Jump to content
z4rk

Ajutor urgent cu niste sfaturi - furt.

Recommended Posts

Salut, in data de 20 (acum 3 zile) eram afara la o poveste si o bere cu un baiat (intr-un loc privat, afara dar privat, mai exact garajul altui prieten). La un moment dat a venit un individ cu o masca pe fata, pe care nu il cunosteam si mi-a luat telefonul (un Iphone 4) si a plecat la mama dracu cu el. Am facut o plangere la politie, am explicat tot detaliat, la care politia m-a luat la misto cu "Cum arata ala? Era cu masca de moarte? A venit moartea sa iti fure tie telefonul!, etc). Am aflat pana la urma cine e baiatul care mi l-a furat si am de gand sa ii dau numele la politie (cazul e deschis inca). Treaba e urmatoarea: Daca politia ma intreaba de la cine am aflat de el, ce as putea zice? Nu vreau sa dau numele reale ale celor care mi-au spus de el. Baiatul e recidivist din cate am inteles.

M-am gandit sa spun ca am intrebat majoritatea cunoscutilor din cartier, care mi-au spus de el. Era singurul necunoscut pentru mine din zona. Alte pareri cu ce as putea zice ?

Link to comment
Share on other sites

1.Poti sa vorbesti cu domnii de la politie si le explici ca sti de acel "masca" de la x insa acel x nu doreste sa afle mascatu doarece este violent etc etc

2.Daca nu il prinzi cu tlf la el sau macar sa sti sigur ca e la el nu ai ce sa faci..la amanet nu cred ca poate sa duca tlf deaorece acolo iti cer acte si toate cele(asta in cazul in care nu are tovarasi pe acolo)..

3.Daca ii cunosti anturajul poti afla cui i-a dat tlf si te duci cu politia la cel care are tlf si acela o sa spuna de la cine la luat e obligat...

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca baiatul pe care doresc sa il acuz a mai fost inchis pentru fapte de genul. Am inteles de asemenea ca el nu tine telefoanele, mai ales iphone-uri blocate icloud (cum l-am blocat eu), le da pe piese la altii care schimba piese ilegal. Intr-adevar e un om violent. Treaba e ca telefonul nu il mai recuperez, asta e clar, dar ca sa imi retrag plangerea as cere contravaloarea telefonului sau altul lafel. Ma poate acuza cumva ca cer mita ca sa ne intelegem pe cale "amiabila" ? Oricum sunt sanse mari sa il inchida pentru ca am aflat recent ca e in suspendare acum. Eu nu asta vreau, doar sa imi recuperez paguba.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca baiatul pe care doresc sa il acuz a mai fost inchis pentru fapte de genul. Am inteles de asemenea ca el nu tine telefoanele, mai ales iphone-uri blocate icloud (cum l-am blocat eu), le da pe piese la altii care schimba piese ilegal. Intr-adevar e un om violent. Treaba e ca telefonul nu il mai recuperez, asta e clar, dar ca sa imi retrag plangerea as cere contravaloarea telefonului sau altul lafel. Ma poate acuza cumva ca cer mita ca sa ne intelegem pe cale "amiabila" ? Oricum sunt sanse mari sa il inchida pentru ca am aflat recent ca e in suspendare acum. Eu nu asta vreau, doar sa imi recuperez paguba.

Da-l dracu de iphone , da-l pe mana politiei si sa te uiti in ochii lui cand il ridica din casa. Privirea ce ti-o va arunca va fii mai valoroasa ca 10x iphoneuri la un loc.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Da-l dracu de iphone , da-l pe mana politiei si sa te uiti in ochii lui cand il ridica din casa. Privirea ce ti-o va arunca va fii mai valoroasa ca 10x iphoneuri la un loc.

