Jump to content
Niculescu9

Recomandare Arduino si Raspberry Pi

Recommended Posts

Salut, vreau sa achizitionez ambele device-uri pentru a face anumite teste, pentru a ma juca cu ele, pentru a invata in principiu.

Vreau neaparat sa le achizitionez pe amandoua, iar suma de care dispun este in jur de 60-70$ pentru amandoua. M-am gandit la asa ceva :

Arduino: Arduino Component Basic Element Pack Set Kit Case For Arduino Starter Beginners -- BuyinCoins.com

Raspberry Pi : Raspberry Pi Model B+ 512MB RAM Project Module Board Made In UK Sale-Banggood.com

E ok alegerea?

Voi ce imi recomandati?

Multumesc.

Edited by Niculescu9
Link to comment
Share on other sites

Nu prea am incredere sa il iau la mana a doua sau de pe la noi. Plus ca preturile sunt destul de mari fata de afara.

@ wdw : Am editat linkul, acum este corect. Am mai comandat din afara de multe ori. De exemplu prin dx com a venit comanda in 30 de zile la posta vamala asta cu free shipping. Prin amazon am platit ceva pe transport 20 de euro parca si a venit comanda in 7 zile la usa.

Astept si alte pareri...

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

eu am cumparat doar de pe site-uri gen okazii, de la useri care am vazut ca numai cu asta se ocupa si nu am regretat. in general ei le aduc sigilate fara probleme si iti vin in 2 zile in toata tara (avantaj ca stau in bucuresti ma intalnesc direct si le iau pe loc)

arduino e intre 35 si 50 lei pe site-urile de okazii, mai mult nu se merita (la cat o sa bagi in senzori si piese orice proiect te duce peste 200-300 lei minim, si asta numai cu piese de pe okazii, altfel e dublu)

Link to comment
Share on other sites

Incearca la robofun, eu de acolo am luat tot felu de chestii ptr raspberry pi, de aprox 1000 ron, totul a fost ok.

De preferat ar fi sa te axezi pe raspberry, inveti ceva python, folosesti interfata GPIO, dupa ce prinzi ce si cum, totul devine destul de simplu.

Arduino e mult mai limitat.

Poti incerca si ceva asemanator cu raspberry pi, olinuxino se cheama daca nu ma insel, am lucrat cu el vreo 3 luni insa tot raspberry ramane my fav.

Ai grija sa lucrezi mereu cu ground-ul comun, rezistente unde e nevoie ptr a evita un scurt.

Succes.

Edited by Gio33
Link to comment
Share on other sites

eu am cumparat doar de pe site-uri gen okazii, de la useri care am vazut ca numai cu asta se ocupa si nu am regretat. in general ei le aduc sigilate fara probleme si iti vin in 2 zile in toata tara (avantaj ca stau in bucuresti ma intalnesc direct si le iau pe loc)

arduino e intre 35 si 50 lei pe site-urile de okazii, mai mult nu se merita (la cat o sa bagi in senzori si piese orice proiect te duce peste 200-300 lei minim, si asta numai cu piese de pe okazii, altfel e dublu)

Am sa imi iau gadgeturile de pe site-uri din afara, la 1-3 $ fiecare si cred ca ies foarte bine asa.

Vreau neaparat sa iau ambele dispozitive pentru a vedea diferenta si pentru a lucra pe amandoua.

Ideea e ca vreau sa fac o comanda din afara si nu mai vreau sa ma complic cu chestii la mana a 2-a etc.

Cred ca e relativ ieftin la 22 de $ cu destule gadgeturi. Ulterior mai cumpar si alte prostioare. Dar cred totusi ca ies mai ieftin asa

Mersi frumos de informatii Gio33, incep de pe acum sa ma documentez ca sa imi fie cat mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Vreau neaparat sa iau ambele dispozitive pentru a vedea diferenta si pentru a lucra pe amandoua.

pai iti pot spune eu diferentele

arduino uno este o placa de dezvoltare, are un cip pe 8 biti sau 16 biti (depinde ce versiune ei) cu 32k in care poti baga programul. este folosita in special pentru controlul senzorilor sau dispozitivelor atasate la porturile lui.

raspbery pe de alta parte e un mini calculator de buzunar, similar cu puterea unui telefon smart. pe el poti instala linux (vine cu destula memorie ca sa pui un sistem de operare) si il poti dezvolta cum doresti.

la raspbery poti monta mai multe placi arduino pe care sa le comande sau de la care sa primeasca date.

la raspbery nu poti monta senzori similar ca la arduino pentru ca nu asta e scopul lui, are o ninsa total diferita de dezvoltare.

deci, daca vrei dispozitive cu diferiti senzori, motorase sau mai stiu eu ce, la un pret decent, folosesti arduino.

daca vrei ceva mai multa putere de calcul si ceva similar unui telefon mobil, folosesti raspbery.

ai destule videoclipuri pe youtube cu ambele placi ca sa iti dai seama de diferentele dintre ele.

