Jump to content
VodkaMusic

Se poate mari viteza la Clicknet Romtelecom?

Recommended Posts

Da, se poate mari.Te duci la ei la sediu si le spui ca vrei sa-ti mareasca viteza, de exemplu de la 6 Mb/s la 20 Mb/s. Aceastia iti spun ca se va adauga suma de "X" lei la pretul abonamentului, iar viteza se schimba in maxim 2 zile. Sper ca ti-am fost de folos.

Link to comment
Share on other sites

Salut, da, se poate dar e in stadiul experimental, modifici firmware-ul routerului astfel incat ii poate pacali pe cei de la Romtelecom...e experimental pt. ca routerul se incalzeste foarte tare si trebuie racit cu apa ca in poza urmatoare:

IMG_3738.jpg

Daca gasesti un waterblock si o pompa potrivita pt. routerul tau iti pot da firmware-ul, ti l-as da si asa dar nu ma risc sa iti ia foc routerul.Bafta si sper ca te-am ajutat.

Link to comment
Share on other sites

Salut, da, se poate dar e in stadiul experimental, modifici firmware-ul routerului astfel incat ii poate pacali pe cei de la Romtelecom...e experimental pt. ca routerul se incalzeste foarte tare si trebuie racit cu apa ca in poza urmatoare:

IMG_3738.jpg

Daca gasesti un waterblock si o pompa potrivita pt. routerul tau iti pot da firmware-ul, ti l-as da si asa dar nu ma risc sa iti ia foc routerul.Bafta si sper ca te-am ajutat.

ceea ce faci tu este doar virtual, nu si fizic.

On-te duci la sediul firmei Germanos, sau suni la callcenter, faci o cerere si vei primi mai multa viteza direct din server. Toata afacerea asta nu trebuie sa coste mai mult de 25>30 de lei

Link to comment
Share on other sites

ADSL sau VDSL ?

in ambele cazuri doar ei o pot mari din pacate . eu am VDSL cu:

DSL Up 52906 kbps /51997 kbps.

dar pentru asta am gasit pe cineva la ei sa imi dea alta latime de banda decat cea standard

probabil ca exista pe undeva un firmware care sa pacaleasca limitarile lor de banda

Offtopic: buna asta cu RDS , dar cred ca e mai bine ne mutam pe Luna

Edited by slack21
Link to comment
Share on other sites

Salut, n-ai cum sa maresti viteza decat daca le mai dai bani in plus, baga-ti pula-n ei cat mai urgent daca ai cumva o alta firma la dispozitie! cand aveam abonament de la ei ultima data am asteptat 40 min pana mi-a raspuns un operator de la tehnic.

Link to comment
Share on other sites

Cum frate daca e limitata viteza din server ce treaba are router-u?Daca serverul zice ca user-ul x are atat banda ce poate sa faca router-ul sa o mareasca?Mi se pare o vrajeala asta cu firmware-ul.

Nu-i adevarat, eu am abonament de 200Mb si de cand am pus 2 coolere pe fouter imi merge cu 250-300Mb fara firmware special. Serverul zice ca ai atata banda in mod normal, dar la rece se mai castiga niste banda.

Link to comment
Share on other sites

Cum frate daca e limitata viteza din server ce treaba are router-u?Daca serverul zice ca user-ul x are atat banda ce poate sa faca router-ul sa o mareasca?Mi se pare o vrajeala asta cu firmware-ul.

Pai da, normal ca ti se pare vrajeala, dar angajatii primesc routere modificate cu firmware special, am facut un dump al fw-ului pt angajati prin serial si l-am pus la mai multi prieteni de-ai mei cu Romtelecom si sunt multumiti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...