Si dupa 5 ani de puscarie baga cutitu in el? Asa ganditi voi, nu? Mai bine te duci in fata lui si ii zici ca nu vrei sa se ajunga la catuse si ca vrei sa recuperezi macar o parte din telefon. E ok si pentru tine si pentru el.

Nu am vazut in viata mea un sfat mai prost decat acela de a privi in ochi un fost puscarias in timp ce il baga la puscarie din nou din cauza ta.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Nu ma incalzeste cu nimic sa il vad inchis, nu imi pasa de el, imi pasa de pierderea mea, de aceea vreau sa ne intelegem la sectie pe cale amiabila. Sa imi recuperez pierderea si sa retrag plangerea. Daca il inchide iar nu ma tem eu ca vine si imi da in cap sau ceva, dar nu asta imi e scopul. Nu ma satisface cu nimic sa il inchida.

Fiind un om periculos si foarte violent nu stiu cum o sa ma inteleg cu el, azi ma duc sa il reclam si ca nume, sper sa inteleaga cumva ca e spre binele lui sa ne intelegem. Am mai avut probleme si cu alti "smcheri" de aia cu cutit si altele la ei, cand au auzit de politie se inmnuiau ca un burete. Sper sa fie si in cazut asta nu cand ies din sectie sa imi dea un bolovan in cap.

Link to comment
Share on other sites

Dute ma dracu la politie ce atata bunatate ca face ala puscarie sau nu, mergi la politie spunele numele, spunele tot ce sti despre ala, de unde sti si tot asa, .... prostia se plateste, daca nu mergi la politie mergi si cauta 3...4..5 baieti il prinzi pe strada ii futi o mama de bataie si aia e, daca nici asta nu vrei sa faci stai in banca ta si asta e ... prostia se plateste cum am mai zis.

Cum plm sa vina unu la tine cu o masca pe fata, sa iti ceara sa ii dai banii si telefonul si tot ce ai, si tu sa i le dai de bunavoie si sa nu faci nimic ... avea cutit ? avea pistol ? daca avea mai inteleg ... oricum sunt sigur ca daca avea ceva de genul asta la el le scotea din prima si te ameninta cu ele.

Si apropo ala daca zici ca e muritor de foame si traieste din cacaturi din astea iti poti lua adio de la telefon sau de la bani, te poti multumi doar ca face parnaie.

Link to comment
Share on other sites

O sa rezolve parintii lui de bani, el nu, are 26 ani, nu munceste, a facut numai infractiuni si a mai fost inchis. Nu ma duc sa ii dau in cap ca nu imi recuperez paguba daca e el cu capu' spart. O sa vad ce rezolv azi, daca e deacord sa ne intelegem ok, daca nu e problema lui, mi s-a spus ca se face frumos un dosar se trimite la parchet / procuratura (nu mai tin minte) si ne vedem in instanta. Nu asta vreau eu, eu vreau doar sa imi recuprez paguba :) .

Link to comment
Share on other sites

Nu am vazut in viata mea un sfat mai prost decat acela de a privi in ochi un fost puscarias in timp ce il baga la puscarie din nou din cauza ta.

Futu-i natia ma-sii de tigan borat, sa moara in puscarie. I-as taia mainile privindu-l in ochi cum sufera. De ce gatu' ma-sii nu munceste?

Spiritul civic ar trebui sa va indemne sa vreti sa ii inchida pe gainarii astia. Asa cum ai patit tu, o sa pateasca si altii, daca nu mai rau.

Nota: Unei persoane cunoscute (fata) i s-a pus cutitul la gat ca sa dea telefonul. Tot un recidivist. Grijania ma-sii, sa-l futa aia in cur in puscarie pana ii da sangele pe ochi.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Da-l dracu de iphone , da-l pe mana politiei si sa te uiti in ochii lui cand il ridica din casa. Privirea ce ti-o va arunca va fii mai valoroasa ca 10x iphoneuri la un loc.

Add some insult to the injury and also spit on him.

