Jump to content

Recommended Posts

Salut , francul deja a depasit euro si eu cred ca poate sa mai creasca , oare daca-mi convertez sa zicem 1000 euro paypal in 1000 franci , am sanse sa castig in + , daca francul ajunge la cota de 5 lei , 5,5 sau chiar 6 ?

Desigur ca este si riscul sa scada iar la 1,8 lei si sa raman cu ochii-n soare.

Link to comment
Share on other sites

Si totusi ... Ce face ca Francul asta sa creasca atat de mult? Spuneti-mi ca la prosti ca nu m-a atras nicodata domeniul, dar de cand cu Francul ...

Francul = Elvetia = Tara unde se spala cei mai multi bani de pe continent = "Tara banilor negri" = Tara smecherilor

Acum 3-4 ani a avut o crestere "de a inebunit lumea" din cauza ca unii smecheri(aia de au vrut sa futa economia USA $$$$) si-au mutat averile in franci in banci din Elvetia(depreciind $ si E). Elvetia facand parte din UE a stabilit(politica monetara UE) un prag atunci de 1.2 franci pentru 1 Euro pentru a sustine moneda europeana si a stopa devalorizarea sa la momentul respectiv.

Anul acesta Elvetia a anulat acel prag si lucrurile au luat-o razna binenteles.

De ce a facut asta Elvetia? Pentru ca UE a decis produca bani la tiparnita ca sa stimuleze economia (vezi grafic). Asadar euro urmeaza sa se deprecieze fata de alte valute riscul Elevetiei fiind deflatia (mai toti smecherii refugiindu-si averile in franci). Mentinerea acestui prag stabilit acum 3 ani i-ar fi costat cam 70+ MILIARDE de Lire sterline generand dobanzi mari la imprumut, deci scadere cheltuieli,deci scadere economica masiva, ceea ce ar fi dus tara in recesiune.

Mai bine de atat nu stiu sa-ti explic.

Edited by gogusan
Link to comment
Share on other sites

@gogusan

Ca sa castigi si sa iesi pe plus trebuie sa vinzi Francii ACUM, daca ii ai, si sa cumperi Euro. Cum sa cumperi ceva ce a crescut si urmeaza sa scada ? Te-ai ticnit ? Cumperi ceva ce urmeaza sa creasca fiindca a scazut (sau daca nu, astepti sa scada): Euro !

Link to comment
Share on other sites

@gogusan

Ca sa castigi si sa iesi pe plus trebuie sa vinzi Francii ACUM, daca ii ai, si sa cumperi Euro. Cum sa cumperi ceva ce a crescut si urmeaza sa scada ? Te-ai ticnit ? Cumperi ceva ce urmeaza sa creasca fiindca a scazut (sau daca nu, astepti sa scada): Euro !

Nu stiu despre ce vorbesti tu acolo de m-ai inclus si pe mine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...