Jump to content
Acuna

Plata prin SMS, caut persoana juridica/pfa cu care sa colaborez

Recommended Posts

Salut,

Am o comunitate de gaming veche de cativa ani cu destui jucatori, e bine pusa la punct, am si un sistem de microtranzactii cu plata prin paypal. Sunt PF si nu-mi pot face cont pe mobilpay.ro sau pe alte siteuri care ofera plata prin sms ... asa ca m-am gandit sa caut pe cineva cu pfa/firma care se ocupa deja cu plati prin sms si care este dispus sa ma ajute. Desigur ca nimeni nu o sa ma ajute degeaba, insa sunt dispus sa ofer un comision pe care il negociem.

De asemenea sunt dispus sa ma adaptez orcarei cerinte, cum ar fi sa fac facturi jucatorilor care platesc, etc...

De castigat se castiga destul de mult. Ca idee, am mai avut plati prin sms ca persoana fizica pe despregazduire.ro, ofereau ei acum ceva timp plati prin sms, am facut intr-o luna 1300 euro. Acum comunitatea a mai crescut plus daca voi avea din nou plati prin sms, voi fi mai motivat sa investesc mai mult timp in ea in asa fel incat sa genereze un venit destul de frumusel.

Daca esti interesat astept un PM cu informatii de contact, sau le dau eu pe ale mele.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu-ti faci tu singurel un pfa sau ltd?

Pentru firma e prea mare bataie de cap cu contabilitatea iar pentru pfa m-am documentat si e cam greu in situatia mea.

N-am niciun document care sa ateste pregatirea mea in domeniu IT, pentru ca n-am una :)) tot ce stiu, stiu de pe net. Plus am mai citit pe net ca daca vreau sa imi fac pfa si stau la bloc, ca in cazul meu, trebuie sa obtin semnatura de la toti locatarii... avand in vedere ca vecinii mei vor crede ca vreau sa le vand casa cand le cer o semnatura :) va fi imposibil sa rezolv ceva.

Asa ca prefer sa dau un comision cuiva care a trecut deja peste obstacolele mele...

Link to comment
Share on other sites

Pentru firma e prea mare bataie de cap cu contabilitatea iar pentru pfa m-am documentat si e cam greu in situatia mea.

N-am niciun document care sa ateste pregatirea mea in domeniu IT, pentru ca n-am una :)) tot ce stiu, stiu de pe net. Plus am mai citit pe net ca daca vreau sa imi fac pfa si stau la bloc, ca in cazul meu, trebuie sa obtin semnatura de la toti locatarii... avand in vedere ca vecinii mei vor crede ca vreau sa le vand casa cand le cer o semnatura :) va fi imposibil sa rezolv ceva.

Asa ca prefer sa dau un comision cuiva care a trecut deja peste obstacolele mele...

1. Poti discuta cu o firma care infiinteaza societati si este foarte posibil sa ai nevoie doar de cateva semnaturi si nu de la toti locatarii.

2. Pentru sume imenste, cum spui tu, ca ajungi la peste 1000e, sunt taxe si altele de platit, e bataia de cap a celui care te ajuta. (impozite, bla bla).

3. Dureaza cel putin 3 luni pana poti scoate banii + daca este o tentativa de frauda, nu tu ai probleme, ci cel care te ajuta.

4. In functie de firma cu care este semnat contractul (mobilpay, epayment, rentabiliweb, platiprinsms, etc) comisionul pentru 10e variaza de la 1 la 2 euro.

Link to comment
Share on other sites

1. Poti discuta cu o firma care infiinteaza societati si este foarte posibil sa ai nevoie doar de cateva semnaturi si nu de la toti locatarii.

2. Pentru sume imenste, cum spui tu, ca ajungi la peste 1000e, sunt taxe si altele de platit, e bataia de cap a celui care te ajuta. (impozite, bla bla).

3. Dureaza cel putin 3 luni pana poti scoate banii + daca este o tentativa de frauda, nu tu ai probleme, ci cel care te ajuta.

4. In functie de firma cu care este semnat contractul (mobilpay, epayment, rentabiliweb, platiprinsms, etc) comisionul pentru 10e variaza de la 1 la 2 euro.

