Jump to content
DeMeDeu

Server SMS

Recommended Posts

Salut baieti. Am si eu o nelamurire. Sa zicem ca vreau sa creez un server pentru mesaje SMS, atat sa trimita cat si sa primesc. Nu ma intereseaza momentan sa il leg de vreun site dar vreau ca pe viitor sa fie posibil(spre exemplu daca da o comanda sau newsletter, etc.). De ce am nevoie ? Teoretic sa zicem ca detin o cartela cu mesaje nelimitate in orice retea romaneasca si un PC care sa fie folosit ca server. De ce mai am nevoie ? Nu vreau explicatia da capo al fine, ci doar instrumentele necesare pentru a face asa ceva, e ceva ce vreau sa folosesc in viitor. Explicatiile de pe google nu m-au lamurit. Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

am avut o discutie similara cu cateva firme care vroiau asa ceva, se pare ca operatorul de telefonie pe baza unui contract cu ei vine si instaleaza echipamentul si il conecteaza la retea si la internet si iti ofera o interfata si un api de unde poti trimite si citi sms-urile in limita contractului avut cu ei.

firmele de taxi au asa ceva.

fa o cerere la operatorul tau de telefonie si vezi oferta lor.

Link to comment
Share on other sites

Am citit tutorialele si va multumesc mult pentru ajutor. In principiu am nevoie de un server (cu linux) si un modem pentru cartela. Un script care sa le lege pe toate si cam asta ar fi. Sper ca am inteles bine. Oricum intrebarea mea era cu scop ipotetic momentan, dar ca sa am idee pentru viitor. O sa am nevoie de acest atu mai tarziu pentru un 'small business online' si poate o sa va mai cer ajutorul atunci. Inca odata va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...