PS: dac? ai IMEI-ul original în urma unei plângeri ?i st?ruin?e, sunt obliga?i s? îi face trace. Dac? o faci repede cât mai are telefonul la el sau dealeri, sigur îi prind ?i mai sigur o s? se toarne unul pe cel?lalt.

Men?ioneaz? c? e recidivist, o s? gr?beasc? ancheta. Dac? taci, o s? sufere al?ii.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

1. Mergi la politie, spune-le cine este individul, nu este neaparat nevoie sa spui cine ti-a spus aceasta informatie.

2. Incadrarea faptei individului nu este furt, ci talharie, iar intrucat a patruns pe o propietate privata, mai este si violarea propietatii, amenintare, etc, asta va stabili procurorul.

3. Este si normal ca aia de la politie au ras de tine, caci, erati 2, tu si prietenul tau, si asa tam nesam, intra peste voi unu mascat, si va buzunareste...... sunteti 2 pizde, puteati sa-i dati o mama de bataie.... apoi sa sunati la 112, sa vina sa il ia.

4. Eu l-as reclama la politie, si daca nu l-ar aresta, ci s-ar cerceta/judeca in stare de libertate l-as si bate, la modul profesionist, fara martori, etc, pentru a nu ma putea acuza ulterior.

Link to comment
Share on other sites

O sa rezolve parintii lui de bani, el nu, are 26 ani, nu munceste, a facut numai infractiuni si a mai fost inchis. Nu ma duc sa ii dau in cap ca nu imi recuperez paguba daca e el cu capu' spart. O sa vad ce rezolv azi, daca e deacord sa ne intelegem ok, daca nu e problema lui, mi s-a spus ca se face frumos un dosar se trimite la parchet / procuratura (nu mai tin minte) si ne vedem in instanta. Nu asta vreau eu, eu vreau doar sa imi recuprez paguba :) .

Si imi mai zic o vorba veche .... "Decat sa planga mama, mai bine sa planga masa"

De la un telefon ajunge sa o violeze pe sorta, mata, bunicata, sa iti dea in cap maine poimaine pe strada, in lift, sau in parc ....

Link to comment
Share on other sites

@ZeroDoi baiatul de curand a iesit din puscarie.. si fratele lui lafel am aflat acum. Daca el intra fratele lui poate baga un cutit in mine sau alte prostii, a fost condamnat pentru crima in trecut. Nu ma tem de asta pentru ca nu umblu pe unde umbla el, dar "acuzatul" a sarit la amenintari in sectie de fata cu mine si politistii. L-au oprit, normal, dar pe el il durea undeva ca intra iar. Voi merge maine cu un avocat sa vedem daca ne intelegem, daca nu, las dupa cum e legea.. daca il inchide nu e treaba mea.

"Decat sa planga mama, mai bine sa planga masa"

Aici iti dau dreptate dar nici nu pot sa ii dau in cap sa imi iau eu amenda apoi.

Link to comment
Share on other sites

@ZeroDoi baiatul de curand a iesit din puscarie.. si fratele lui lafel am aflat acum. Daca el intra fratele lui poate baga un cutit in mine sau alte prostii, a fost condamnat pentru crima in trecut. Nu ma tem de asta pentru ca nu umblu pe unde umbla el, dar "acuzatul" a sarit la amenintari in sectie de fata cu mine si politistii. L-au oprit, normal, dar pe el il durea undeva ca intra iar. Voi merge maine cu un avocat sa vedem daca ne intelegem, daca nu, las dupa cum e legea.. daca il inchide nu e treaba mea.

Aici iti dau dreptate dar nici nu pot sa ii dau in cap sa imi iau eu amenda apoi.

Ti-am cam dat foc la valiza de data asta pentru un pumn de bani. Stiu cum e sa ai probleme cu astia, mai ales cu tiganii - te agreseaza indiferent de conditia politistilor. Acum daca ai intrat in joc, ori ii faci sa infunde puscaria, ori te face ei pe tine piftie. Cred ca stii ca astia te ataca prin ce ai mai drag, nu?

