Jump to content
the.fish3r

Demisie, preaviz 15 zile.

Recommended Posts

In urma cu cateva luni am fost angajat cu carte de munca.Din cauza unor neintelegeri m-am certat cu patronul si mi-a zis sa nu mai merg la munca.Cam de o saptamana ma tot suna si imi spune ca trebuie sa-l despagubes cu o suma de bani...mi-a zis ca o sa faca plangere la politie ca trebuia sa stau in preaviz 15 zile .

Ce poate sa imi faca?

P.s Tin sa precizez ca eu nu mi-am dat demisia, am incheiat pe cale amiabila, mi-a platit salariul pe zilele lucrate in luna respectiva si mi-a zis sa nu mai merg la munca...

Link to comment
Share on other sites

Tu trebuie sa anunti ca nu mai mergi la munca si pentru ca nu esti angajat la negru, trebuie sa o faci in scris. Ceri sa-ti puna un numar de ordine pe demisie din registrul de intrari/iesiri si sa iti faca copie dupa ce ii da. De-acolo, daca ai lucrat minim 3 luni, trebuie sa stai in preaviz cat prevede codul muncii, respectiv contractul colectiv de munca (de regula 21 de zile lucratoare).

Daca pe tine nu te leaga nici un act de demisie, du-te la doctor sa iti dea concediu medical si ai rezolvat partial problema. Daca nu o rezolvi asa, poate mai ai zile de concediu care nu le-ai accesat. La fiecare luna lucrata, beneficiezi de 1.5 zile de concediu legal. Daca mai ai zile de concediu, acestea trebuie platite de catre angajator ca si cum ai fi mers la lucru, asa ca iti poate scadea absenta si din alea.

Eu ca si angajator, pot sa-ti spun ce iti poate face daca nu te prezinti la servici.. te pupa'n... fund. Trebuie cercetare disciplinara, cu martori, cu acte, cu nebunii. Nu merita deranjul pentru angajator.

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand iti dai demisia, iti faci o cerere de demisie, in care selectezi cu care punct din codul muncii iti dai demisia.

Problema e ca in oricare din cazuri trebuie sa stai in preaviz. El ca si angajator poate insa sa iti dea drumul fara preaviz. La tine insa e aiurea pentru ca nu ai cu ce sa dovedesti ca ti-a dat drumul cu/fara preaviz, nu ai nici o cerere de demisie. La politie nu poate merge, dar poate sa te dea in judecata.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai plecat ca asa a vrut muschiul tau , sper sa te dea in judecata si sa iti ceara despagubiri 50 k euro .

Un contract se respecta de ambele parti , adica inclusiv tu .

Cand e vorba de drepturile voastre stiti sa le cereti , cand e vorba de drepturile angajatorului va doare-n pula .

Da , daca vrea iti poate cere despagubiri .

Link to comment
Share on other sites

Du-te la medicul de familie si ia-ti concediu medical pentru zilele in care ai lipsit/lipsesti.

Demisia este mai simplu sa o scrii, si sa o trimiti prin posta angajatorului, recomandata simpla. Atentie, aceasta (demisia) fiind un act unilateral, nu trebuie aprobata de cineva. (Am vazut cereri incorect formulate, de genul... subsemnatul..... va rog sa-mi aprobati demisia..... formularea corecta este... subsemnatul.... incepand cu data de ..... demisionez).

Pastreaza recipisa de la posta, si dupa 30 de zile mergi la ITM si verifica ce a operat in Revisal firma pe cnp-ul tau.

Ulterior solicita lichidarea la zi, caci va trebui sa iti plateasca zilele de concediu medical, si cateva zile de concediu legal, aferente perioadei muncite.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai plecat ca asa a vrut muschiul tau , sper sa te dea in judecata si sa iti ceara despagubiri 50 k euro .

Un contract se respecta de ambele parti , adica inclusiv tu .

Cand e vorba de drepturile voastre stiti sa le cereti , cand e vorba de drepturile angajatorului va doare-n pula .

Da , daca vrea iti poate cere despagubiri .

Nu prea ai avut contact asa de mult cu angajatorii si cu firmele, de asta cred ca vorbesti asta. Esti dedicat 100% vii cu idei, te implici si in scurt timp iei o mare muie, de ce? CA ASA VREA SEFU'. De asta e mare piata de IT la noi, pentru ca ne prostituam pe bani putini si acceptam sa fim umiliti. Poate a avut un motiv bine intemeiat sa plece, stiu un exemplu cand frima angajatoare facea ilegalitati mari si cand acel exemplu a aflat si a vrut sa plece, l-au futut si rasfutut, bani pula, etc.

