Jump to content
Che

Cum te poti feri de teapa cand cumperi un site ?

Recommended Posts

Am vazut ceva legat de asta intr-un comentariu (mai demult nu acuma) chiar pe flippa, la un site. Nu am dat asa mare importanta asa ca mi-am vazut de treaba. Vad insa din ce in ce mai multe situri scoase la vanzare atat aici, cat si pe flippa, ceea ce m-a facut sa ma gandesc la chestia asta si inca nu mi-a venit nimic in minte.

Sa va zic si despre ce este vorba:

Sa zicem ca Gigel are un site X proaspat facut. Are el ceva content si cam atat. Nu iese nimic, nici un ban, plateste hostul degeaba. Si nici content nu mai poate crea altul.

Asa ca se gandeste la o idee:

1. Se apuca si plateste 2-3 indieni sa-i scrie periodic cate un articol.

2. Mai plateste mai multe alte situri (destule, sa zicem ca Gigel dispune de vreo 500 de mii de Euro si vrea sa-i sparga in ridicarea si promovarea sitului) ca sa ii faca reclama.

3. Gigel isi mai face el cateva zeci de situri pe care scrie cate un articol si lasa un link catre situl lui.

...............................................................................................................................................................

Gigel face asta zi de zi, luna de luna, timp de vreo 3-5 ani (am zis ca are destui bani sa-i sparga).

"Profitul" lui Gigel din situl X este doar din reclamele de pe site. Altfel nici nu s-ar putea face vreun ban cu situl lui.

...............................................................................................................................................................

Dupa 5 ani (sau dupa 3 ani) Gigel se gandeste sa-si vanda situl (totul era dinainte planuit, chiar de cand a cumparat domeniul).

Isi inscrie situl pe un site gen flippa sau vine aici pe rst la market si zice ca ofera date reale despre profitul sitului:

10.000 de euro pe luna. Va cere pe site sa zicem un milion de euro sau un milion jumate'.

Chestia e ca profitul (expus publicului) de catre Gigel este "profitul" facut din reclamele de pe site. Insa el nu zice si ca a umflat situl si ca a pompat bani in site luna de luna si daca e sa facem o ecuatie de genul:

banii scosi din reclamele de pe site - banii pompati in site luna de luna = 0 sau chiar cu - (minus).

Asa ca aparent Gigel a iesit pe minus si are poate chiar o pierdere de cateva zeci de mii pana intr-o suta de mii de euro. Zic aparent fiindca tu ca si cumparator urmeaza sa-i dai lui Gigel 1.5 milioane de euro ceea ce inseamna ca ca a pierdut in realitate doar o suta de mii (maxim) ca sa faca 1.4 milioane de euro.

Avantajos, nu ?

Evident ca daca vreti Gigel va poate arata si poze si orice dovada vrei tu ca acel site chiar a facut 10.000 de euro pe luna, luna de luna, timp de 5 ani.

Cum am putea sa ne ferim de o astfel de teapa ?

Link to comment
Share on other sites

Poti sa te feresti doar daca iti implementezi bine in minte ca nimeni , niciodata, nu o sa-ti vanda o mina de aur .

Dar cum au fost si inca mai sunt afaceri in lumea reala care sunt profitabile si se vand, tot asa sunt si in lumea virtuala situri care chiar sunt profitabile si care se vand.

Problema e cum faci diferenta intre un site tinut in picioare doar de bani si cu profit real zero si care, dupa ce l-ai luat, vezi ca se prabuseste instant, si unul care chiar are profitul ala pe bune ?

Link to comment
Share on other sites

Analizezi, verifici si conexezi toate informatiile de care dispui. Daca nu esti sigur de ceea ce ai aflat, angajezi un consultant si un auditor. Asta in cazul in care ai muncit pentru $$$ aia, nu ai castigat la loto si nu ai mostenit pe matusa tamara. Daca esti ghind?, te crezi de?tept si te bagi in afaceri pe care nu le cunosti, asta este, ma bucur ca ai luat ?eap?, ma bucur c? ai pierdut, cum cînt? cassa locco!

Link to comment
Share on other sites

Analizezi, verifici si conexezi toate informatiile de care dispui. Daca nu esti sigur de ceea ce ai aflat, angajezi un consultant si un auditor. Asta in cazul in care ai muncit pentru $$$ aia, nu ai castigat la loto si nu ai mostenit pe matusa tamara. Daca esti ghind?, te crezi de?tept si te bagi in afaceri pe care nu le cunosti, asta este, ma bucur ca ai luat ?eap?, ma bucur c? ai pierdut, cum cînt? cassa locco!

Nu e vorba de mine, eu nu am luat nici o teapa. Am deschis acest topic pentru a ne feri de astfel de tepe.

In exemplul meu vorbim de sute si milioane de euro insa exemplul poate fi si cu un "profit" cu doar o mie de euor pe luna sau chiar cateva sute. Mai angajezi consultant si auditor pentru asa ceva ? Nu. Dar nici sa dai 3-5 mii de euro asa de-ampulea nu-ti convine. Si atunci cum te poti feri de astfel de tepe ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...