Jump to content
ping01

Note 3 verizon bootloader deblocat

Recommended Posts

Telefonul este rootat dar spre deosebire de varianta europeana n9005 cei de la verizon au blocat bootloader-ul. Asta inseamna ca nu poti instala diferite recovery-uri,nu poti instala custom kernel..etc...Exista o metoda sa instalezi cateva ROM-uri cu ajutorul safestrap care oarecum isi face propriul mediu si evita bootloaderul...dar esti limitat...nu poti de exemplu sa-i faci overclock sau alte chestii.....Pe mine ma intereseaza in principiu sa-i instalez un kernel care sa contina driverele pentru ralink 3070....

Imi cer scuze daca nu am postat bine pe forumul acesta. Am cautat foarte mult si pe alte forumuri si pe XDA dar nu am gasit nimic...Pentru note 2 au reusit sa gaseasca o metoda sa-i deblocheze bootloader-ul la 2,3 luni de la lansare....De cand a fost lansat note 3 a trecut foarte mult timp si nu stiu daca se mai incearca asa ceva...:(

Link to comment
Share on other sites

@ping01

Din p?cate, cu safestrap e singura metod? prin care se poate p?c?li bootloader-ul. Mare grij? la ce faci în continuare. Exist? ?ans? s?-l bagi în bootloop.

//Ar fi o variant?, dar nu garantez pentru ea. Vezi aici.

Merci mult! O sa ma mai documentez inainte sa incerc metoda de care mi-ai zis....Oricum pare destul de plauzibila...Ma gandesc oare daca merge sainstalez cu safestrap un kernel??...din cate am inteles ar merge daca ii modific numele in "update.zip" dar cred ca nu il lasa bootloaderul sa ruleze...???

Link to comment
Share on other sites

@Sir-Galahad

Am incercat si metoda de care mi-ai zis dar nu merge...am vorbit cu un prieten de la un service gsm si a confirmat ca aceasta metoda e doar pt galaxy nexus...in schimb am mai gasit pe xda ceva legat de instalarea unui modul kexec care iti permite sa instalezi un custom kernel...ai idee despre asa ceva?..ma gandeam dupa sa schimb placa de baza cu o placa de baza de pe n9005 dar nu se potrivesc...alta metoda pe care nu am gasit-o eu mai stii?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...