Jump to content
BioShock

Ce presupune mai exact să lucrezi în domeniul IT?

Recommended Posts

Salut, vreau s? aflu cum ar fi dac? a? lucra în IT, cum ar ar?ta o s?pt?mân? din via?a mea. Am 17 ani, mate-info intensiv ?i am de gând s? urm?resc o carier? în IT. V? întreb pe voi exper?ii, cei care a?i fost acolo sau care ?ti?i cum e acolo. Cum e s? lucrezi în IT? Aici m? refer câte zile munce?ti, e munca aia aprig? plictisitoare 8h pe zi în fa?a unui calculator scriind la un program?

În ce m?sur? te ajut? ce ai f?cut în facultate la servici, ce face practic la servici un programator? (înafara faptului c? scrie un program, ?ti?i la ce m? refer)

Ce e mai rentabil s? fii? Programator? Webdesigner? Webdeveloper? E vreo diferen?? în renumera?ie ?i în viteza cu care î?i g?se?ti de munc?? Eu a? vrea s? lucrez în industria mobile, s? creez aplica?ii android/ iOS, la ce facultate ar trebui s? m? duc, pe ce profil?

V? mul?umesc anticipat, a?tept ni?te l?muriri ca s? ?tiu exact unde m? bag, s? nu m? trezesc c? tr?iesc via?a într-un fel în care nu îmi place, mul?umesc înc? o dat?!

Link to comment
Share on other sites

O sa stai 8 ore pe zi in fata unui calculator, asta e clar. Dar nu o sa scrii continuu cod. O sa mai stai pe Facebook, pe RST, pe 9gag, o sa iesi la cafea, o sa vorbesti la telefon si orice altceva mai vrei tu sa faci. De multe ori chiar o sa joci ping-pong, biliard sau o sa te joci pe XBOX/PlayStation deoarece multe firme au asa ceva.

Facultatea nu te ajuta foarte mult. Poti invata cateva limbaje de programare in facultate, algoritmi si multe alte lucruri utile, dar si lucruri inutile: algebra, analiza... Dar e bine sa ai o dimploma, esti scutit de impozit si castigi cu 16% mai mult. Vezi ca mai erau topicuri pe aici care discutau aceasta problema.

Ca programator: 10% scrii cod, 90% faci "debug", adica te dai cu capul de pereti sa intelegi ce e gresit in cele 2 linii de cod pe care tocmai le-ai scris, iar peste 5 ore sa iti dai seama ca nu era de vina codul tau. Se pot intampla multe, dar nu iti imagina ca scrii cod continuu.

Daca iti placea programarea, o sa iti placa sa fii programator. Nu e ca si cum ai sta acasa, sa stai 2 ore la TV, sa mai scrii o linie, mai stai doua ore pe Facebook, mai scrii o linie, apoi mai scrii cateva peste doua saptamani cand iti aduci aminte ca voiai sa faci un proiect open-source. Scrii ce vrea seful, adica ce vrea clientul, dar nu ar trebui sa te afecteze.

Conteaza mult si cu ce clienti are firma de lucru, deoarece unii au deadline-uri nasoale si ii rup pe angajati. Dar asta tine cel mai mult de conducere.

Pune intrebari la "la obiect".

Link to comment
Share on other sites

de ce nu te duci tu la un internship sa vezi cum e, doar pentru asta sunt facute...

asa pe forum, fiecare are alte experiente, poate tu te descurci mai bine la ceva fata de altul, nu ai de unde sa stii pana nu testezi si vezi.

deci, intra pe site-urile de joburi si cauta internship si vezi, e mult mai ok sa vezi practic, decat sa stai sa iti faci o parere gresita de pe forumuri.

ti-as zice din experienta mea, dar nu te ajuta cu nimic, asa ca ti-am zis mai sus ce te ajuta concret.

Link to comment
Share on other sites

de ce nu te duci tu la un internship sa vezi cum e, doar pentru asta sunt facute...

asa pe forum, fiecare are alte experiente, poate tu te descurci mai bine la ceva fata de altul, nu ai de unde sa stii pana nu testezi si vezi.

deci, intra pe site-urile de joburi si cauta internship si vezi, e mult mai ok sa vezi practic, decat sa stai sa iti faci o parere gresita de pe forumuri.

ti-as zice din experienta mea, dar nu te ajuta cu nimic, asa ca ti-am zis mai sus ce te ajuta concret.

