Jump to content
WarLord

M-am inscris la PWK/OSCP

Recommended Posts

Incep cursul de OSCP pe Feb 7 si sunt curios daca mai sunt aici si alti membrii care au inceput cursul sau l-au terminat si obtinut certificatul.

Am ales optiunea pentru 60 de zile ca nu m-am "jucat" cu pentesting de ceva vreme si am mai ruginit. ;) Am avut abtineri mari de la cursuri de pentesting pentru ca ii o alta ramura in IT, si am ales sa lucrez cu retele, servere, sisteme virtuale si desktopuri in schimb.

Astept raspuns!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt sigur daca-ti pot da sfaturi bune, eu am dat CEH-ul (care e o porcarie pe langa OSCP) dar am fost obligat sa-l iau altfel o beleam intr-un mod total negativ.

Cunosc o persoana (nu sunt sigur daca ea inca ma mai cunoaste pe mine ;)) ), @PingLord a luat OSCP-ul cu success si iti va da detalii daca-l contactezi (sunt 100% sigur).

In rest... ce sa spun decat nervi de otel, putere, liniste si concentrare maxima e foarte greu, m-am gandit sa-l dau si eu dar nu prea am timp liber, m-am orientat foarte mult pe retelistica (materia de baza care o am la scoala) si am renuntat la multe chestii care le faceam in trecut.

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru reply. Abia astept pana in Feb 7, desi cu cateva zile inainte ar trebui sa primesc mesaj de la ei, cu linkul pentru download la video si PDF. Am deja Kali instalat, pregatit in VM si o tona de materiale despre hacking si pentesting stranse de-a lungul anilor. Am citit pe internet articole despre curs si pareri personale, de mi-a venit rau. O sa revin cu observatii si pareri.

Link to comment
Share on other sites

@zodiak - pai la pretul pe care il vand ei. Am platit $1k pentru curs si 60 de zile de laboratoare.

Daca esti interesat:

https://www.offensive-security.com/information-security-training/penetration-testing-with-kali-linux/

off-topic: am vorbit cu sefu' azi dimineata, si i-am zis de initiativa mea si cat am platit, si daca ar putea sa ma ramburseze. A zis ca nici o problema, avand in vedere ca am inceput particip la sedintele de CyberSecurity in cadrul companiei. Ma bucur enorm!

Link to comment
Share on other sites

Merita din plin si este o experienta incredibila.Daca ai timp la dispozitie, pe langa invatat , termina tot laboratorul si nu lasa nimic in urma.Daca ajungi in cea mai grea retea o sa gasesti ca bonus licenta de metasploit pro si/sau de burp. O sa te ajute foarte mult si sunt sigur ca dupa ce il termini o sa vrei sa faci inca unu si inca unu.

Spor si tine minte " Try harder ".

Link to comment
Share on other sites

Am dat tarcoale cursului cateva saptamani bune, ca am vrut sa stiu sigur ca vreau sa fac asta sau nu. Am citit peste tot ce era scris, si toata lumea a avut doar vorbe de incurajare, si de cat de excelent a fost. Am cautat pe net sa vad daca gasesc ceva gratuit, si am gasit foarte mult material.

Pentru cei care nu au resurse financiare asa de mari, se poate si cu mai putin:

https://www.elearnsecurity.com/course/penetration_testing_student/enroll.php care poate ii ceva comparativ cu OSCP.

Link to comment
Share on other sites

off-topic: am vorbit cu sefu' azi dimineata, si i-am zis de initiativa mea si cat am platit, si daca ar putea sa ma ramburseze. A zis ca nici o problema, avand in vedere ca am inceput particip la sedintele de CyberSecurity in cadrul companiei. Ma bucur enorm!

:)

Bravo ai investit bani in ceva bun pentru cunostintele tale =d>

Diferenta intre Ro si Germania este daca poti dovedi ca lucrezi in domeniu IT, si poti dovedi cu fluturasele de salar ori ce curs faci bani ii primesti inapoi de la finante pentru ca spun ca investeti pentru cunostintele tale generale.

Mai multe certificari mai mare salariu si primeste si statul mai mult impozit.

Am dat tarcoale cursului cateva saptamani bune, ca am vrut sa stiu sigur ca vreau sa fac asta sau nu. Am citit peste tot ce era scris, si toata lumea a avut doar vorbe de incurajare, si de cat de excelent a fost. Am cautat pe net sa vad daca gasesc ceva gratuit, si am gasit foarte mult material.

Pentru cei care nu au resurse financiare asa de mari, se poate si cu mai putin:

https://www.elearnsecurity.com/course/penetration_testing_student/enroll.php care poate ii ceva comparativ cu OSCP.

Despre elearnsecurity este mai slab si cursul PTS si PTP ca OSCP dar cursurile de la elearnsecurity sunt mai bune ca CEH.

Link to comment
Share on other sites

Am zis ca daca nu plateste compania, atunci bag ca si cheltuiala cand declar impozitul in 2016, dar avand in vedere ca imi plateste firma, nu stiu daca mai pot.

Ma bucur oricum sa incep cursul asta; ca tot il folosesc eu undeva. Nu stiu cum au fost unii inainte sa inceapa cursul, dar eu sunt super nerabdator. Am studiat (in particular) mai demult Backtrack cu cursul care a fost pe net, PWB, si m-am descurcat destul de bine. Ce mai stiu, ii din amintiri! :)

O sa revin cu pareri!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...