru ca a inceput sa ma doara capul dupa ce am terminat de citit ce ai scris mai sus. Sper sa nu te superi, nu e intentia mea sa jignesc sau altceva, doar o observatie care poate odata o sa-ti prinda bine.

Link to comment
Share on other sites

Da, cea mai buna metoda este sa-l chemi intr-o locuinta, inchizi usa, geamurile ( e bine sa stai la un etaj cat mai inalt ) si dupa sa-l pui/sa-i pui sa aleaga intre, bataie pana se caca pe ei, ori sa-ti dea inapoi piesele.

Asta cu bataia este legala intr-un fel, fiindca ei fiind pe propietata privata, tu poti declara ca ai fost atacat de acel individ.

Oricum, daca esti un cacat de om, inalt ca bradu prost ca gardu si 20 de kg cu hainele ude pe tine, atunci e riscant ca poate te trezesti tu cu muianu umflat (aici tot tu ai avea de castigat, fiind pe propietate privata).

Link to comment
Share on other sites

^

Autoapararea nu inseamna ca daca cineva intra pe proprietatea mea, cu gandul de a-mi face rau, eu pot sa-l calc in picioare. Chiar daca suna ciudat, asta e legea in Romania.

De-asemenea, fara martori, in instanta ar fi cuvantul tau impotriva cuvantului persoanei X; Se pleaca de la premisa de nevinovatie si tu nu ai cum sa dovedesti ca el a intrat peste tine cu gand rau.

Stiu ca e o poveste fictiva ce-ai sugerat tu; Am facut doar o observatie.

Link to comment
Share on other sites

Eu vad si recomand 3 variante intelepte:

1. Daca are factura -> politie

2. Daca nu are factura sa-l caute dupa nr de telefon, nume, bunuri furate sau alte detalii pe google sau site-uri de anunturi si daca gaseste ceva sa faca plangere la politie cu dovezi (daca asta e meseria distrusului poti gasi mai multe persoane tepuite)

3. Daca 1 si 2 pica, sa mediteze putin asupra ideei ca in viata cine nu-si scoate capul din fund are numai de pierdut.

Razbunarile astea in stil "mafiot" le consider putin mai negandite decat ca i-a dat calculatorul la hot

Link to comment
Share on other sites

Ca sfat nu pot decat sa fiu de acord cu ce a zis @alecseu.

Offtopic: Avand in vedere ca detii un blog, iti recomand sa incerci sa-ti imbunatatesti skill-urile de comunicare pentru ca a inceput sa ma doara capul dupa ce am terminat de citit ce ai scris mai sus. Sper sa nu te superi, nu e intentia mea sa jignesc sau altceva, doar o observatie care poate odata o sa-ti prinda bine.

Care parte din "Am primit acest mesaj la posta redactiei" nu ai inteleso?

ON: Incearca sa il momesti din nou, si ai doua optiuni:

1. Ii rupi spinarea

2. Ii rupi spinarea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...