Jump to content
MazaBoY

Cartela sim blocata

Recommended Posts

Un prieten de al meu are o cartela sim care este blocata,nu poate fi sunat (Cand suni zice ca cartela a fost deconectata ) nu are credit,nu are minute,nu poate primi mesaje.Dar el poate suna in orice retea oricat doreste ,poate folosi internet nelimitat,poate trimite mesaje nelimitate.

Intrebarea mea e daca a mai intalnit cineva cartele de genu si daca stie cum se poate face rost de ele? :|

EDIT:Imi cer scuze,daca poate un moderator sa mute topicul in https://rstforums.com/forum/discutii-non-it.rst multumesc.(M-am grabit si am postat direct in off-topic)

Edited by MazaBoY
Sectiune gresita
Link to comment
Share on other sites

Guest limbric_mic

Salutare, dupa mine nu este blocata. Acum ceva timp in urma auzisem de la o ruda ca stia o persoana care detinea o cartela de "Cosmorom" .. si desii reteaua era inchisa putea tot la fel ca in cazul descris de tine sa sune gratuit, stiu ca s-a laudat ruda respectiva ca aceea persoana suna si international.

Hmm ti-a zis cumva ca este de Orange/Vodafone/Cosmote/Digi .. ?

Link to comment
Share on other sites

Salutare, dupa mine nu este blocata. Acum ceva timp in urma auzisem de la o ruda ca stia o persoana care detinea o cartela de "Cosmorom" .. si desii reteaua era inchisa putea tot la fel ca in cazul descris de tine sa sune gratuit, stiu ca s-a laudat ruda respectiva ca aceea persoana suna si international.

Hmm ti-a zis cumva ca este de Orange/Vodafone/Cosmote/Digi .. ?

Bai spionule ti-ai facut cont doar sa ma tragi de limba in ce retea este cartela :))).Cartela este in una din retelele din romania de la noi.Nu cred ca are importanta ca e pe orange,vodafone,cosmote sau care retele mai sunt :)).

Este intr-un fel blocata cartela,ca nu poti suna pe numarul respectiv cand suni zice ca acest numar este scos din uz...Dar el poate efectua apeluri unde vrea el.

@MrW din cate am vazut cosmorom asta e cosmote 076 iar numarul pe cartela aia nu e asa,deci nu e cosmote.

Edited by MazaBoY
Link to comment
Share on other sites

Guest limbric_mic

..Mda.

Cauta pe google .. cosmorom .. exista asa ceva si pana la un moment dat daca nu stiai :)

Later edit .. si cosmorom era din Romania :).. deci e probabil ca aceea retea sa fie. Si chiar nu ma intereseaza in ce retea este.

Okay, atunci nu stiu ce sa zic ..

Edited by MrW
update
Link to comment
Share on other sites

Frate nu sunt in masura sa intru in detalii legate de functionalitatea sim-urilor dar e logic ca din moment ce o cartela e deconectata de la "sistem" nu poate sa-l mai acceseze inapoi cand vrea utilizatorul, daca intelegi ce vreau sa zic...E ca si cum providerul tau practic iti taie netul iar tu poti naviga in continuare...

Intereseaza-te mai bine si vezi sa nu fie vorba de vre-un black phone!

Link to comment
Share on other sites

Frate nu sunt in masura sa intru in detalii legate de functionalitatea sim-urilor dar e logic ca din moment ce o cartela e deconectata de la "sistem" nu poate sa-l mai acceseze inapoi cand vrea utilizatorul, daca intelegi ce vreau sa zic...E ca si cum providerul tau practic iti taie netul iar tu poti naviga in continuare...

Intereseaza-te mai bine si vezi sa nu fie vorba de vre-un black phone!

2 ani la rand, cand RDS taia netul cuiva, mergea portul 3389, si te puteai conecta la alt RDP chiar si cu netul taiat. Ce spune mazaboy e adevarat, mai sunt cazuri, cunosc personal 2, nu are rost sa mentionez reteaua ca e irelevanta in discutie. Sunt extrem de rare, iar 99% din persoane fie le-au aruncat fie si-au pastrat numarul dar pe alta retea.

L.E. ce black phone ba baiatule ? Daca e alb ce are? :))

Link to comment
Share on other sites

Frate nu sunt in masura sa intru in detalii legate de functionalitatea sim-urilor dar e logic ca din moment ce o cartela e deconectata de la "sistem" nu poate sa-l mai acceseze inapoi cand vrea utilizatorul, daca intelegi ce vreau sa zic...E ca si cum providerul tau practic iti taie netul iar tu poti naviga in continuare...

Intereseaza-te mai bine si vezi sa nu fie vorba de vre-un black phone!

Vorbesti in necunostinta de cauza.Si nu este vorba de nici un black Phone (Nu suntem in James BOnd) cartela repectiva am testat-o in doua telefoane care imi apartin si nu sunt "Black" .Intr-un fel cartela e black :))).

Link to comment
Share on other sites

Salut,scuze ca ma bag in seama si poate sunt off-topic ,am un telefon model Siemens C72 si imi merge internetul pe el cu cartela in perioada de gratie fara sa am mb sau altceva,acum 2 ani mi-au facut niste setari pe el cei de la orange si de atunci merge pe net fara problema. (Doar pe reteaua orange se intampla faza).

Cum este posibil ,nu as mai vrea sa deschid thead nou pentru asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest limbric_mic

Verifica setarile facute de ei ...

// probabil sunt ipurile din setari

Si hmm foloseste telefonul ca si modem si vezi poate nu o sa mai ai nevoie de net daca chiar se misca bine (facand un speedtest)

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o cartela asemanatoare acum 2 ani, de la un prieten care se invartea prin cercuri suspecte. Cartela era alba ( fara niciun scris reclama etc.. ), numarul era format din 11 cifre. Puteau sa te sune doar cei cu cartele la fel...avea credit nelimitat, la fel si net. Mi-am luat o gramada de cacaturi cu plata prin sms, mi-am facut o gramada de conturi premium etc etc. A avut cam 30 de cartele de genu, a dat doar la apropiati. Doar ca prietenii mei ratati, n-au facut decat sa dea dedicatii la taraf ( 4 Euro/sms). Faza a durat cam o luna, pe urma pur si simplu nu puteai sa mai faci nimic cu ea. Din ce am auzit, pt ca prietenul nu a vrut sa-mi spuna, am inteles ca ar fi vorba de cartele care se dau doar in MAI...sa vorbeasca intre ei sau ceva de genu...nu stiu exact, insa va pot asigura ca exista cartele de genul asta. Am cautat si eu pe net sa ma lamuresc, dar n-am gasit nimic concret. bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...