Jump to content
hano

Ardealul Pamant Romanesc

Recommended Posts

Daca noi asiatic,de ce nu avut ochi aplecat ca chinezul si japonezul,de ce rasa alb?De ce nu galben sau negru cum avut voi multi?

Nu toti asiaticii sunt chinezi sau japonezi. Sunteti asiatici potrivit tuturor surselor istorice, inclusiv cele acceptate de voi: manuale, statui, monumente.

Nu invatat pentru ca nu existat.De ce noi nu invatat nimic la scoli?De ce zis ca Ardealul pamant ungureste este peste tot la Hungary si la voi nu recunoscut?Noi mintit sau voi mintit?Cred ca voi mintit ca nu avut document.

Daca tu crezi ca orice nu inveti la scoala nu exista, ai o problema grava de logica. In momentul de fata, scoala voastra este una dintre cele mai bine puse la punct institutii de indoctrinare. Documentele exista, dupa cum ziceam de scrierile austriecilor sau ale grecilor. Dar va inteleg strategia: orice nu va convine nu exista.

Voi spus rasist,eu spus corect.Va convine la voi sa vazut tigani care batut roman?La noi tiganul e mancat daca miscat,la voi e amestecat in rasa.Rusia luat teritorii de la noi,nu tinut parte Rusia,tinut adevar.Voi ortodox ca Rusia,frate ca Rusia si de ce mancat ca cainele cu ei?La voi furat tot Europa dar tinut tot Europa,la noi pastrat bogatia dar tinut si la Rusia cat e adevar,noi suferit toti daca nu,doar America castigat.

Cu siguranta si Rusia v-a luat din teritorii. Pe acolo prin Asia, nu?

Uite doua harti interesante:

- Limbile finu-ungrice - atentie la culoarea mov;

- Limbile romanice

Poate asa vezi mai clar ce vreau sa zic: voi va aveti radacinile in Asia si acolo va este locul, iar locul nostru este in Europa.

Cine inventat stiloul?Laszlo Biro.Cine inventat vitamina?Szent-Gyorgyi Albert.Cine inventat cub Rubik?Holograma?Motor la avion?Bomba atomica?Ungur inventat.Voi spus romanul inventat,inventat si american furat la noi,numai asa spus,nu mai mintit va rog la voi.De ce avut multa inventie dar oficial putina?Toti furat la voi?Nu mai minciuna,sa fim corect ca ungurul va rog.

Referinte pentru tine: Petrache Poenaru, Traian Vuia, Aurel Vlaicu. Ce vitamine ati inventat voi? Ungurii sunt la fel de corecti ca romana ta.

In fine, discutia devine inutila. Dar, de dragul culturii mele generale, poti sa-mi faci o lista cu toate statele care v-au furat voua teritorii? Aveti cumva si ceva teritorii prin Africa, America de Sud?

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Merge?i în spanac. Pe prietenii mei unguri îi doare în pul? de autonomie, ei tr?iesc bine mersi în România ?i au capul pe umeri. Dac? le-ar trebui Ungaria ar merge acolo, ghici?i ce? Nu le place poporul, spun despre ei c? sunt ni?te putori ordinare ?i ni?te lichele de oameni. Nu mai face?i propagand?, c? se poate tr?i ?i f?r? autonomie la fel de bine. Noi bem o bere în timp ce boii se ceart?. Ertem?

Link to comment
Share on other sites

Daca tu crezi ca orice nu inveti la scoala nu exista, ai o problema grava de logica. In momentul de fata, scoala voastra este una dintre cele mai bine puse la punct institutii de indoctrinare. Documentele exista, dupa cum ziceam de scrierile austriecilor sau ale grecilor. Dar va inteleg strategia: orice nu va convine nu exista.

Nu suntem multumit de invatamant din Hungary,dar mai bun ca a vostru este,fara suparari.Uite cat alocat voi,cat alocat noi:

Evolu?ia procentului din PIB alocat pentru educa?ie

tabel_2bun.jpg

Prin urmare, datele arat? c? România este ?ara din UE cu cel mai mic procent din PIB alocat educa?iei, în ciuda asum?rilor f?cute de politicienii români.Evolu?ia finan??rii educa?iei din Europa - 6 Pentru Educatie

Degeaba popor destept este daca educatie nu interesat la el.Cercetare si educatie baza la dezvoltare este.

Referinte pentru tine: Petrache Poenaru, Traian Vuia, Aurel Vlaicu. Ce vitamine ati inventat voi? Ungurii sunt la fel de corecti ca romana ta.

Eu amuzat mult,tu spus tot roman inventat ,eu mult glumit.Daca spus englez,sau francez,dar tu tot roman spus :))

Un inventator celebru din Ungaria este Biro Laszlo Jozsef, care s-a nascut pe 29 septembrie 1899 si a trait pana in 24 noiembrie 1985. El a fost un ziarist, dar s-a ocupat si de pictura, insa a devenit renumit dupa ce a inventat stiloul cu bila, care in vremea aceea a fost foarte util, dar chiar si in prezent este folosit in toata lumea.Stiloul cu bila, unul dintre inventiile faimoase maghiare

Eu spus acum o gluma,nu suparat la voi,gasit ca roman inventat stilou,dar de fapt magyar.Si stilou avut la noi bile,voi nici la barbati nu avut bile :)) o gluma ,scuza nu vrut jignit.

Vitamina de Szent-Gyorgyi Albert a fost inventat,luat premiul Nobel,voi Romania avut vreun premiu Nobel?Nu avut.

Vitamina C, o descoperire maghiara

In fine, discutia devine inutila. Dar, de dragul culturii mele generale, poti sa-mi faci o lista cu toate statele care v-au furat voua teritorii? Aveti cumva si ceva teritorii prin Africa, America de Sud?

800px-DezintegrareaAustroUngariei.svg.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...