PS. daca faci ceva cu ele, ne-ar place si noua niste tutoriale si filmulete cu gadgeturile facute de tine.

Eu ce am facut am pus pe site-ul din semnatura.

Link to comment
Share on other sites

Am cateva idei, de asta am nevoie de ambele dispozitive.

Stiu in mare deosebirile dintre ele si care pentru ce e folosit, dar m-ai lamurit acum. Mersi frumos. Am sa postez "draciile" pe care am sa le fac, insa nu m-am hotarat ce sa cumpar...

Dupa mine cam asta ar trebui sa cumpar:

1. Raspberry Pi Model B+ 512MB RAM Project Module Board Made In UK Sale-Banggood.com

2. Basic Starter Learning Kit UNO For Arduino Basics - US$24.50

E ok raspberry cu 512 ram? Cu viitoare upgradeuri in privinta gadgeturilor pentru amandoua.

Pareri?

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca asta e ultimul model ?

Raspberry Pi Model B+ 512MB RAM Project Module Board Made In UK Sale-Banggood.com

din cate am citit are 512 ram si nu am vazut nimic despre procesor.

Later edit: am vazut ca are un procesor 700mhz quad - core. Mi se pare incredibil.

Am sa comand acest produs. In privinta arduino, mai astept sa strang niste bani sa imi iau un advanced kit pe la 40-50$

Ce gadgeturi imi recomandati pentru raspberry? Sa fie pentru un incepator ca mine. Gadgeturi indispensabile sau recomandate.

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

pai tu ai intrebat care e ultimul model si ti sa raspuns, ultimul model e ala cu 1 gb ram si procesor 4 nuclee

A 900MHz quad-core ARM Cortex-A7 CPU (~6x performance)

1GB LPDDR2 SDRAM (2x memory)

ti sa dat si linkul oficial de unde poti vedea detalii, si in postul meu anterior am pus linkuri ca sa vezi mai multe detalii despre model si despre win 10 pus pe el

problema e ca el la sursa costa 138 lei, dar in ro nu il gasesc sub 280 lei ceea ce mi se pare enorm...

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca asta e ultimul model ?

Raspberry Pi Model B+ 512MB RAM Project Module Board Made In UK Sale-Banggood.com

din cate am citit are 512 ram si nu am vazut nimic despre procesor.

Later edit: am vazut ca are un procesor 700mhz quad - core. Mi se pare incredibil.

Am sa comand acest produs. In privinta arduino, mai astept sa strang niste bani sa imi iau un advanced kit pe la 40-50$

Ce gadgeturi imi recomandati pentru raspberry? Sa fie pentru un incepator ca mine. Gadgeturi indispensabile sau recomandate.

Numai bine

Poti sa incepi cu niste Led-uri si niste butoane simple si le faci sa palpaie in ce secvente doresti (asta ar fi primul proiect). Dupa ce te obisnuiesti cu GPIO poti sa mergi pe senzori de miscare, de fum, de gaz, sonar, etc. (P.S. sa nu uiti sa pui rezistente la circuit)

Ai pe youtube canal https://www.youtube.com/channel/UCRAvo5cQWyfog8nRzlf_jWg pentru incepatori si aici inveti python gratuit si rapid Learn to code | Codecademy. Ideea e ca daca inveti python si afli ce poti sa faci cu el, ideile vor veni singure.

Poti sa il faci Smart TV Box si sa il pui in spatele TV-ului si iti ruleaza filmele super.

Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Distribuitorii oficiali de unde poti comanda ar fi:

1) Magazin Componente Electronice, Componente Electronice Online - Jola Engineering

2) Robofun

3) Arduino în România, Raspberry Pi, module ?i accesorii – Teguna

O alta lista de distribuitori unde poti incerca o gasesti la

De unde putem achizitiona piese pentru Arduino? (vezi si comentariile de acolo din pagina)

Momentan, pe nici unul din site-urile din ro nu a ajuns in stoc (ce vrei, e abia lansat, mai dureaza pana se distribuie), dar poti comanda in avans prin telefon si cand vine te anunta ei (la fel patesti si pe site-urile din afara, inca nu a ajuns la distribuitori nici acolo).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...