Jump to content
jetus

Cadere din cautarile google

Recommended Posts

Am un site adult, am crescut in cautarile google destul de brusc de la ~2.500 la ~15.000 de accesari in doua saptamani fara sa cumpar backlink-uri/trafic sau alte prostii. Acum cateva zile am scazut brusc la jumatate din cautari.

Exact cand mi-a scazut brusc site-ul mi-a fost cumparat un banner catre un site adult, este o coincidenta sau poate fi de la acel banner? Motive stiu ca ar putea exista destule, dar cum as putea sa-mi dau seama de ce am fost picat asa de brusc si cum as putea sa remediez?

2ily982.png

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pricep dar din auzite cica daca un site concurent iti cumpara link practic pe situl tau atunci e ca si cum tu ai face referire la acel site cum ar fi ca iti iei continutul de acolo sau asa ceva. Pe Google adds cica e o setare sa poti interzice reclamele de la anumite situri concurente pe care le specifici tu in mod clar care si cum.

Link to comment
Share on other sites

@gogusan

Aveam banner de la juicyads.com si a cumparat cineva o reclama de acolo. Prima data te duce la un js de la juicyads si dupa catre site-ul ala. Site-ul care a cumparat reclama are pagerank 3 e destul de maricel si alexa 6000 global :-??.

Edited by jetus
Link to comment
Share on other sites

si eu am patit la fel, intra pe webmastertools de la google si vezi ce a patit siteul tau de a scazut in cautari. Daca ai facut ceva sau daca ei au sesizat ceva or sa vezi acolo notificari. Asta e parerea mea

Nici un mesaj, am verificat prima data acolo. Numarul de pagini indexate nu a scazut si nici un mesaj primit

Si la "Links to your site" apare "No data available"

Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata, in urma cu 17 zile google a schimbat algoritmul ... ulterior la fix 9 zile dupa au reschimbat dinou ( este o premiera ) foarte multe website-uri au fost afectate sau chiar au castigat poziti ... ( la cuvantul radio spre exemplu gasiti un radio de cartier peste kissfm ) Incercati cand aveti probleme de aceasta natura sa folositi forumul google... Este cel mai bun

Link to comment
Share on other sites

asa am patit si eu acum 1 luna jumate, fix nici un mesaj pe webmastertools, am pus mai multe bannere si a cazut graficul acum am revenit dar am triplat traficul, unii zic ca este concurenta alti continutul...

Dupa ce ai scos bannerele dupa cat timp s-a simtit diferenta?

Link to comment
Share on other sites

Am un site adult, am crescut in cautarile google destul de brusc de la ~2.500 la ~15.000 de accesari in doua saptamani fara sa cumpar backlink-uri/trafic sau alte prostii. Acum cateva zile am scazut brusc la jumatate din cautari.

Exact cand mi-a scazut brusc site-ul mi-a fost cumparat un banner catre un site adult, este o coincidenta sau poate fi de la acel banner? Motive stiu ca ar putea exista destule, dar cum as putea sa-mi dau seama de ce am fost picat asa de brusc si cum as putea sa remediez?

2ily982.png

Poate sa fie doar un google dance, ar trebui sa mai astepti ceva zile 5-10 sa vezi daca se schimba ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...