Jump to content
cristidm

Stereotipuri despre facultatile de informatica

Recommended Posts

Vorbeam cu cineva de ce atat de multi absolventi de clasa a XII-a aleg politehnica in locul facultatii de informatica de la universitate. Din punctul meu de vedere, daca vrei sa devii programator, fmi se axeaza mult mai mult pe materiile necesare dezvolatrii aptitudinilor de programator.

In fine, am intalnit si o serie de stereoripuri vorbind cu respectiva persoana. Cel mai ciudat ar fi ca la fmi se duc viitori profesori, iar la politehnica se duc viitori programatori.

Permiteti-mi sa va intreb, de ce se duc multi dintre cei ce doresc sa devina programatori la poli? Este adevarat mitul ca de la fmi ies viiori profi de info?

Eu sunt tot a XII-a, intreb ca sa-mi fac o idee.

Edited by cristidm
Link to comment
Share on other sites

Bre, eu sunt anul 2 la Info, UB. In mare, info se face peste tot, dar e mai hardcore la Poli. Oricum, materii de rahat o sa ai peste tot, adica cele care n-au treaba cu informatica. Iti recomand topicul lui @Nytro, de aici. Mai sunt discutii despre alegerea facultatii pe forum si poti folosi cu incredere butonul de search, pentru ca nu are rost sa dezbatem subiectul inutil de mai multe ori. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Aceleasi idei preconcepute si prost impregnate in cap de catre profesori/parinti. Aceiasi problema si cu facultatea de stat vs privat. Concluzia este simpla, daca vrei sa inveti o poti face la fel de bine si la poli si la universitate si la privat indiferent ca vrei sa fi profesor/progamator/labagiu cu diploma sau altceva. Singura diferenta este gradul de incredere ce ti-l ofera diploma in fata angajatorului, dar de ceva timp nu se mai pune asa mare accent pe asta.

De exemplu eu sunt la o facultate privata de informatica si pot spune ca am prietenii la poli ce imi cer cursurile si materialele auxiliare intrucat invata mult mai usor din ele.

Link to comment
Share on other sites

Vorbeam cu cineva de ce atat de multi absolventi de clasa a XII-a aleg politehnica in locul facultatii de informatica de la universitate. Din punctul meu de vedere, daca vrei sa devii programator, fmi se axeaza mult mai mult pe materiile necesare dezvolatrii aptitudinilor de programator.

In fine, am intalnit si o serie de stereoripuri vorbind cu respectiva persoana. Cel mai ciudat ar fi ca la fmi se duc viitori profesori, iar la politehnica se duc viitori programatori.

Permiteti-mi sa va intreb, de ce se duc multi dintre cei ce doresc sa devina programatori la poli? Este adevarat mitul ca de la fmi ies viiori profi de info?

Eu sunt tot a XII-a, intreb ca sa-mi fac o idee.

Da, la facultatea de informatica inveti sa programezi intr-un numar de limbaje, noitiuni generale referitoare la algoritmica, si, in cazul in care ai noroc probabil si un curs sau doua despre software engineering and design.

La politehnica te vei confrunta cu un numar foarte mare si variat de materii care, la momentul respectiv, si mie mi s-au parut inutile. Acum, observ ca fara acelea nu as fi fost in stare sa privesc o problema din mai multe unghiuri ceea ce este esential in domeniul in care lucrez acum. Fiind, de asemenea, un utilizator al aplicatiilor opensource pot spune ca, din punct de vedere calitativ, programele sunt mult mai slabe de la un an la altul. Obisnuiam sa utilizez Ubuntu. Pe 12.04 nu am intampinat foarte multe probleme. O data ce am facut un upgrade la 14.04 sistemul de operare a devenit practic inutilizabil: Wi-Fi driver-ul a trebuit recompilat, drivere-le implicite de afisaj noveau nu imi permiteau sa ies din starea de sleep. Am facut greseala de a da click pe butonul viu colorat de upgrade care mi-a "imbunatatit" drivere-ele audio asa de mult incat a trebuit sa le reinstalez pe cele vechi(in masinile virtuale nu se mai auzea mare lucru). Sa nu mai mentionez de consumul excesiv de resurse: un numar de aplicatii prost scrise aveau memory leak-uri si dupa un timp statia se bloca cu toate ca am 24 GB de RAM.

Prinicipala cauza a acestor problema sunt noii inepti, pardon programatori, scosi pe banda rulanta din facultatile de informatica. Stiu sa scrie cod, cam atat, nimic mai mult. A scrie cod "inseamna" a lua cod gata existent din surse precum stackoverflow.com sau de regula ce se gaseste pe google(si compileaza). Aspecte ca eficienta, functionalitatea, lizibilitatea si modularitatea codului raman, de regula, pe plan tertiar(adica trei pentru "programatorii" care se intampla sa citeasca acest post).

Multiculturalismul este un alt factor care promoveaza dezvoltarea "programatorilor" eminenti, cel putin in tarile vestice.

Acestea fiind spuse, ramane la latitudinea ta, desigur, daca vrei sa devi un alt "programator"(cel putin vei avea multi prieteni, sau persoane cu o pregatire si, destul de probabil, mentalitate similara) sau un inginer, un hacker in adevaratul sens al cuvantului: o persoana care desface lucruri pentru a vedea cum functioneaza in scopul de a le imbuntati sau a deschide noi orizonturi in cercetare(vei fi singur insa merita ca si investitie de durata).

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...