Jump to content
z4rk

Ajutor urgent cu niste sfaturi - furt.

Recommended Posts

Politia poate oferi anonimatul martorilor,deci nu e problema daca zici cine l-a turnat.Il zici pe nume,il aduce in fata ta,poti sa-l recunosti dupa statura,voce,etc.Si poti sa te intelegi cu el,iar politia inchide dosarul,dar daca e recidivist,nu mai stiu.

Sfatul meu e ca e cel mai intelept sa-i ceri bani,dar nu cat face telefonul,cere-i si tu 50-100 de milioane sa se angajeze cioara si sa munceasca in genunchi pt ca a furat.

Ce legi de cacat avem in tara,fac tiganii crime si ies dupa cativa ani,intra peste tine in casa si nu ai posibilitatea sa te aperi fiindca nu ai dreptul la arma.Astia conduc tara,tiganii.

Acum 10 ani cand faceam postari cu legatura dintre bozgori, tigani eram ... banat ...Multumesc lui Dumnezeu ca Romanul nu mai "doarme",cica.

In mintea mea incepe sa se cristalizeze o idee: romanului ii place sa fie sluga; sa se poata vaita. Ii place sa fie sluga la el in tara; la el acasa; cauta cu indarjire ceva caruia sa i se supuna; este inacceptabil sa fim slugile unei comunitati conlocuitoare inculte, dezordonate,lipsita de valori = o turma de animale care vorbesc.

Acest popor doarme deja de prea mult timp; e cazul sa aprindem lumina si sa-i facem un dus rece, dar toata chestia asta o sa ramana doar la stadiul de vorbe.

Oricum,faza e maxim de amuzanta, si din ce am inteles mai sus tipul e recidivist, a fost la bulau pt crima, nu zark?Deci indianule, in ce stadiu se afla zark acolo unde-i el, cam greu sa faca treaba aia cu milioanele.

Cred ca ar trebui sa abordezi aceasta problema lucid, pe cat posibil, fara patima. Si, mai ales, trebuie inteleasa situatia si cautate solutii rezonabile.

Daca as fi eu in postura ta as alege din 2 variante care-mi vin pe loc in minte, ca altele nu-mi vin nici daca-mi forjez la maxim metalul.

VARIANTA 1 Sfatul pe care ti l-am dat mai sus, lasi toate lucrurile asa, e cel mai bine .

VARIANTA 2.Ii rupi picioarele asteptandu-l intr-o dubita, ii dai tortul acolo si n-o sa stie cine l-a lovit,daca te simti in stare sa faci treaba asta, nu te lua dupa ce-a spus asta mai sus, ca politia se va interesa pt ca e recidivist...n-o sa rezolvi nimic cu politia in cazul tau, nu in Romania.

Edited by kerosenfx
Link to comment
Share on other sites

Si pt ca tie individul ala ti-a luat tie un futut de iphone statul sa ia de la fiecare contribuabil ca sa-i dea lui ala in fiecare luna un iphone(cam atat costa cazarea la "mititica" )

Nu mai bine pui mai multi baieti sa-l rezolvi fara sa faca legatura cu tine,sa se razbune fratisu.

Oricum cu politia nu faci mare lucru ca nu ai nici o dovada concreta ca el e.

Asta e pierzi iphonul dar ti-ai recapatat barbatia.

Link to comment
Share on other sites

Din spatele unui monitor multi o facem pe zmeii,in realitate suntem mai domoli ca o pisica la veterinar.

Sfatul meu vorbeste cu avocatul,vezi ce se poate face,ce avantaje si dezavantaje ai.

Dupa judeca ce e mai bine sa faci,pentru aia puscaria e a doua casa , daca traiesc din furat nustiu ce cacat de paguba vei scoate.

Deci judeca ce e cel mai bine sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Ce tot ii propuneti ma sa mearga sa ii rupa un picior sa i-l bage in fund? Astia erau 2 si mai aveau si bere in mana si a bagat ala speritii in ei.Parerea mea ca nu avea ala nici o masca nici pe dracu , s-a dus si si-a luat dreptul ca stia unde se duce.Cine aude vorbe intr-un garaj si intra sa ii buzunareasca?Ala e tipicul parnaias ce sta pe langa scoli si le ia banii de biscuiti la copii.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea ar trebui sincer inchisa aceasta sectiune off-topic mai avem putin si punem in discutie ultimele telenovele. Iar pentru ca tot m-a prins mizeria asta de subiect si mi-am irosit 5 minute din viata citind toate posturile. Uite care e parerea mea:

Eu zic ca ar trebui sa te rezumi la scoala si sa nu stai prin garaje pitulat sa bea si gura ta ceva, iar dupa sa miorlai pe un forum care nu are nici o legatura cu semintele mancate la coltu' blocului, ca nu mai poti tu asculta manele pe telefon. Este trist ca exista indivizi de 26 de ani care fura telefoane insa nici cu sugaci care isi fac veacu prin garaje nu mi-e rusine.

L.E Btw ala care ti-a furat telefonu ce crezi ca facea la varsta ta? :))

Edited by aphex
Link to comment
Share on other sites

Pai si eu am 22, nu am scoala, am terminat. La varsta mea probabil era inchis, nu detin detalii de genul asta. @quadxenon Nu conteaza daca tu crezi ca avea sau nu o masca. In legatura cu garajul, nu e genul ala de garaj de caramida cu usi blindate cum crezi tu, e de ala cu gard fara poarta, inchiriat. In fine, s-a rezolvat, si-a recunoscut fapta si am reusit sa ne intelegem pe cale amiabila. Sper sa ramana asa, sa nu ma trezesc cu un bolovan in cap dupa ce isi plateste datoria fata de mine.

Oricum va multumesc pentru raspunsuri, nu mai are rost sa continuam discutia, nu ma asteptam la atata raspunsuri si pareri :)) se poate da TC

Edited by z4rk
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Toate ca toate tu ce faci cu paguba ?

Deja eu cred ca tu ai vrut sa scrii o poveste . Nu am mai pomenit nicaieri sa vina unul peste tine in "casa" neinarmat sa iti ceara tot ce ai la tine si tu sa ii dai .

Dupa apare si un frate puscarias "pentru crima" (cati ani are frate-su ? 50-60 ? Pedeapsa pentru crima e de minim 20 de ani )

PS : CUM RAMANE CU PAGUBA TA ? IPHONE 4 GEVEY .

Edited by WerBF
Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti dau si eu un sfat.. prietenesc.. pune mana daca stii cine e, ia legatura cu el si te intelegi cu el, nu te sfatuiesc sa dai pe mana la politie.. pentru ca eu sunt in arest la domiciliu, am stat doar o seara arestat si m-am inchinat.. nu e chiar asa de usor acolo.. si pentru un telefon.. mai ales ca omu are si suspendare, adica coada... cine stie cati anii face pt un amarat de telefon.. nu se merita, gandestete mai bine.. si mie mi sa furat pana acum 2 telefoane , amebele la betie, odata unu odata unu, am stiut cine mi le-a luat.. tovarasi aia care se dau prieteni adevarati, sincer iam dat o mama de bataie bine meritata ca mi-a furat telefonu, si tot acea persoana mi le-a furat a 2-a oara.. bine inteles a 2-a oara le-am batut..iam spus sa-l pastreze sanatos.. si sa nu mai dea ochii cu mine mai in ghilimele * pentru un telefon nu se merita sa faca puscarie * ... eu dabea astept sa scap de domiciliar.. si credema ca m-am schimbat complet.. nici celui mai mare dusman al meu nu ii doresc PUSCARIE!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...