Jump to content
tromfil

Experiment psihologic: Ce faceți ca să vă ridicați moralul / karma?

Recommended Posts

Not?: nu am probleme de aceast? natur?, dar uneori mai ai ?i perioade rele, asta pentru retarzi.

Ce face?i ca s? v? reveni?i dintr-o stare mai rea? Eventual din depresie? Sau doar plictiseal?.

tpu.ro e o idee foarte bun?, c? dac? cite?ti 2-3 întreb?ri acolo î?i revii instant, de obicei.

wechall.net este iar o idee bun?.

Deci, cu ce pierde?i timpul de aiurea pentru a v? reveni sau doar de amuzament? :)

ps: am pus c? este experiment pentru c? trebuie s? ?tii s? te controlezi ni?el s? po?i fi lucid în momente nasoale.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am cateodata momente din astea din diferite motive si cred ca fiecare persoana cu putin suflet si constiinta ar fi trebuit sa aiba cel putin odata in viata.

Nu am apelat niciodata la un site gen tpu (cel putin pana acum) si sper ca nu voi fi nevoit niciodata sa o fac.

Cand sunt deprimat incerc sa trec de unul singur prin situatie fara sa apelez la ajutorul cuiva. (ca ma va crede nebun/sinucigas sau ambele)

Incerc sa analizez foarte bine situatia in care ma aflu si sa gasesc cea mai buna solutie care ma ajuta sa trec prin ea chiar daca asta ar insemna sa fac unele sacrificii.

Cateodata ma bucur de depresie, pentru ca ma ajuta sa deschid ochii in jur. Si parca simt ca devin o persoana mai buna odata ce am trecut prin asa ceva.

Trebuie sa ai o mentalitate puternica si sa incerci sa o iei de la capat si sa vezi unde ai gresit si totodata sa incerci sa repari.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum functioneaza la voi si cum va ridicati moralul vizitand site-uri.

Asa ca si mindset:

Eu ma gandesc tot timpul ca sunt responsabil pentru ce sa intampla. Cand nu se intampla cum as vrea, pur si simplu accept iar acolo unde e cazul incerc sa determin cauza. Daca este o cauza externa (care nu depinde de mine)...asta e, random event. Accept si merg mai departe. Orice energie indreptata spre asta ar fi o priedere de vreme.

Daca e ceva ce puteam sa fac pentru a schimba rezultatul si nu am facut, e o lectie buna din care am dobandit experienta. Asta inseamna ca trebuie sa retin ce am gresit si eventuale alternative care ar fi avut, cel putin teoretic, un rezultat superior.

Dupa care incept sa incetez sa ma gandesc la asta pentru ca dupa cum am zis mai sus, e energie risipita.

Cand vorbesc de energie ma refer la ceea ce se numeste ego depletion.

Ca solutie: Fa miscare, sport. Du-te la ping-pong, la innot, la sala, la alergat, ls tenis. Orice sport care iti place.

Ideea e sa faci efort fizic iar corpul o sa elibere endorfina care ajuta creierul sa lupte contra stresului si a durerii.

Efortul fizic e un must! Nu conteaza cat de mult lucrezi cu capul. Au foarte mare legatura.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun postul lui @M2G. Imi aduce aminte de articolul lui Eric S. Raymond - "how to become a hacker", e un must read pentru toti cei ce navigheaza aici. Chiar si el recomanda studierea unei discipline de meditatie gen zen si sportul.

Ca solutie: Fa miscare, sport. Du-te la ping-pong, la innot, la sala, la alergat, ls tenis. Orice sport care iti place.

Ideea e sa faci efort fizic iar corpul o sa elibere endorfina care ajuta creierul sa lupte contra stresului si a durerii.

Efortul fizic e un must! Nu conteaza cat de mult lucrezi cu capul. Au foarte mare legatura.

eu sunt curios de unde aceasta legatura. Poti dezvolta un pic subiectul?
Link to comment
Share on other sites

@aihwh

In cartea Thinking fast and slow se dau cateva exemple despre modul in care functioneaza creierul si asta este explicat in carte folosind 2 actori numiti sistemul 1 si sistemul 2.

Sistemul 1 este responsabil de toate activitatile pe care le faci in mod automat si cu un efort foarte scazut sau fara nici un efort. Acest sistem functioneaza in mod inconstient si involuntar. Modul in care functioneaza se poate schimba in timp folosind sistemul 2, pentru a antrena sistemul 1 sa reactioneze.

Exemplu: Cand inveti sa conduci o masina, la inceput te gandesti la operatiile pe care trebuie sa le faci. Calca ambreiajul, gandeste-te in ce treapta esti si unde este urmatoarea. Dupa ce ai facut asta suficient de mult timp, devine ceva involuntar. Conduci masina dar nu te mai gandesti ca trebuie sa schimbi viteza, ce pedala trebuie sa calci si asa mai departe.

Sistemul 2 este sistemul care se ocupa cu taskurile complexe. Functioneaza in mod voluntar iar utilizarea indelungata duce la acel ego depletion de care vorbeam mai sus. Adica daca faci un anumit task in mod intretinut, la un moment dat o sa ramai fara suficienta vointa sa mai faci acel task complex.

S-au facut experimente si sa constatat ca avem o rezerva limitata de self-control si willpower intr-o anumita zi. Se poate citi mai mult in linkul de pe wiki de la postul precedent.