Sunt din Piatra Neam? ?i pe aici orice ?ine de IT e mort, nu prea sunt, cel pu?in nu am auzit de ceva. Vreau s? m? stabilesc în Bucure?ti/ Ia?i/ Cluj dup? facultate

Link to comment
Share on other sites

recomand sa cauti internship sau job direct in cluj, e mai ok orasul (comparativ cu bucuresti unde chiria si cheltuielile sunt mai mari).

vezi ce gasesti, vezi daca ti se ofera perioada de adaptare in orasul respectiv si du-te fara sa stai pe ganduri, experimenteaza si apoi alege pe ce vrei sa faci.

pe de alta parte, in bucuresti ai mai multe facultati de profil la alegere si mai multe oportunitati.

daca zici ca iti place programarea, ce ai facut pana acum? ce ai invatat singur si ce ai obtinut? ti-a placut?

daca astepti sa te invete profu la facultate, poti astepta mult si bine ca nu o sa obtii rezultate...

invata singur, scoala e doar pentru diploma, la angajare o sa ai nevoie de experienta si diplome/certificari, altfel nu prea ai sanse.

deci, alege ce iti place, avanseaza de unul singur, obtine rezultate in domeniul ales, apoi la facultate iei doar diploma si sari direct intr-un job bun pe specialitatea ta.

daca vei fi bun pe domeniul tau, nu iti face probleme ca iti gasesti repede de lucru.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, vreau s? aflu cum ar fi dac? a? lucra în IT, cum ar ar?ta o s?pt?mân? din via?a mea. Am 17 ani, mate-info intensiv ?i am de gând s? urm?resc o carier? în IT. V? întreb pe voi exper?ii, cei care a?i fost acolo sau care ?ti?i cum e acolo. Cum e s? lucrezi în IT? Aici m? refer câte zile munce?ti, e munca aia aprig? plictisitoare 8h pe zi în fa?a unui calculator scriind la un program?

În ce m?sur? te ajut? ce ai f?cut în facultate la servici, ce face practic la servici un programator? (înafara faptului c? scrie un program, ?ti?i la ce m? refer)

Ce e mai rentabil s? fii? Programator? Webdesigner? Webdeveloper? E vreo diferen?? în renumera?ie ?i în viteza cu care î?i g?se?ti de munc?? Eu a? vrea s? lucrez în industria mobile, s? creez aplica?ii android/ iOS, la ce facultate ar trebui s? m? duc, pe ce profil?

V? mul?umesc anticipat, a?tept ni?te l?muriri ca s? ?tiu exact unde m? bag, s? nu m? trezesc c? tr?iesc via?a într-un fel în care nu îmi place, mul?umesc înc? o dat?!

- munca in IT ii multa si trebuie sa iti placa ce faci. Vei sta ore intregi, nopti nedormite in fata calculatorului, cu carti deschise, pe forumuri si vei citi pana iti va veni rau, si daca stii sa balansezi lucru si viata, poate vei trai pana la adanci batranete, altfel, te va baga in pamant la o varsta tanara.

Domeniul IT ii unu' vast, alege ce vrei sa faci, si te axezi pe aia.

Nu uita sa iti traiesti viata, nu uita de prieteni, de familie, sa ai o prietena/sotie, si nu uita sa faci bine celor din jur, asa cum si altii ti-au facut bine la randul lor sau da-o mai departe.

And another one bites the dust! :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi tuturor, mi-am f?cut o idee în mare.

R?mâne întrebarea, la ce facultate are trebui s? m? duc ca s? m? ajute cât mai mult dac? a? vreau s? activez în crearea de aplica?ii mobile?

Asta e un lucru pe care il inveti tu, ca autodidact. Nu cred ca exista vreo facultate in Romania care sa te ajute la capitolul asta. Si cat despre reusita, pot sa-ti zic sa stai linistit, daca iti vezi de treaba si te specializezi pe o parte, vei incepe in timp sa observi si oportunitatile.

Link to comment
Share on other sites

În ce m?sur? te ajut? ce ai f?cut în facultate la servici, ce face practic la servici un programator? (înafara faptului c? scrie un program, ?ti?i la ce m? refer)

Facultatea te ajuta foarte mult la networking, mai departe, totul depinde de spiritul tau antrepenorial. In facultate intalnesti o droaie de oameni care iti pot fi utili, asa ca fa bine si creeaza-ti cat mai multe contacte.

Din ce ai scris, lasi impresia ca nu te-ai prea axat pe self-learning, lucru de care ar trebui sa te apuci cu prima ocazie. Pentru ca in liceu doar se traseaza niste linii in incercarea de a-ti forma o gandire algoritmica, dar atat. Programarea presupune mult mai mult. Nici facultatea nu aprofundeaza indeajuns de mult subiectul.

Ce e mai rentabil s? fii? Programator? Webdesigner? Webdeveloper? E vreo diferen?? în renumera?ie ?i în viteza cu care î?i g?se?ti de munc?? Eu a? vrea s? lucrez în industria mobile, s? creez aplica?ii android/ iOS, la ce facultate ar trebui s? m? duc, pe ce profil?

Momentan, IT-ul e cam singura piata unde cererea este mai mare ca oferta, si este de asemenea un domeniu ce te plateste inuman de bine. Vezi ce iti place, incearca si web development, si web design, si programare. Totusi, dintre aceste trei, probabil doar web design-ul se va satura curand, ca tot te intereseaza "renumeratiile".

Legat de rapiditatea cu care iti gasesti un job, iti spun niste statistici pe Bucuresti, de anul trecut. 50% din absolventii de cibernetica la ASE si-au gasit loc de munca in primele 6 luni de la absolvire, Unibuc - Info - 95% (restul de 5% probabil s-au orientat catre freelancing sau au alte afaceri), si Poli - Automatica si Calculatoare - 100%.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...