Nu prea te-ai documentat despre piata muncii, taxele aferente, probelmele angajatorului, problemele angajatului.

Scurt pe doi TAXE mari, sustinere din parti, spagi si controale. Cel care baga bete in roate este statul iar apoi aditional "marile corporatii" care dau spagi pe la guvernanti sa mearga treaba ca unsa cu ITM, ANAF, un contract doua cu statu, ca ce pula mea au fraierii bani.

Link to comment
Share on other sites

In urma cu cateva luni am fost angajat cu carte de munca.Din cauza unor neintelegeri m-am certat cu patronul si mi-a zis sa nu mai merg la munca.Cam de o saptamana ma tot suna si imi spune ca trebuie sa-l despagubes cu o suma de bani...mi-a zis ca o sa faca plangere la politie ca trebuia sa stau in preaviz 15 zile .

Ce poate sa imi faca?

P.s Tin sa precizez ca eu nu mi-am dat demisia, am incheiat pe cale amiabila, mi-a platit salariul pe zilele lucrate in luna respectiva si mi-a zis sa nu mai merg la munca...

- ce-o facut verbal patronul ii egal cu zero. Iti trebuie in scris, cum ca el te-a concediat. In momentul cand magaru' de patron te-o concediat, trebuia sa mergi la secretariat, sau ce pula de firma lucrezi tu, si sa ceri o hartie prin care ti se desface contractul de munca (daca ai unul) sau macar sa iti golesti biroul, si sa spui tutura ca te-o concediat bou' de patron.

Contractul meu unde lucrez eu, e "de voia buna" (si nesilit de nimeni :) ), deci daca maine eu ies pe usa firmei, si zic HR-urului ca demisionez, fara sa dau explicatii, am plecat. Deci ce atata politica si kkturi?!

Esti angajat nu sclav si si tu ai drepturile tale, contract sau nu!

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca , contractul tau este inca operabil sau valid ... poate sa iti faca probleme , asta constand in desfacerea contractului de munca pe motivul absentelor nemotivate cu litera "I" ... in rest nu prea are ce sa iti faca , mentionand aceste lucruri ...o sa ai ceva probleme dupa la o alta angajare pentru ca se vede acel "I" (Indisciplinat) ... ! Insa daca tu ai ceva la mana cum au mentionat si colegi mai sus ...gen un act ca te-a concediat e ok ;) ! Pagube materiale nu are pentru ce sa iti ceara ;) si nu exista asa ceva atat timp cat ai fost silit si ai matori ca te-a concediat sau pur si simplu ca ti-a zis "numai ai ce cauta la munca" te ajuta ;) si poti sa ii dai tu in judecata inainte ca nu vor sa iti inchida contractul de munca actual doar ca sa te tina ... cu forta ;) ! Mult succes iti doresc !

P.S. Am uitat sa mentionez ca litigiile de munca sunt gratuite , deci poti sa il dai in judecata si suport statul tot ;) !

Link to comment
Share on other sites

Nu are de ce sa se duca la politie, e caz civil.

In cel mai rau caz, poate sa iti ceara despagubiri dar aici e mai dificil pentru ca trebuie sa probeze ca lipsa ta a adus prejudicii materiale firmei.

Pe de alta parte, sper sa fi tras de ureche destul de urat:

1.Te-ai dus de buna voie la jobul ala, puteai sa iti dai demisia cand vrei.

2.E logic patronul sa aiba dreptate, e firma lui, cand o sa iti faci propria firma, atunci tu o sa ai dreptate.

Eu unu sunt satul de figurile romanilor, replici tampite gen "Da pentru banii aia fac treaba cum se poate, nu bine", pai in pula mea, te-am obligat eu sa iei jobul. Ce faci tu, sunt niste figuri de 2 bani, trebuia sa stii in ce te bagi, daca nu, stai acasa si gata. Multi credeti ca meritati 100.000e/luna salariu pentru ca "sunteti speciali", nu sunteti.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa ii zici ca o sa chemi protectia muncii, pe orice motiv cat de cat acceptabil... Gen nu mi-a facut instructie si era sa ma curentez intr-un triplu care era stricat, etc... Am vazut amenzi date pentru ca nu era manualul de la imprimanta :)

Dar in rest cand faci un contract, nu il "rupi amiabil". Trebuie sa faci foile sa il si termini.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...