Am luat in calcul si astfel de firme care infiinteaza societati, eram dispus sa platesc sa-mi rezolve ei toata treaba, pana am aflat ca am nevoie de cel putin diploma de bac :D eu abea anul asta dau bacul ... pana atunci ma gandeam ca as putea totusi sa castig mai mult decat castig prin paypal, cu aceasta colaborare

Cat despre taxe, atat cele platite la stat cat si cele platite la mobilpay, m-am gandit si la asta, sunt dispus sa le suport eu. Urma sa discut asta cu persoanele interesate.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine iesi sa iti faci tu un srl. Te cost? sub 2000 de ron actele, si cam 200 ron lunar contabilitatea. Din punct de vedere financiar/contabil ar fi dificil pentru o firma sa lucreze cu tine, sunt multe aspecte, de la contabilitate la pl??ile catre tine... Nu cred c? se complica nimeni

PS. Nu ai nevoie decat de cartea de identitate, sa ai +18 ani, niste bani, si un spatiu pentru sediu sa faci un srl. Poti vb cu parintii sa i?i faca un contract de inchiriere pe o camera din apartament, pentru sediu social.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

De ce nu le spui sa-ti incarce numarul X cu un anumit credit si sa il vinzi mai departe pe okazii cu 3.5 sau 4 ron / euro?Zic ca e o idee mai buna decat sa le platesti comisioane alora...

Le zic si asta, dar tot nu vand destul plus ca e greu cu tepele.

Cum am zis mai sus, am un sistem destul de bine pus la punct. Acum am 700 euro pe un sim orange, 500 pe altul si aproape 300 pe unu de cosmote =) Toate le-am obtinut prin coduri de reincarcare pe care mi le-au trimis jucatorii. Vand la cunostinte atat coduri de reincarcare cat si prin transfer credit, insa sa ma extind prea mult nu prea pot ca se dau tepe multe pe internet, plus ca se mai intampla vreun jucator sa-mi dea un cod de reincarcare gresit sau sa-mi spuna ca e de 10 euro cand el defapt sa fie de 5, eu daca ii vand unuia de pe net si se intampla sa-mi spuna ca e gresit sau de alta valoare, eu pe cine sa cred? Pe jucator sau pe ala de i-am vandut creditul? Complicat ... asa, cu plata prin sms, ar fi de 10 ori mai simplu plus ca jucatorii au mai mare incredere sa plateasca prin sms decat prin cod de reincarcare, oricat de serios ar parea site-ul pe care pun codul ... deci castigurile sunt considerabil mai mari prin sms fata de cod de reincarcare

Link to comment
Share on other sites

Te poti folosi de acele cartele, vanzand creditul pentru paypal/transfer bancar (printr-un site gen ppay.ro).

Cat despre firma, documenteaza-te referitor la un ltd in Anglia.

@puscarie De ce Anglia? Pentru lipsa birocratiei tampite (5000 de hartogaraie + drumuri + du-te vino de la un ghiseu la altul + ca dureaza minim 2 saptamani). Iar daca ai castiguri sub plafonul anul (~5000 euro), nu platesti taxe la stat.

Edited by D3mEnT
Link to comment
Share on other sites

Te poti folosi de acele cartele, vanzand creditul pentru paypal/transfer bancar (printr-un site gen ppay.ro).

Cat despre firma, documenteaza-te referitor la un ltd in Anglia.

De ce Anglia? Si de ce nu un SRL-D? De ce sa dea bani sa faca firma?

Daca inca cauti, da-mi un PM, trebuie facut contract de prestari servicii, procesare plati, etc, etc. Te pot ajuta.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Te poti folosi de acele cartele, vanzand creditul pentru paypal/transfer bancar (printr-un site gen ppay.ro).

Cat despre firma, documenteaza-te referitor la un ltd in Anglia.

@Acuna; Ai grija sa indeplinesti conditiile pentru SRL-D si ce contabila iti gasesti, sa inteleaga ce faci tu. Apoi sa gasesti pe cineva sa iti proceseze platile.

Firma pe care o faci sa iti faci sediu social si cu activitate , daca o tii fara activitate vor fi probleme daca vei avea incasari. Sa te documentezi foarte bine inainte sa pleci la drum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...