Daca faci taskuri complexe si ai consumat deja multa energie facand asta, o sa te simti obosit. Fara chef, o sa ti se faca lene, o sa stai pe net sa dai scrooluri pe facebook sau sa te uiti la clipuri pe youtube pentru ca nu o sa mai ai energie pentru a face altceva.

Ai putea sa incerci sa refaci putin rezerva asta de energie psihica prin efort fizic. Ceea ce poate nu functioneaza la toti, dar cel putin la mine merge.

Atunci cand faci exercitii fizice, se elibereaza endorfina. Endorfina are un rol important in cadrul sistemului nervos. Este cea care face legaturile intre neuroni iar un deficit de endorfina poate duce la depresie si are un impact mare asupra emotiilor.

Mai multe aici: What are endorphins? - HowStuffWorks sunt 4 pagini iar ideile din pagina a 2-a si a 3-a mi se par relevante in cazul acestul thread:

The majority of your emotions (and memories) are processed by your brain's limbic system, which includes the hypothalamus, the region that handles a range of functions from breathing and sexual satisfaction to hunger and emotional response. The limbic system is also rich with opioid receptors. When endorphins reach the opioid receptors of the highly emotional limbic system, and -- if everything is working normally -- you experience pleasure and a sense of satisfaction.

Intriguingly, endorphins (or a lack thereof) may be responsible for certain forms of mental illness such as obsessive-compulsive disorder. When you, the average person, are washing your hands, there's a point when you register that the task has been satisfactorily completed. If endorphins are at least partly responsible for saying "when," a person who doesn't have enough may never receive the mental cue to stop washing his or her hands and will continue until that signal is received.

It's been theorized that problems with endorphin production or the binding process may be responsible for clinical depression or sudden shifts in emotions. Some people who engage in self-hurting behaviors may do so in part to feel the feelings of euphoria and emotional isolation that can -- for them -- be prompted by controlled amounts of self-inflicted pain.

Endorphins may also be responsible for heightened states of rage or anxiety. If your endorphins overdo their job or the hypothalamus misreads the endorphin cue, you could be flooded with "fight-or-flight" hormones at the slightest hint of trouble or worry.

Endorphins are produced throughout your body and requested by the hypothalamus, but what else besides stress and pain triggers the release of endorphins?

Exercise -- The "runner's high" really exists, but you'll need to work for it. Heavy weightlifting or intense aerobic activity that includes periods of sprinting or increased exertion will trigger the greatest response.

Mai sunt articole in care se vorbeste despre legatura dintre efort fizic si starea mentala. Poti sa cauti pe net pentru mai multe detalii.

De asta cred ca e important exercitiul fizic pentru o stare mentala cat mai buna.

Cel putin la mine, functioneaza. Dupa o zi de munca, daca merg la sala sau tenis, ma simt excelent dupa. E un fel de refresh. :)

In plus, sportul mai ajuta si la cresterea self-esteem, iti creste anduranta la efort, esti mai putin predispus sa faci stop cardiac etc...

Mai era si asta la related articles din linkul de mai sus: Is there a link between exercise and happiness? - HowStuffWorks

Link to comment
Share on other sites

A ie?it interesant discu?ia. :)

Mai devreme sau mai târziu ai nevoie de sport.

Pauzele te ajut? enorm. Stresul sau depresiile sunt de obicei între?inute de un anumit mediu, deci nu este neap?rat trist dac? scapi de asta prin calculator. Toate sunt ni?te medii / lucruri în final. Dac? ai stres la birou cu hârtii ?i alte b?l?rii probabil calculator e util. La fel dac? e?ti ?ofer ?amd. Doar ca idee.

Alternan?a e cea mai bun?.

PS: pentru amuzament se pot citi ?i a?a zisele abuzuri de putere de pe RST. HAHAHA.

Edited by tromfil
Link to comment
Share on other sites

Muzica este remediul pentru stres, stari ciudate si depresii. Asculta melodiile care iti plac tie cel mai mult, in timp ce te plimbi. Aveam unele stari de genul dupa o despartire ( o fata la care am tinut enorm ), imi bagam pe telefon niste seturi Luciano si Carl Cox care mereu mi-au ridicat parul pe maini si ma plimbam hai-hau, nu conta unde..parcuri, oras, mall...doar ma plimbam. In felul asta imi faceam ordine in ganduri si de cele mai multe ori ieseam din pasa proasta.

Link to comment
Share on other sites

La mine, perioada proasta se trateaza in felul urmator:

- ascult muzica tare in casti, trance sau house (Partydul kissfm ma linisteste maxim, ba mai mult imi da pofta de club)

- ma uit pe YT la teo, costel, bobonete and so on, daca nu ceva funny, fail compilation

- petrec timp cu copilul meu

- cand nu trece nu trece, incerc sa fac ceva productiv sa uit de starea proasta :))

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Si eu devin stresat de la calculator si lucru si prea multe probleme fara rezolvari in I.T. si sa faci mereu re-instalare la OS nu-i calea cea mai buna cand ai cateva programe de configurat.

Pentru mine, oriunde numa' nu in fata calculatorului. Ma duc beau o cafea/ceai ceva, ma uit la TV (daca am chef), daca nu ma duc la sala la transpirat, mai sunt sesiuni de fotbal cu amicii Vinerea, ori ma duc la putin golf. Orice numa calculator nu!

Mai pe scurt: trebuie sa traiesti o viata echilibrata intre lucru si distractie. A boy's got to have fun! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...