Jump to content
Silviu

RoTLD CAPTCHA auto-filler

Recommended Posts

687474703a2f2f692e696d6775722e636f6d2f4e5779786574752e676966

A Firefox (>34) extension that breaks rotld.ro's audio CAPTCHA, with 100% accuracy.

Flawed implementation

RoTLD's audio CAPTCHAs are composed of 6 characters, in the a-f0-9 range. Each character is concatenated to the audio file, along with a header ("your captcha code is") and random amount of white noise between the characters.

The major flaw is that the header, noise and characters are binary concatenated to the file (ie cat header.mp3 a.mp3 1.mp3 6.mp3 noise.mp3 d.mp3 b.mp3 f.mp3 > output.mp3), without resynthesizing the output. One can do a simple binary search for signatures and find the CAPTCHA code.

Installation

You can install by dragging the latest rotld_captcha.xpi file to your add-on page.

Sursa: https://github.com/vladc/RoTLD-Captcha

Link to comment
Share on other sites

A Firefox (>34) extension that breaks rotld.ro's audio CAPTCHA, with 100% accuracy.

Nu am auzit in viata mea de extensii XPI din cauza asta am mentionat. Stiu ce a scris nenea in descriere. Am mentionat doar ca XPI merg doar in Firefox, ca sa vada si altul care nu a mai auzit de extensia XPI sau nu l-a interesat vre-odata.

Am inteles ca nenea Silviu a facut aceasta extensie pentru Firefox de prima data, eu doar am mentionat o informatile utila si altor necunoscatori ca mine. Ce mare cacat?

Link to comment
Share on other sites

Nu am auzit in viata mea de extensii XPI din cauza asta am mentionat. Stiu ce a scris nenea in descriere. Am mentionat doar ca XPI merg doar in Firefox, ca sa vada si altul care nu a mai auzit de extensia XPI sau nu l-a interesat vre-odata.

Am inteles ca nenea Silviu a facut aceasta extensie pentru Firefox de prima data, eu doar am mentionat o informatile utila si altor necunoscatori ca mine. Ce mare cacat?

Nu am facut eu extensia. xpi e formatul extensiilor pentru Firefox, asa cum e .exe pentru Windows. Oricum, omul care a facut-o a mentionat ca e pentru Firefox, cum zicea si @Gecko mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...