Link to comment
Share on other sites

Hai ca deja o dati in diverse,

Z4rk te invat eu cum sa faci daca vrei sa se miste lucrurile repede .... Mergi maine dimineata direct la Parchet si depui o plangere penala pentru furt si amenintari ( din cate am inteles te-a amenintat de fata cu politisti ), daca este recidivist are ocazia sa il retina pt 29 de zile, si sigur asa o sa se intample asta.

Iar cu puscariasu de fratisu, poti cere un ordin de protectie sau cum morti masi se chema, ( sa nu se apropie de tine la mai putin de 100 metri ) + un spray cu piper,eletrosoc sau mai stiu eu ce.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Hai ca deja o dati in diverse,

Z4rk te invat eu cum sa faci daca vrei sa se miste lucrurile repede .... Mergi maine dimineata direct la Parchet si depui o plangere penala pentru furt si amenintari ( din cate am inteles te-a amenintat de fata cu politisti ), daca este recidivist are ocazia sa il retina pt 29 de zile, si sigur asa o sa se intample asta.

Iar cu puscariasu de fratisu, poti cere un ordin de protectie sau cum morti masi se chema, ( sa nu se apropie de tine la mai putin de 100 metri ) + un spray cu piper,eletrosoc sau mai stiu eu ce.

Cu tot respectul, dar traiesti pe luna? Tu chiar crezi ca un fost puscarias condamnat pentru crima se teme de un ordin de restrictie? Pe langa faptul ca un ordin de restrictie se emite pe numele agresorului, voi chiar va ganditi asa putin in ce tara traiti? Nu zic sa o lase asa, poate m-am facut inteles gresit, dar sa o faca astfel incat sa nu se stie, sau sa nu dea de banuit ca este el. Ala credeti ca i-a furat telefonul de placere? Sunt muritori de foame care fac orice sa isi apere pielea. Ei se omoara intre ei si tu zici de ordine de restrictie.

Intr-o tara civilizata ca America unde te omoara pe loc daca ameninti un politist, da. Dar aici? Tu ameninti un criminal cu ordin de restrictie?

@z4rk Inca odata iti zic. Nu zic o sa lasi asa, dar masoara-ti foarte bine pasii si gandeste-te daca merita macar disconfortul psihic cu care traiesti.

PS: Nu uitati un lucru adevarat si tragic: tiganii sunt mult mai uniti ca noi. Politia nu va apara de nimeni. Politia doar constata daca vi s-a furat ceva, daca v-a taiat cineva sau daca sunteti morti. Atat.

Repet, nu insist pe ideea sa o lasi asa, doar ca trebuie sa ai grija.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

prietene, se vede de la o posta ca vrei doar sa-ti recuperezi "paguba", si aia ce e ? un iphone?Fii serios!Nu merita sa traiesti cu disconfortul ala cat timp se afla dobitocul respectiv la puscarie, gandindu-te ca dupa ce iese s-ar putea sa-ti faca o gaura in stratul de ozon.

Sfatul meu, repet , e doar sfatul meu, ar fi s-o lasi asa.

Link to comment
Share on other sites

@kerosenfx te inteleg ce zici, dar e o paguba, si nu de 1 pachet de tigari. as vrea doar sa mi-o recuperez atat. sunt foarte serios dar poate telefonul ala (nou) valoreaza cam 70% din castigul meu lunar. nu imi permit sa imi iau altul decat in 1-2 luni. si oricum, de ce sa fiu eu asa prost sa ma dau batut dupa 3 zile ? de ce sa nu ma duc pana la capat, in limitele in care imi permite legea, desigur. Sa ma tem ca vine el sau fra-su sa imi dea cu ceva in cap? As face o prostie sa ma dau batut de "frica"..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...