Jump to content
k0k0

Procesor Intel Xeon pe pc de gaming ar merge?

Recommended Posts

cine e in domeniu imi poate spune daca ar merge un astfel de procesor pe un pc de gaming (gaming si nu prea gaming) nu il voi folosi decat la cateva jocuri (vechi) max, si pentru filme/navigat pe internet.

Ati putea sa-mi recomandati un procesor Xeon de pe amazom/ebay europa sa nu fie la fel de scumpe ca -n ro

Link to comment
Share on other sites

Pentru ce ai tu nevoie, un i5 este de ajuns. Iti spun din propria experienta. Mi-am cumparat pc exact pentru aceleasi "task-uri" ca si tine, in primul rand Photoshop. Acum regret ca am investit atat, nu-l folosesc nici la 30% din capacitate.

Incearca sa-ti faci o configuratie echilibrata din toate punctele de vedere (nu XEON si 4gb RAM).

Link to comment
Share on other sites

Procesoarele Xeon E* sunt destinate serverelor nicidecum sistemelor desktop. Sunt preferate la servere din alte considerente cat si a unor seturi de instructiuni pe care oricum aplicatiile nu stiu sa le utilizeze (f16c, fma3, etc ..). Atat in cazul masinilor folosite pe post de server cat si cele pt. desktop (ori gaming), in multe cazuri procesoarele i7 sunt mult mai rapide.

O comparatie decenta se poate vedea intre Xeon E3 1230* si un i7-5820K. In rest, atentie mare la ce spune colegul Birkoff mai sus

Link to comment
Share on other sites

Pentru gaming nu se merita sa mergi pe componente gama server. In primul rand te costa mai mult decat componentele desktop mai performante.

In al doilea rand, pentru procesoarele din gama server trebuie sa gasesti si componente compatibile. Un Intel Xeon nu va merge pe o placa de baza de ex. Asus(gama desktop). O placa de baza pentru acel procesor nu este compatibila cu sursele desktop, deci trebuie sa te orientezi si la alta sursa+carcasa. Singurele lucruri care le-ai putea pune din gama desktop ar fi hard diskurile/ssd daca ai un controller sas/sata pe placa de baza si memoria non ECC(aici iti pot da detalii baietii cu serverele, eu unul am pus memorie non ECC care functioneaza dar asta este o improvizatie).

Pe langa toate astea, tot acest ansamblu va fi foarte zgomotos.

Daca totusi te hotarasti sa mergi pe un astfel de procesor, orienteaza-te catre un workstation(nu sunt asa zgomotoase, le poti pune placi video performante, au controller sata si sunt foarte fiabile). @AGSQ are cateva configuratii de workstation dual Xeon la pret bun.

Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2015 at 9:08 AM, caii said:

Pentru gaming nu se merita sa mergi pe componente gama server. In primul rand te costa mai mult decat componentele desktop mai performante.

In al doilea rand, pentru procesoarele din gama server trebuie sa gasesti si componente compatibile. Un Intel Xeon nu va merge pe o placa de baza de ex. Asus(gama desktop). O placa de baza pentru acel procesor nu este compatibila cu sursele desktop, deci trebuie sa te orientezi si la alta sursa+carcasa. Singurele lucruri care le-ai putea pune din gama desktop ar fi hard diskurile/ssd daca ai un controller sas/sata pe placa de baza si memoria non ECC(aici iti pot da detalii baietii cu serverele, eu unul am pus memorie non ECC care functioneaza dar asta este o improvizatie).

Pe langa toate astea, tot acest ansamblu va fi foarte zgomotos.

Daca totusi te hotarasti sa mergi pe un astfel de procesor, orienteaza-te catre un workstation(nu sunt asa zgomotoase, le poti pune placi video performante, au controller sata si sunt foarte fiabile). @AGSQ are cateva configuratii de workstation dual Xeon la pret bun.

aici iti dau dreptate acm cateva zile am achizitionat un workstation cu intel xeon 5160 2x de 3.00 GHZ cu 12G de ram si am dat pe el aproape 400 de lei dar merge inpecabil

 

 

  • Sad 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...