Jump to content
Che

AJUTOR: Rama de ochelari de vedere mai ieftina ?

Recommended Posts

Vad ca pe OLX vand romanii LA GREU produse luate de pe banggood, tinydeal si aliexpress. Bineinteles la pret dublu si uneori chiar si triplu sau chiar si de 4-5 ori mai mult.

Am vrut sa cumpar ceva de pe olx si de fiecare data am cautat si pe siturile astea chinezesti: de fiecare data am gasit acolo EXACT acelasi produs.

Sunt o gramada, cu sutele, de produse luate de pe siturile chinezesti si puse la vanzare pe olx.

In fine, ce problema am si pentru ce am nevoie de ajutor:

Nu am vrut, dar asta e, trebuie sa port ochelari de vedere. Vreau sa fie ceva frumos si elegant.

Nu mai zic ca numai doua lentile cu filtre antireflex, antiaburire, heliomatice (dar nu neaparat heliomatice) te costa de ti se zbarleste si parul din nas. In fine, dau bani pe lentile, fara ei nu se poate insa rama face ochelarul si cu unii ochelari iti poate sta bine iar cu altii nasol rau.

Asa ca am cautat o vreme pe net rame de ochelari ca sa vad ce as vrea sa aleg.

Am ajuns la urmatoarele variante (toate Porsche design) :

1. Rama de ochelari Porsche Design P8012 col4 Ploiesti • OLX.ro, fostul Mercador

2. Rama de ochelari Porsche Design P8079 col1 Ploiesti • OLX.ro, fostul Mercador

3. Rame de ochelari Porsche Design P8011 col5 Bronz Ploiesti • OLX.ro, fostul Mercador

4. Rama de ochelari Porsche Design P8079 col 4 Ploiesti • OLX.ro, fostul Mercador

Vreau exact unul dintre aceste modele, fara cadran la rama (rimless in engleza) si exact in felul asta, mi se par super faini.

Daca va uitati la anunturile celui care le vinde veti vedea ca are si o rama Ray Ban dar si alte rame mult mai scumpe in realitate.

E clar ca le cumpara de undeva, dar de unde ?

Am cautat pe siturile astea chinezesti (banggod, tinydeal si aliexpress) si nu gasesc pe niciunul dintre ele vreo rama de ochelari Porsche Design. Mai stiti voi vreun site chinezesc care sa aiba astfel de rame ?

Ma puteti ajuta, va rog ?

Stiu ca poate veti spune ca 150 de ron nu e mult dar la cat ma mai costa si lentilele, ma rupe. Si, in plus, pe siturile astea chinezesti am ocazia sa iau o rama de asta cu 3-5 sau 10$ ceea ce inseasmna vreo 40 de ron fata de 150 de ron cu cat se vand ele pe olx.

Un mic ajutor, va rog ?

Multumesc mult de tot !

Link to comment
Share on other sites

Nu le gasesti pentru ca nu au voie se foloseasca de numele real al produsului. Au cu totul alt nume la vanzare dar cand primesti coletul ai sa vezi ca scrie Porsche Design pe rama si are toate elementele ramei originale. Pe tinydeal parca am vazut o rama asemanatoare.

Un link, te rog ?

Mai stii cumva si alte situri de genul banggood, tinydeal si aliexpress ?

@wtf

Inca nu am fost sa fac si nici sa cumpar lentilele, doar m-am interesat sa vad cat m-ar costa si te ajunge undeva pe la 600-800 ron.

Link to comment
Share on other sites

Ce, n-au destule rame aia la cabinet?

La 800 de lei lentilele ( ultima fita), te uiti la 150 rama... :|

Apropos, la banii aia, daca nu trebuie sa iti schimbi ochelarii periodic, mai bine iti iei lentile de contact. :D

Nu am zis ca imi iau lentile ultima fita ci doar ca am intrebat la vreo cateva cabinete de optica medicala si atat mi-au zis ca te ajunge. Normal ca 800 de ron nu o sa dau niciodata dar mai caut, poate gasesc si mai ieftine.

@TheTime Cam asa ceva. E de incredere situl ?

Link to comment
Share on other sites

Daca spargi lentila, trebuie sa schimbi si rama. @Che

De ce sa schimbi rama ??? Te intreb ca nu am mai auzit asta pana acuma dar nu mi se pare logic. Adica daca mi se sparge una din lentile, ce ? Nu poate sa-mi faca alta lentila ? Ce legatura are cu rama ca doar nu se sparge rama, rama e intreaga ? Care e faza ?

Link to comment
Share on other sites

@Che

Daca e rimless si se sparte o lentila, nu are dupa ce sa ia masuri pentru una noua.

Pai rama nu o cumperi cu tot cu lentilele alea de sticla ? Ale nu-ti raman tie ca sa poata lua masuri in caz de ceva ?

Si chiar daca nu ti-ar ramane, nu poate lua masuri dupa lentila stanga daca s-a spart cea dreapta, si invers ?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic. Eu personal nu cumpar nimic de pe OLX deoarece foarte simplu nu am incredere in persoana care vinde. Am avut recent experiente aiurea cu lucruri cumparate de la persoane fizice si am zis ca e ultima data. Pledez pentru platforme e-commerce cu reputatie pozitiva (amazon, aliexpress). De asemenea, iti recomand sa vezi ochelari de soare aici de la [OCHELARI DE CAL PENTRU PULA]. Consider ca e mai ok sa dai un ban in plus in schimbul calitatii si poate si o garantie pe un anumit termen. Sper ca vei gasi gasi o rama potrivita. Bafta!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Parmala said:

Nu stiu ce sa zic. Eu personal nu cumpar nimic de pe OLX deoarece foarte simplu nu am incredere in persoana care vinde. Am avut recent experiente aiurea cu lucruri cumparate de la persoane fizice si am zis ca e ultima data. Pledez pentru platforme e-commerce cu reputatie pozitiva (amazon, aliexpress). De asemenea, iti recomand sa vezi ochelari de soare aici de la [SITE_RANDOM]. Consider ca e mai ok sa dai un ban in plus in schimbul calitatii si poate si o garantie pe un anumit termen. Sper ca vei gasi gasi o rama potrivita. Bafta!

FGM de spamer cu reclama ma-tii, ai 2 posturi facute la kktu ala de site.

@gigiRoman ii poti edita linkurile? 

  • Thanks 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...