Jump to content
t_jst

Cerinte minime sistem pentru redare Bluray (x.264).

Recommended Posts

Salutare si bine v-am gasit.

Vreau sa achizitionez un calculator pentru a viziona si a inregistra pe discuri bluray diferite filme.

As dori sa stiu care sunt cerintele minime sau recomandate pentru a viziona astfel de filme pe calculator.

Ma intereseaza RAM, procesor, placa video...

Va doresc o zi deosebita!

Link to comment
Share on other sites

Mersi, am cautat si eu pe google si am gasit acelasi rezultat. Si chiar am fost la un magazin de calculatoare sa imi iau un calculator ( Pentium D 945 3,4 Ghz 4Mb cache, 2Gb DDR2, placa video ATI HD4350 ). Mi s-a spus ca nu o sa imi mearga bluray pe el (cu x264) ca imi trebuie i3 si nu stiu ce (ddr 3 etc).

Rugamintea mea ar fi daca stiti din experienta personala un sistem (mai vechi) pe care ruleaza cum trebuie bluray.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti trebuie mare configuratie ca sa rulezi filme in format bluray,mai degraba conteaza player-ul.Eu am un dual core vechi de 6 ani si 3gb de ram si o placa video destul de slabuta. Daca vreau sa vad un film in format 1080p cu bsplayer sau alt player, imi sacadeaza si uneori se blocheaza. In schimb daca folosesc PowerDVD 14,care are buffer,vad orice film in orice format, flawless.

Link to comment
Share on other sites

Cam a?a dpdv al procesorului:

Intel

Minimum -

Intel® Core™ 2 Duo CPU E4400 2.00GHz

Intel® Core™ Duo T2600 2.16G

Recommended -

Intel® Core™ 2 Duo E6400 2.13GHz

Intel® Core™ 2 Duo T7400 2.16GHz

AMD

Minimum - AMD Athlon™ 64 X2 4600+ 2.4GHz

Recommended - AMD Athlon™ 64 X2 5600+ 2.8GHZ

Sau a?a, dar la 20-30 fps:

CPU - 2.8 GHz or faster Intel Pentium 4 or equivalent AMD processor

RAM - At least 1GB of RAM

GPU - 256MB or greater video card

OS - Windows 98, 2000, XP, Vista, 7

Link to comment
Share on other sites

Sir Galahad, multumesc pentru raspuns.

Legat de GPU, trebuie sa fie 256MB dedicati sau integrati ?

Crezi ca ATI X1550 cu 128 Mb si hypermemory pana la 512 mb e de ajuns ?

Referitor la fps, stiu ca majoritatea filmelor eu 23,76 fps-uri. In conditiile astea e de ajuns un Pentium D 945 3,4 GHz, 4mb cache ?

De asemenea am citit pe niste forum-uri de utilizarea procesorului placii video pentru a descarca procesorul calculatorului prin codec-uri externe ( AVC Core sau ceva de genul asta ). Stie cineva cam cu cat se descarca procesorul utilizand un astfel de codec ?

Multumesc, o zi deosebita !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...